خرید شال چاوز، سفير هم به آمريكا مي‌فرستد

رييس جمهور ونزوئلا پس از سلام و احوالپرسي با باراك اوباما در نشست سران قاره آمريكا، ضمن ابراز اميدواري براي ايجاد يك “دوره جديد” در روابط ونزوئلا و آمريكا، گفت كه در حال بازگرداندن سفير ونزوئلا به واشنگتن است.

به گزارش ايسنا، هوگو چاوز رييس جمهور ونزوئلا، در جمع خبرنگاران در حاشيه نشست سران كشورهاي آمريكايي گفت كه وي در راستاي ارتقاي مناسبات با واشنگتن روي چادرتون، سفير كنوني دولتش در سازمان كشورهاي آمريكايي را به عنوان سفير جديد ونزوئلا در واشنگتن معرفي خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، اين گفته چاوز در حالي بيان شده است كه باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا يك هفته پيش دو قرن سياست ظالمانه آمريكا نسبت به آمريكاي لاتين را رد و براي تجديد رابطه‌ كشورش با كوبا كه 48 سال پيش قطع رابطه كردند، ابراز اميدواري كرد.

هوگو چاوز، در ماه سپتامبر و به نشانه اعلام همبستگي با اوو مورالس، رييس جمهور چپ گراي بوليوي كه دستور اخراج يك ديپلمات آ‌مريكايي را به اتهام كمك به تحريك خشونت از سوي مخالفان خود صادر كرد، پاتريك دودي، سفير واشنگتن در كاراكاس را اخراج كرد.

واشنگتن نيز با اخراج سفراي هر دو كشور ونزوئلا و بوليوي به اين اقدام آنها واكنش نشان داد.

چاوز تصميم تجديد ارتقاي مناسبات با آمريكا را يك روز پس از توافق با هيلاري كلينتون و ديگر ديپلمات‌ها در نشست سران كشورهاي آمريكايي در كشور ترينيداد و توباگو اتخاذ كرد.

وزارت امور خارجه آ‌مريكا گفت، چاوز در جريان جلسات نشست روز شنبه نزد كلينتون آمد و دو طرف درباره‌ بازگرداندن سفرايشان به پست‌هاي خود در كاراكاس و واشنگتن مذاكره كردند.

رابرت وود، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا اظهار داشت: اين يك تحول مثبت است كه به پيشبرد منافع آمريكا كمك خواهد كرد و وزارت امور خارجه اكنون روي پيشبرد اين هدف مشترك كار خواهد كرد.

چاوز با دولت پيشين آ‌مريكا روابط متشنجي داشت و يك بار جرج بوش، رييس جمهور سابق آمريكا را به “شيطان” تشبيه كرد.

اگر چه باراك اوباما از چاوز به خاطر اتهام پناه دادن و كمك مالي به شورشيان كلمبيا انتقاد كرد ولي رييس جمهور ونزوئلا در نشست سران كشورهاي آمريكايي با اوباما گرم گرفت.

چاوز روز شنبه يك كتاب درباره‌ بهره‌برداري خارجي از آمريكاي لاتين را به اوباما تقديم كرد و به زبان انگليسي همان جمله‌اي را كه در ديدار جمعه شب به اوباما گفته بود، تكرار كرد “مي‌خواهم دوست شما باشم”.

اوباما در پاسخ به سوالي مبني بر نظرش درباره كتاب گفت: فكر كنم اين يكي از كتابهاي چاوز باشد. من هم قصد دارم يكي از كتابهاي خود را به او بدهم. روساي جمهور دو كشور با هم دست دادند و به نشانه‌ دوستي دستي به پشت همديگر زدند.

مشاوران كاخ سفيد گفتند كه نمي‌دانند آيا اوباما كتاب چاوز را خواهد خواند يا خير.

چاوز اظهار داشت كه به نيكولاس مادورو وزير امور خارجه‌اش گفته كه روند انتصاب چادرتون به عنوان سفير جديد ونزوئلا در آمريكا را آغاز كند.

وي افزود: او (چادرتون) كانديداي من است. ما بايد صبر كنيم تا آمريكا با وي موافقت كند.

جنيفر مك‌كوي، مدير مركز كارتر، اعلام چاوز را “شگفت‌انگيز” و نتيجه بسيار مثبت نشست سران خواند.

مك كوي تصريح كرد: او هنوز ممكن است سياست‌هاي آ‌مريكا را مورد انتقاد قرار دهد، اما انتقاد از اوباما بسيار سخت‌تر است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد كه باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا روز شنبه در نشست سران كشورهاي آمريكايي روحيه همكاري را به همسايگان آمريكا پيشنهاد كرد و به شكايات آنها درباره‌ دخالت‌هاي آمريكا در امورشان گوش كرد و حتي با رهبر چپ‌گراي ونزوئلا ارتباط برقرار كرد.

اوباما به رغم تلاش براي كاهش تنش‌ها بين آمريكا و همسايگانش، به رهبران حاضر در نشست هشدار داد كه در برابر وسوسه انداختن تقصيرات به گردن آمريكا مقاومت كنند.

اوباما گفت: من بايد چيزهاي زيادي ياد بگيرم و بسيار مشتاق شنيدن و بررسي نحوه‌ همكاري سازنده‌تر هستم.

رييس جمهور آمريكا خاطرنشان كرد كه آماده‌ پذيرفتن پيشنهاد رائول كاسترو، رييس جمهور كوبا براي گفت‌وگو در خصوص مسائل محدوديت‌هاي اعمال شده بر كوبا است.

اما سران حاضر در نشست ضمن تحسين تلاش اوليه آمريكا براي بهبود روابط با هاوانا، واشنگتن را به تلاش بيشتر و لغو تحريم تجاري 47 ساله آمريكا عليه كوبا تشويق كردند.

اوباما در اين نشست براي رشد بودجه‌ كشورهاي آمريكايي، طرح افزايش امنيت و همكاري براي ايجاد منابع انرژي‌هاي جايگزين و مبارزه با گرم شدن زمين متعهد شد.

رابرت گيبس، سخنگوي كاخ سفيد، به شوخي درباره‌ كتاب اهدايي چاوز به اوباما با اشاره به اين كه رييس جمهور آمريكا به اسپانيايي حرف نمي‌زند، گفت: فكر مي‌كنم اين كتاب به زبان اسپانيايي باشد، بنابراين احتمالا خواندن آن قدري مشكل خواهد بود.

هوگو چاوز درباره‌ اولين برخورد خود با اوباما گفت: فكر مي‌كنم لحظه‌ي خوبي بود. فكر مي‌كنم پرزيدنت اوباما در مقايسه با رييس جمهور قبلي آمريكا يك فرد باهوش است.

چاوز در سخناني حين ضيافت ناهار به ديگر رهبران گفت، روحيه احترام دلگرم كننده است و وي پيشنهاد كرد كه هاوانا ميزبان دور بعدي نشست باشد.

چاوز افزود: من از طرف كوبا صحبت نمي‌كنم. اين كار بر عهده من نيست. اما تمام ما در اينجا دوستان كوبا هستيم و ما اميدواريم كه آمريكا نيز اين گونه باشد.

اما اوو مورالس، رييس جمهور بوليوي و متحد نزديك چاوز گفت: تعهد اوباما براي ايجاد يك برهه جديد احترام متقابل با آمريكاي لاتين توخالي و فريبنده است.

مورالس گفت: اوباما سه چيز را مطرح كرد؛ شركا نسبت به هم بالاتر يا پايين‌تر نيستند. روابط بايد با احترام متقابل باشد و همچنين از تغيير صحبت كرد. در بوليوي هيچ تغييري مشاهده نمي‌شود. سياست توطئه همچنان ادامه دارد.

در اين نشست اوباما به علاوه به سوي دانيل اورتگا، رييس جمهور نيكاراگوئه كه رونالد ريگان، رييس جمهور اسبق آمريكا مدتي را براي سرنگوني وي از قدرت صرف كرد، دست دوستي دراز كرد.

اورتگا در انتخابات سال 1990 كه به جنگ داخلي نيكاراگوئه خاتمه داد بر كنار شد ولي در سال 2006 با راي راي دهندگان به قدرت بازگشت.

پس از سخنراني اورتگا كه در آن به انتقاد از نظام سرمايه‌داري و امپرياليسم آمريكا به عنوان ريشه بسياري از مشكلات قاره آمريكا پرداخت، اوباما در ميان خنده و تحسين حاضران گفت: از پرزيدنت اورتگا ممنون هستم كه به خاطر وقايعي كه در زماني كه من تنها سه ماهه بودم روي داده‌اند، من را مقصر ندانست.