خرید شال لذت ستاره‌اي 17 ساله بودن

چند روزي‌ از پرتاب فردريكو ماكدا به دنياي حرفه‌اي فوتبال با آن گل زيبايش مقابل آستون‌ويلا نمي‌گذشت كه با زدن گل پيروزي بخش برابر ساندرلند، نام خود را در ميان پديده‌هاي فوتبال جزيره به ثبت رساند. او براي نخستين بار در نيمه‌نهايي جام حذفي انگليس موفق شد از ابتدا در تركيب شياطين‌سرخ حضور پيدا كند و با آن‌كه پايش به گل باز نشد ولي تهديدآميز ظاهر شد و به گونه‌اي بازي كرد كه سر الكس از اين پس هر زمان که كار تيمش به پنالتي بكشد وی را در جمع پنالتي زنان تيمش قرار مي‌دهد اما حتي اگر اين نوجوان ايتاليايي ديگر ثانيه‌اي هم براي منچستر به ميدان نرود آن دو گل زيبايي كه در هفته‌هاي اخير براي شياطين‌سرخ به ثمر رسانده از اذهان پاك نخواهد شد. ماكدا ادامه دهنده نسل ستاره‌هاي 17 ساله‌اي است كه پيش از اين و در دهه‌هاي قبل هم هنرنمايي كرده‌اند. در اين جا مي‌توانيم به چند نمونه اشاره كنيم:

***

پله: بهترين بازيكن تاريخ فوتبال جهان، زماني كه پانزده سال بيشتر نداشت و در تيم سانتوس بازي مي‌كرد، در كشورش يك بازيكن پرآوازه بود اما در جام جهاني 1958 بود كه جهان نيز استعدادهاي او را كشف كرد. او در 17 سالگي در یک چهارم نهايي مقابل ولز زننده تك گل پيروزي بخش برزيل بود و در نيمه‌نهايي هم برابر فرانسه هت‌تريك كرد تا از این پس حریفان با شنيدن نام او طعم ترس را بچشند. آتش بازي‌هاي او به همين جا ختم نشد و در فينال با زدن دو گل به سوئد كه ميزبان رقابت‌ها هم بود، موجبات قهرماني برزيلي را با حساب 5-2 فراهم كرد. از همان‌جا بود که از رئال‌مادريد تا يوونتوس براي عقد قرارداد با او به صف ايستادند.

ماركو فان‌باستن: يكي از بهترين فوتباليست‌هاي تاريخ. او در آوريل 1982 نخستين بار در تركيب آژاكس قرار گرفت. آن زمان 17 ساله بود و يك گل هم در پيروزي 5- صفر به نيمگن زد. همين استعداد شگرف او در يافتن دروازه حريف بود كه موجب شد در سال 1987 به ميلان بپيوندد و در طول مدت حضورش 90 گل براي اين تيم در سري A به ثمر برساند.

پائولو مالديني: به عرصه رسيدن يك مدافع جوان به‌خصوص در ايتاليا، اتفاقي نادر بود اما همين نكته موفقيت‌هاي روز افزون او را رقم زد. او كه هم اكنون دهه چهارم زندگي را تجربه مي‌كند، تنها 17 سال داشت، زماني كه سمت چپ دفاع ميلان را در تركيب اصلي به قرق خود درآورد. او فصل 86-1985 سري A را با 27 بازي به پايان رساند.

زين‌الدين زيدان: زيزو اولين حضورش در لوشامپيونا را با تيم كان در فوريه 1991 تجربه كرد؛ زماني كه 17 سال و هشت‌ماه از سنش مي‌گذشت! او درخشش را از همان جا شروع كرد تا به جام‌جهاني، ليگ قهرمانان، لاليگا و سريA رسيد. پس از گلزني در نخستين حضورش، رئيس باشگاه يك اتومبيل به او هديه داد. در حالي كه سن قانوني رانندگي در فرانسه 18 بود!

وين‌ روني: در سال 2002 تنها يك هفته از تولد 17 سالگي وين مي‌گذشت كه شوت سهمگین او مقابل آرسنال، پيروزي را به تافي‌ها (اورتون) تقديم كرد. اين گل نه تنها پايان بخش سريال30 قسمتي پيروزي توپچي‌ها بود، بلكه روني‌ را هم وارد دنياي پر سر و صداي ستاره‌ها كرد.

ليونل مسي: در مي 2005 او نخستين گلش را در قامت بازيكن بارسلونا در حالي به ثمر رساند كه 17 سال و 10 ماه و 7 روز داشت. قبل از آن‌كه بويان كركيچ در سال 2007 براي بارسا گلزني كند، لئو جوان‌ترين گلزن تاريخ لاليگا نام داشت.