خرید شال دردسرهای دوومیدانی تمامی ندارد

انگار دردسرهای دوومیدانی تمامی ندارد. در حالی که دوومیدانی‌کاران با پشت سر گذاشتن فصل تمرین، منتظر استارت لیگ باشگاه‌ها بودند اما یک ماه دیگر باید صبر کنند؛ آن هم به خاطر تعویق. مسئولان دوومیدانی که روزی آرزوی برگزاری لیگ دسته یک و دو را در سر داشتند، حالا باید منتظر معجزه باشند.

به نوشته خراسان، معجزه‌ای به نام سرمایه‌گذاری باشگاه‌ها در دوومیدانی و البته تیم‌داری. با این‌که رقابت‌های دوومیدانی‌کاران اسم لیگ باشگاه‌ها را یدک می‌کشد اما از مجموع 15 تیم حاضر، تنها دو تیم، باشگاهی است؛ نفت تهران و ذوب‌آهن اصفهان. بقیه تیم‌ها باشگاه ندارند.

البته اگر دانشگاه آزاد و سایپا بیایند، آن وقت جمع باشگاهی‌ها به عدد 4 می‌رسد. در آن صورت شاید لبخند به چهره اهالی دوومیدانی برگردد. ایرج حصیبی مسئول رقابت‌های لیگ دوومیدانی درباره تعویق یک‌ماهه لیگ می‌گوید: «قرار بود لیگ 17- 18 اردیبهشت ماه شروع شود اما حضور بعضی از ورزشکاران در امتحان کارشناسی ارشد و حضور در مسابقه‌های قهرمانی جهان باعث شد رقابت‌ها یک ماه عقب بیفتد.» به نظر خيلي‌ها بی‌برنامگی باعث این تعویق شد.

با این حال در حالی که حصیبی این دلایل را برای تعویق لیگ منطقی می‌داند اما مصطفی کریمی رئیس فدراسیون دوومیدانی حرف دیگری می‌زند. او ادعاي بی‌برنامگی را قبول ندارد: «ما برنامه لیگ را با زمان جایزه بزرگ آسیا هم‌آهنگ کرده بودیم.

کنفدراسیون دوومیدانی آسیا قبل از این، دو تاریخ را برای این رقابت‌ها به ما اعلام کرده بود؛ اواخر اردیبهشت ماه و اواخر خردادماه. از طرف دیگر به ایران نیز 15 سهمیه داده بود.

کنفدراسیون هرسال اواخر اردیبهشت ماه رقابت‌های جایزه بزرگ را برگزار می‌کرد. ما هم طبق آن برنامه لیگ را چیدیم. چرا که نمی‌توانستیم حضور 15 ورزشکار از بهترین‌های ایران را در جایزه بزرگ نادیده بگیریم.

با این حال تاريخ جايزه بزرگ تغيير كرد. ما هم مجبور شديم ليگ را به تعويق بيندازيم.» رئيس فدراسيون دووميداني در حالي اين سخنان را بيان مي‌كرد كه اگر مرحله اول ليگ دووميداني همان تاريخ 17-18 ارديبهشت ماه هم برگزار مي‌شد، ورزشكاران براي حضور در جايزه بزرگ هم مشكل پيدا نمي‌كردند. با اين حال در مقابل ادعاهاي كريمي و حصيبي يك دليل بزرگ‌تر و شايد هم محكم‌تر نيز وجود دارد كه مسابقه‌ها را عقب انداخت؛ نبود باشگاه.

مشكلي كه دووميداني‌كاران سال قبل هم با آن دست به گريبان بودند. البته نه اول فصل كه از اواسط فصل. انحلال بعضي تيم‌ها دووميداني‌كاران را به دردسر انداخت. همين مسئله باعث شد تا يك سري از ورزشكاران از ليگ دور بمانند.

آن‌هايي كه در نبود باشگاه نمي‌خواستند به عنوان ورزشكار آزاد در ليگ حاضر شوند. البته فدراسيون نيز نتوانست كاري انجام دهد. حالا در اين وضعيت وقتي كه هنوز ليگ شروع نشده ورزشكاران خودشان را متضرر بزرگ مي‌دانند چرا كه طبق برنامه‌اي كه فدراسيون اعلام كرده بود تمرين‌هايشان را سبك كردند تا براي ليگ آماده باشند اما دوباره بايد برنامه تمرين‌شان را تغيير دهند.

كريمي قبول ندارد كه ورزشكاران ضرر كرده‌اند: «ورزشكاري كه امسال مسابقه‌هاي زيادي دارد بايد اواخر ارديبهشت ماه آماده باشد. ما ليست مسابقه‌هاي سجاد مرادي را به مربي‌اش داده‌ايم تا 6 مسابقه را از بين آن‌ها انتخاب كند. پنج مرحله ليگ، قهرماني آسيا و جهان، بازي‌هاي كشورهاي اسلامي و دو مسابقه داخل سالن در برنامه اوست. پس كسي كه قرار است در اين رقابت‌ها شركت كند برايش فرقي نمي‌كند كه ليگ اواخر ارديبهشت ماه باشد يا خرداد.»

با تأخير يك ماهه ليگ و در پيش بودن مسابقه‌هاي قهرماني جهان، بازي‌هاي كشورهاي اسلامي و قهرماني آسيا و از طرف ديگر ماه رمضان باعث مي‌شود تا مسئولان بالاجبار پنج مرحله ليگ را فشرده‌تر از قبل برگزار كنند. در اين بين ورزشكاراني كه خود را براي گرفتن سهميه قهرماني آماده مي‌كنند كار سخت‌تري دارند.

همان‌طور آن‌هايي كه شانس گرفتن مدال در بازي‌هاي كشورهاي اسلامي و قهرماني آسيا را دارند. آن‌هايي هم كه شانس حضور در رقابت‌هاي بين‌المللي را ندارند، اين تعويق برايشان مشكل‌ساز‌تر مي‌شود.