خرید شال بكام و دغدغه حضور در جام‌جهاني 2010

ديويد بكام پس از قطعي كردن حضورش در ميلان تا پايان فصل جاري و گرفتن رضايت باشگاه گالكسي آمريكا در اين زمينه، قول داده است اين تيم ايتاليايي را حداقل در رده سوم جدول ليگ فوتبال ايتاليا حفظ كند تا روسونري به فصل آتي مسابقات جام قهرمانان باشگاه‌هاي اروپا راه يابد.

به نوشته جام جم و به نقل از آبزور، برنامه اين هافبك 34 ساله و معروف انگليسي اين است كه تا پايان فصل جاري كالچو (10 خرداد 88)‌ اين كار را قطعي كند، سپس به گالكسي برود و اين تيم را تا پايان فصل كنوني مسابقات ليگ حرفه‌اي فوتبال آمريكا (MLS) همراهي كند. سپس بين مهر و آبان به سن‌سيرو بازگردد و قرمز و سياه‌هاي ميلان را در جام باشگاه‌هاي اروپا و طبعا در كالچو همراهي كند.

در اصل قرار بود اقامت بكام در ميلان فقط 80 روزه باشد و او از 17 اسفند 87 به آمريكا برگردد، اما وي آنقدر از حضورش در سن‌سيرو راضي بود كه پس از هفته‌ها چانه‌زني با سران گالكسي، باشگاهي كه هنوز 3 سال از مدت قراردادش با آن مانده است، به رغم مخالفت شديد اوليه سران گالكسي، آنها را راضي و متقاعد به ماندن خويش در ميلان كرد.

او با اين كه در سني بالا و بسيار دير به «سري A» آمده، اما بسرعت در آن مكان جا افتاده و از بهترين‌هاي ميلان طي 4 ماه اخير بوده است. مسوولان ميلان هم از ماندن وي استقبال كرده‌اند؛ اما آدريانو گالياني نايب‌رئيس و كارلو آنچلوتي، مربي ميلان تاكيد كرده بودند كه حل موضوع بكام و ماندن وي در سن‌سيرو وابسته به خود اوست، زيرا وي قراردادهاي تبليغاتي و تجاري كلاني با طرف‌ها و شركاي خود در آمريكا دارد كه براي ميلان امكان ورود به آنها وجود ندارد.

هافبك پيشين رئال مادريد و منچستريونايتد آن كار را انجام داد و اينك كه چند هفته‌اي است با خيال راحت براي ميلان به ميدان مي‌آيد، مي‌گويد: «شرايط براي اين كه رتبه سوم جدول رده‌بندي سري A را براي خود حفظ كنيم و در نتيجه فصل بعد در جام قهرمانان اروپا حاضر باشيم، فراهم است؛ يكي از مقاصد و اهداف اصلي من از ماندن در سن‌سيرو همين موضوع است.

ما حتي مي‌توانيم در صورت ادامه ريتم خوب اخيرمان و تزلزل يوونتوس به رتبه دوم نيز چشم داشته باشيم. بحث پول را عمده نكنيد، زيرا قصد و انگيزه عمده من از ماندن در سن‌سيرو، عشق و علاقه‌ام به ميلان و اشتياق حرفه‌ام به ادامه بازي در سري A‌ است و اگر قرار بود به دنبال پول باشم، در آمريكا برايم بيشتر فراهم و موجود است. بحث لزوم حضور ميلان در جام قهرمانان اروپا هم يك بحث حرفه‌اي و طبيعي است. هر باشگاه بزرگي به چنين ميداني تعلق دارد و اميدوارم پس از قطعي شدن اين قضيه ظرف 5، 6 هفته پيش‌ رو، خودم نيز فصل آينده در اين راه ميلان را همراهي كنم و يك بار ديگر مثل روزهاي رئالي و منچستري‌ام، طعم شركت در جام قهرمانان اروپا را بچشم.»

بكام وقتي اواخر پاييز سال گذشته مصمم به الحاق به ميلان و موفق به جلب رضايت كارلتو و گالياني در اين زمينه شد، گفت كه دليل اصلي رويكردش به كالچو، حضور در صحنه مسابقات و آماده نگه داشتن خود طي 4 ماه تعطيلي MLS است تا فابيو كاپلو، مربي ايتاليايي تيم ملي انگليس بهانه‌اي براي حذف او از بازي‌هاي ملي نداشته باشد، اما بكام پس از مستقر شدن در «سري»A چنان از ميلان و فراتر از آن حضور مجدد در ليگ‌هاي بزرگ اروپا به وجد آمد كه تازه فهميد با انتقال خود به ليگ متوسط و فاقد غناي فني و دور افتاده آمريكا، چه ظلمي به خود كرده است.

بكام كه هنوز سانترها و ضربات آزادش فوق‌العاده است و 16 سال پس از مطرح شدن اوليه‌اش در فوتبال بريتانيا و اروپا نشاني از نزول در او ديده نمي‌شود، در بهار 2009 مي‌گويد: «همه در زمستان گذشته متوجه شده بودند كه چقدر مايلم در اينجا بمانم و در اين راه از هر ابزار و وسيله‌اي سود جستم. از بسياري چيزها گذشتم و چشم بر منفعت‌هاي فراواني بستم. پولي كه من از آن گذشتم تا در ميلان بمانم، نشانه‌اي از اين است كه در اين ماجرا مسائل اقتصادي حرف اول را نمي‌زد. اگر در ميلان مانده‌ام و در پاييز به آن باز خواهم گشت به سبب علاقه به فوتبال سطح بالا و كمك به يكي از بزرگ‌ترين باشگاه‌هاي دنياست. آنها هم به من كمك خواهند كرد، زيرا با حضور در ميلان و مسابقات سطح بالاي آن مقابل چشم كاپلو خواهم ماند و در آن صورت، مي‌توانم به يكي از اهداف اصلي‌ام كه شركت در جام جهاني 2010 است، برسم.»

به يك شرط
بكام اخيرا با دومين ركورد بازي در تيم ملي انگليس كه 108 مسابقه و در اختيار بابي‌مور بود مساوي كرد.

عبور وي از اين حد نصاب محرز نشان مي‌‌دهد او نيم نگاهي هم به نفر اول ليست (پيتر شيلتون با 125 بازي ملي)‌ دارد.

با اين حال گفته مي‌شود، اگر بكام توانسته تا اطلاع ثانوي در ميلان بماند، در درجه اول به خاطر چشم‌پوشيدن خود وي از شرايط مساعد اقتصادي بوده كه در آمريكا در بهار امسال انتظار وي را مي‌كشيده و اين بها و قيمتي بوده كه او براي ادامه حضور در اروپا و اميدوار ماندن به حضور در جام جهاني 2010 پرداخته است.

كمتر از انتظار
هر چه بكام در ميلان خوب بوده است، در نقطه مقابل مطالعات مي‌گويند تاثيرگذاري بكام بر فوتبال آمريكا، ليگ آن و بالاخص گالكسي، در حالي كه 250 ميليون دلار قيمت نجومي قراردادهاي ورزشي و تجاري وي در آن سامان بوده همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد، بسيار كمتر از حد انتظار بوده است.

او فصل پيش، فقط از اواسط فصل (اواسط تير 86)‌ به گالكسي پيوست و تازه در آن موقع هم به دليل مصدوميت مدت زيادي را دور از ميدان گذراند.

امسال نيز او به دليل ابقا در ميلان تاكنون نقشي در فصل 2009 ليگ MLS نداشته و فقط از اواخر خرداد مي‌تواند براي گالكسي پا به توپ شود و با برنامه‌هايي كه برشمرديم، حداكثر از آبان ماه مجددا به ميلان خواهد رفت.

با اين حساب اين برآورد و ادعا كه جاي پاي شناخته شده‌‌ترين و تبليغاتي‌ترين فوتباليست زمان و كسي كه كريسيتانو رونالدو، ليونل مسي، فرناندو تورس و كاكا در اين زمينه به گرد او نمي‌رسند، در فوتبال آمريكا بسيار كوچك‌تر از افسانه‌اي است كه درباره او ساخته شده است.

او در فصل نخست فقط 5 بازي براي گالكسي انجام داد و در فصل دوم از 5 گل و 10 پاس گل فراتر نرفت. طرفداران بكام مي‌گويند، اينها تقصير او نيست و MLS چيزي بيش از اين نيست و سقف خودنمايي در آن همين است، حال آن‌كه به محض اين‌كه گذر او به كالچو مي‌افتد و يارانش در حد خود او هستند، بيلاني مثل كارنامه وي در سن سيرو بر جاي مي‌ماند.

اگر اينها را باور داشته باشيم، همه اين موارد مقدمه‌اي بر جدايي قطعي بكام از گالكسي و دل‌ كندن هميشگي وي از فوتبال آمريكا و مستقر شدن دائمي و مجدد او در اروپاست.