خرید شال رئیس سنجش: نصف داوطلبان قبول می‌شوند

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر برگزاری بدون تغییر کنکور88 و با اشاره به تاثیر 15 درصدی سوابق تحصیلی داوطلب در کنکور88،‌ گفت: امکان تقلب در کنکور امسال صفر است و احتمال قبولی برای هر داوطلب کنکور بالای50 درصد است.

به گزارش شبکه ایران، دکتر “عبدالرسول پورعباس” با تاکید بر ضرورت مشاهده و اصلاح اطلاعات ثبت‌نامی کنکور 88 توسط داوطلبان، اظهار کرد: تمامی فایل‌های ثبت‌نامی مربوط به یک میلیون و 392 هزار داوطلب آزمون سراسری به صورت الکترونیکی آماده شده و از روز شنبه روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است، این فایل‌ها شامل اطلاعات فردی، آزمونی و ریز نمرات است که داوطلبان برای مراجعه و مشاهده این اطلاعات تا امروز مهلت دارند.

وی همچنین با تاکید بر تاثیر 15 درصدی سوابق تحصیلی داوطلب در کنکور امسال، اظهار کرد: برای کسانی که در رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف از سال 84 تا 87 فارغ‌التحصیل شده‌اند، ریز نمرات از آموزش و پرورش اخذ شده است و اگر اشتباهی در این زمینه وجود دارد، داوطلبان باید 5 اردیبهشت به اداره آموزش و پرورش محل اخذ دیپلم خود مراجعه و رسید دریافت کنند.

رییس سازمان سنجش درباره ویژگی‌های مهم کنکور 88 تصریح کرد: امسال برای اولین بار کارت ورود به جلسه آزمون به صورت الکترونیکی توزیع می‌شود، بنابراین داوطلبان تا آخرین لحظات هم می‌توانند کارتشان را دریافت کنند، هرچند توصیه می‌کنم که برای شناسایی حوزه امتحانی، در روزهای اول کارتشان را به صورت اینترنتی دریافت کنند.

دکتر پورعباس افزود: داوطلبان می‌توانند یک هفته قبل از برگزاری ازمون سراسری از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه کنند.

وی اضافه کرد: با این کار دیگر نیازی به حضور داوطلب در مراکز توزیع کارت نیست و داوطلبان می‌توانند از منازل یا مراکز اینترنتی اقدام به چاپ کارت ورود به جلسه و دریافت اطلاعات درباره زمان و مکان برگزاری آزمون سراسری کسب کنند.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه امسال هر داوطلب یک پاسخنامه و دفترچه شخصی دارد، گفت: دفترچه سوالات را در بیشتر رشته‌ها شخصی صادر می‌کنیم. یعنی مشخصات و عکس داوطلب روی دفترچه وجود دارد. این مشخصات روی صندلی و پاسخنامه هم دیده می‌شود و همه اینها یعنی اینکه چیدمان سوالات در دفترچه‌ها متفاوت است و بحث تقلب به طور کامل منتفی است، چراکه این کار در بالا بردن ضریب امنیت آزمون سراسری بسیار موثر و تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه در آزمون سراسری امسال یک میلیون و 200 هزار داوطلب تک رشته، حدود 90 هزار داوطلب 2 رشته و در مجموع یک میلیون و 392 هزار داوطلب طی روزهای 4 تا 6 تیرماه در 393 شهر و 5000 حوزه امتحانی رقابت می‌کنند، ‌گفت: این افراد تا ساعت 24 امروز فرصت دارند با مراجعه به سایت www.sanjesh.org نسبت به اصلاح اطلاعات ثبت نامی خود اقدام کنند.

وی درباره ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون سراسری دوره‌های روزانه، شبانه، پیام نور و غیر انتفاعی، گفت: امسال ظرفیت پذیرش از مرز 500 هزار نفر فراتر رفته و احتمال قبولی برای هر داوطلب بالای50 درصد است.

رییس سازمان سنجش افزود: البته اگر دوره‌های دانشگاه آزاد، علمی کاربردی و فراگیر را نیز به ظرفیت فعلی سازمان سنجش اضافه کنیم، احتمال قبولی برای داوطلبان صد در صد خواهد بود و بیش از 100 هزار صندلی خالی خواهیم داشت.

دکتر پورعباس در خاتمه درباره تغییرات آزمون سراسری سال 88، گفت: تا به امروز هیچ تغییری در آزمون سراسری، در برنامه کاری این سازمان قرار ندارد و روال این آزمون طبق سالهای گذشته است.