خرید شال نوذري:‌ سه طرح مهم نفتي آماده بهره‌برداري

وزير نفت با بيان اينکه براي اجراي پروژه‌هاي صنعت نفت سالانه به 30 تا 35 ميليارد دلار منابع مالي نياز است، گفت: ساخت سکوي ايران البرز، طرح تزريق ميدان گاز آغاجاري و بهره برداري از 5 فاز پارس جنوبي از مهمترين طرحهاي تکميل شده صنعت نفت در دولت نهم است.

به گزارش مهر، غلامحسين نوذري امروز سه‌شنبه در مراسم افتتاحيه چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز و پتروشيمي در تهران با اشاره به جايگاه خاص صنعت نفت ايران در اقتصاد ملي، تصريح کرد: اين صنعت توانسته از طريق تامين بخش قابل ملاحظه‌اي از انرژي مورد نياز داخل کشور و نيز بودجه ارزي و ريالي طرح‌ها، اهميت انرژي و اهميت اقتصاد کشور را تضمين کند.

وزير نفت با اشاره به اينکه چشم انداز فعاليت‌ها در صنعت نفت ايران همواره متاثر از اهداف کلان تعريف شده در سند چشم انداز است، بيان کرد: تحقق اهداف جايگاه اول منطقه‌اي در بخش پتروشيمي، جايگاه دوم در سبد توليدکنندگان نفت اوپک، جايگاه سوم در سبد توليدکنندگان گاز دنيا و جايگاه اول فن آوري در منطقه مي‌تواند موقعيت اقتصادي و سياسي ايران را در منطقه و دنيا به ميزان قابل توجهي بهبود ببخشد.

وي با اشاره به اين موضوع که صنعت نفت ايران به طور متوسط سالانه 30 تا 35 ميليارد دلار منابع مالي نياز دارد، گفت: اين امر بر ضرورت افزايش تعاملات اين صنعت با ساير سازمانها و تامين کنندگان مالي منطقه‌اي و جهاني در چارچوب هدف جذب سرمايه گذاري خارجي تاکيد مي‌کند.

نوذري با تاکيد براين موضوع که ميدان گازي پارس جنوبي همواره به عنوان يک منبع مهم ثروت و انرژي براي ايران و صنعت نفت مطرح بوده است، اظهار کرد: توسعه اين ميدان مشترک گازي، نقطه عطفي در فعاليتهاي اجرايي متخصصان و پيمانکاران ايراني به شمار مي‌رود.

اين عضو کابينه دولت نهم با اشاره به بهره‌برداري از 10 فاز پارس جنوبي در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي تصريح کرد: هم اکنون نيز قرارداد توسعه‌اي ساير فازها به امضاء رسيده که سهم پيمانکاران و متخصصان ايراني درانجام اين فعاليتهاي توسعه‌اي در پارس جنوبي از مرز 75 درصد گذشته است.

وي با اشاره به روند افزايشي توليد نفت خام در برخي از شرکت‌هاي توليدي همچون نفت مرکزي و شرکت نفت و گاز اروندان يادآور شد: همچنين در 4 سال نخست برنامه چهارم، ميزان توليد گاز 35 درصد و ميزان توليد مايعات گازي 67 درصد افزايش پيدا کرده است.

نوذري در تشريح مهمترين طرح‌هاي به پايان رسيده نفت، گاز در طي فعاليت‌هاي دولت نهم توضيح داد: ساخت و تکميل سکوي حفاري نيمه شناور ايران البرز، ساخت 3 فروند شناور پشتيباني اين سکوي حفاري، بهره برداري از 5 فاز( 6 تا 10) پارس جنوبي و تکميل طرح تزريق گاز به ميادين نفتي آقاجاري از مهمترين اين طرحها به شمار مي‌رود.

وزير نفت ادامه داد: همچنين ساخت 2.5 ميليون بشکه ظرفيت جديد ذخيره سازي نفت خام و ساخت خطوط لوله زير دريايي جمع آوري گازهاي همراه ميادين خارک وبهرگان و نيزساخت خط لوله 56 اينچ پنجم سراسري گاز از ديگر طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده در طي فعاليت‌هاي دولت نهم است.

وي در پايان خاطر نشان کرد: توسعه و بهره‌برداري از ميادين مشترک نفت و گاز، توجه هر چه بيشتر به صيانت از منابع نفتي از طريق طرح‌هاي تزريق گاز و تسريع در تکميل طرح‌هاي توسعه‌اي که تاکنون به دلايل اجرايي و مالي ناتمام باقي مانده‌اند، از جمله برنامه‌هاي اولويت دار وزارت نفت به شمار مي‌رود.