خرید شال 90 دقیقه برای تعیین تکلیف لیگ 8

هشتمين دوره ليگ برتر فوتبال کشور يکشنبه 6 ارديبهشت ماه به پايان مي رسد و با نواخته شدن سوت پايان آخرين بازي از 9 ديدار هفته سي و چهارم، پاسخ معادله سه مجهولي ليگ هشتم مشخص خواهد شد،قهرمان کدام تيم است، نماينده سوم ليگ قهرمانان کيست و سومين خداحافظي کننده ليگ برتر از کدام شهر است.

90 دقيقه ديگر باقي مانده است تا تکليف ليگ برتر از همه لحاظ مشخص شود. اينکه ذوب آهن براي اولين بار جشن قهرماني برپا مي کند يا استقلال هشتمين قهرمان تاريخ ليگ برتر فوتبال ايران خواهد شد، کدام تيم در کنار استقلال تهران و ذوب آهن در کنار قهرمان آتي جام حذفي به ليگ قهرمانان مي رسد و بالاخره اينکه کدام تيم در مسير دسته اولي شدن، هم قطار برق و داماش مي شود.

* رداي قهرماني سبز مي شود يا آبي
” ذوب آهن 66 ، استقلال 63 ” اين تابلوي صدر جدول رده بندي بعد از تمام شدن هفته سي و سوم است تا حساسيت رقابت براي اول شدن به نقطه جوش برسد.

سبزهاي اصفهاني که تا همين چند وقت پيش با اختلافي هشت امتيازي نسبت به شاگردان امير قلعه نويي تيم دوم بودند، به بهترين نحو ممکن از غفلت هاي پي در پي صدرنشين سود جستند تا امروز درحالي که از 34 بازي ممکن، 33 ديدار را پشت سر گذاشته اند، پر اميدترين تيم براي رسيدن به مقام قهرماني باشند.

با نگاهي به شرايط تيمي ذوب آهن و با دانستن اينکه مديريت اين باشگاه از فاکتور ” ثبات” برخوردار است و با هدايت مربي نوگرا و آشنا به علم روز فوتبالي به نام منصور ابراهيم زاده به ميدان مي رود، مي توان به اين نتيجه رسيد که صدرنشيني و حتي قهرماني احتمالي آنها در چارچوب منطق قرار دارد و هيچ کس نمي تواند اين جايگاه و موقعيت را يکي از اتفاقات فوتبالي که “اتفاق” جزء لاينفکي از آن است،بداند.

صدرنشين فعلي ليگ برتر که با انگيزه راه يافتن به ليگ قهرمانان آسيا ليگ هشتم را شروع کرد، حالا براي اينکه به هدف مهم خود برسد در ديداري سخت بايد به رويارويي با فولاد آن هم در اهواز فکر کند. ديداري که اگر با کسب حتي حداقل امتياز براي آنها همراه باشد ديگر برايشان فرقي نمي کند که استقلال به پيام مي بازد يا مي تواند پيروزي خارج از خانه ديگري را در کارنامه اش به ثبت برساند. ذوب آهن 66 امتيازي اگر به امتياز 67 برسد، در ورزشگاه تختي اهواز دور قهرماني خواهد زد.

و اما استقلال، تيمي که نشان داده در به حداقل رساندن شانس قهرماني خود آن هم با امير قلعه نويي، تبحري مثال زدني دارد!

آبي هاي پايتخت درحاليکه صدرنشين مقتدر ليگ بودند و به دليل پيروزي هاي پر گل حمايت تماشاگران را بيش از پيش مي ديدند، حالا نه تنها در آخرين 90 دقيقه محکوم به پيروز شدن هستند، بلکه بايد نگاهي هم به يک بازي ديگر داشته باشند و آرزو کنند که مجيد جلالي همانطور که مانع از صدرنشيني شان شد، با گرفتن سه امتياز در آخرين هفته، ذوب آهن را از صدرنشيني و در نتيجه، قهرماني محروم کند.

استقلالي ها به خوبي مي دانند که پيام 35 امتيازي هنوز هم سنگيني سايه سقوط را بر بالاي سر خود مي بيند و طبيعي است که در خانه بخواهند با جان و دل برابر حريف نامدار بايستند تا بلکه براي يک دوره ديگر، فرصت خودنمايي در سطح اول فوتبال را در اختيار خود ببيند. شايد اگر سقوط مشهدي ها به دسته اول يا ليگ برتري ماندنشان قطعي مي شد، شاگردان قلعه نويي پيروزي آساني را براي خود پيش بيني مي کردند اما حالا محکوم به شکست تيمي هستند که خود براي نتيجه گرفتن، سرشار از انگيزه است.

اينکه چه بر استقلال آمد و موجب افت وحشتناکشان شد، بحثي است که بايد براي مطرح کردن آن چشم انتظار پايان ليگ و اتفاقاتي که براي آنها خواهد افتاد، ماند.
بايد منتظر ماند و ديد رداي قهرماني به چه رنگي در مي آيد، سبز يا آبي؟

* مس در يک قدمي آسيا، اگر….
اينکه تيمي مثل مس با قدمت سه ساله در ليگ برتر حتي با وجود بودجه ميلياردي بتواند با پشت سر گذاشتن تيم هايي چون سپاهان و پرسپوليس و سايپا و حتي فولاد سهميه ليگ قهرمانان آسيا را تصاحب کند، براي اذهان عمومي فوتبال چاره اي جز احترام گذاشتن به آنها نمي گذارد.

پرويز مظلومي که پيش از اين در تيم ابومسلم هم تا حدودي توانايي هاي مربيگري خود را نشان داده بود، در کرمان خودش را مربي اي معرفي کرد که اگر ابزار لازم را داشته باشد و شرايط را مهيا ببيند، مي تواند در فضايي آرام در مسير موفقيت گام بردارد. مس حالا با 58 امتياز در هفته ماقبل آخر ليگ برتر، سوم است و سومي اش را چندان با تهديد مواجه نمي بيند.

تيم تعقيب کننده مس کرمان، سپاهاني است که اگر در هفته آخر حتي 58 امتيازي شود، بايد براي به زير کشيدن مس منتظر شکست خانگي آنها برابر پيکان باشد. به همين دليل است که بعد از پايان هفته سي و سوم همه مس را سومين سهميه فوتبال باشگاهي ايران در ليگ قهرمانان آسيا مي دانند، البته اگر فوتبال نخواهد در روز يکشنبه ششم ارديبهشت ماه يکي از روزهاي عجيب و غريبش را به معرض نمايش بگذارد.

البته نبايد از اين واقعيت گذشت که امتياز از دست دادن هاي متوالي تيم هايي چون پرسپوليس و صبا و عدم تمرکز لازم نلو وينگادا و فيروز کريمي در خلال ديدارهاي ليگ برتر به شاگردان مظلومي در راه سوم شدن کمک کرد.

* مثلثي براي مثلث برمودا
استقلال اهواز، ابومسلم و پيام اظلاع مثلثي هستند که در هفته پاياني بايد ضلع سوم مثلث برموداي ليگ برتر را که سه تيم در آن محکوم به جدايي از ليگ برتري ها مي شوند، را معرفي کنند.

تکليف برق و داماش به ترتيب در هفته هاي سي و دوم و سي و سوم مشخص شد تا يک تيم ديگر براي اينکه بتواند از شانس هاي باقي مانده براي بودن در ليگ نهم استفاده کند، منتظر روز آخر باشد روزيکه به طور حتم لحظه به لحظه 90 دقيقه هايش ارزشي فراتر از يک دقيقه براي تيم هاي پايين نشين جدول خواهد داشت.

استقلال اهواز با 34 امتياز و تفاضل گل پايين تر نسبت به ابومسلم اين فرصت را دارد تا برابر برق سقوط کرده اي که هفته ها است بي انگيزه نشان مي دهد، آخرين پيروزي فصل خود را به دست آورد و با 37 امتياز چشم به نتايج ديگر بدوزد تا بلکه با امتياز از دست دادن ابومسلم يا پيام همچنان عنوان ليگ برتري را يدک بکشد.

اگر استقلال اهواز در ليگ برتر بماند، به مناطقي که خداداد را در آنجا محبوب مي شمارند، بي شک بايد اهواز و خطه خوزستان را هم اضافه کرد.

ابومسلم هم داستان جالبي را در رده هاي پايين جدول دارد. آنها که در هفته هاي اول نيم فصل دوم خود را پديده نشان داده بودند و حتي در 4 ديدار پياپي 12 امتياز را به امتيازهاي نه چندان قابل توجه دور رفت اضافه کردند، در ادامه راه کم آوردند و در روزيکه برابر سپاهان شکستي خانگي را متحمل شدند، به يکباره و برخلاف پيش بيني ها فانوس سقوط را در دست گرفتند تا مسوولان اين باشگاه حکم به برکناري علي حنطه داده و دوباره صندلي دوم نيمکت شان را به اکبر ميثاقيان اختصاص بدهند، ميثاقياني که در واپسين روزهاي باقي مانده به شروع ليگ هشتم حرفه اي به دليل بي انضباطي! با حکم اخراج مسوولان اين باشگاه کارش را شروع نکرده به پايان برده بود. حالا سياه جامگان مانده اند و يک ديدار خارج از خانه نه چندان آسان با ملوان انزلي که به طور حتم از دقيقه اول با هدف گل زدن به ميدان خواهند رفت.

پيام را هم بايد پديده هفته هاي آخر ليگ دانست، اما از آنجا که هفته هاي پاياني فرصت خوبي براي جبران مافات نيست، اين تيم همچنان خطر رفتن به دسته اول را احساس مي کند و براي ماندن در ليگ برتر بايد ببيند چه نتيجه هايي در هفته سي و چهارم رقم خواهد خورد.

آنها اگر بتوانند انتقام شکست سنگين دور رفت را از استقلالي ها بگيرند، بي شک در ليگ نهم هم به ميدان خواهند رفت، اما اگر با تساوي يا شکست از ميدان خارج شوند، منتظر استقلال اهواز و ابومسلم و نتيجه هايي که خواهند گرفت، مي مانند. نکته جالب در مورد پيام اين است،همانطور که آنها با تساوي هم امکان دسته اولي شدن دارند، حتي در صورت باخت هم مي توانند شانسي براي ليگ برتري ماندن داشته باشند.