خرید شال مردم جهان بمیرند، آمریکا 123 میلیون کیلو دارو را به دریا ریخت!

در حالی که بسیاری از کشورهای فقیر جهان که بیشتر در آفریقا و ساکنانشان در معرض بدترین نوع بیماری‌ها هستند، شرکتهای آمریکایی داروهای خود را که برای جلوگیری از پایین آمدن قیمت در انبار نگه داشته‌اند، به اقیانوس می‌ریزند،‌ در صورتی که اگر این داروها به موقع به این کشورها می‌رسید، جان هزاران نفر را نجات داده و همچنین از آلودگی محیط زیست این کشور نیز جلوگیری می‌شد.
به گزارش سرویس بین‌الملل «» به نقل از آسوشیتدپرس، چند شرکت اصلی دارویی آمریکا با نظارت مقامات مسئول حدود 123 میلیون کیلوگرم از داروهای فاسد خود را درون آب ریختند که اغلب باعث آلودگی آب آشامیدنی می‌شود.
بسیاری از عناصر فعال در این داروها، می‌توانند در موارد دیگر دارویی دوباره استفاده شوند؛ برای مثال، لیتیم برای ساخت سرامیک و یا داروهای بیماری‌های روانی مانند دوقطبی‌ها، نیتروگلیسیرین برای داروهای عوارض قلبی و همچنین در مواد قابل انفجار، مس هم برای ساختن ابزار جلوگیری از حاملگی استفاده شود.
بنا بر این گزارش،‌ اداره مربوط به این امور در آمریکا گفته است که آن‌ها هیچ چیزی از خطر داروهای رها شده در آب نمی‌دانستند. اما با تحلیل مدارک بیست سال گذشته، کارمندان ندانسته تعداد کمی از آن‌ها را نگه داشته‌اند. در حقیقت اذعان می‌شود که این داروهای منتقل شده از کارخانه‌ها، تحت نظر مجموعه‌های دولتی به آب ریخته می‌شوند.
بنا بر بررسی‌های آسوشیتدپرس، این داروها با ترکیب 22 عنصر گوناگون، باعث آلودگی آب شده است. سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا به کارخانجات سازنده مواد شیمیایی هنگامی که مدیران غذایی و دارویی،‌ عناصر فعال دارویی را رده‌بندی می‌کنند، به خاطر زیان آن‌ها هشدار داده است که آنها نباید تولیدات خود را به داخل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و یا هر مکانی که آب جریان دارد، بریزند.
بر پایه تحقیق آسوشیتدپرس، سال گذشته در آب آشامیدنی آمریکا، نشانی از داروهای هورمونی،‌ ضد افسردگی و انواع آنتی‌بیوتیک‌ها دیده شده است. همچنین بر پایه برآورد این خبرگزاری، حدود 113 میلیون کیلوگرم دارو و وسایل آلوده درمان بیماری‌ها از سوی بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها هر ساله به دور انداخته می‌شود که این باعث شایع شدن بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.
این گزارش می‌افزاید: دانشمندان، دکترها و اداره محیط زیست آمریکا گفته‌اند که تاکنون هیچ‌گونه مدرکی برای اثبات آلودگی آب از این راه پیدا نشده است، ولی این موضوع، می‌تواند ریسک آلودگی محیط زیست از این راه را افزایش دهد،‌ به هر حال مقامات دولتی آمریکا از عاری بودن آب آشامیدنی این کشور از هرگونه مواد زیان‌آور اصرار دارند.