خرید شال الهام: ارائه اطلاعات ناقص، به نام تفريغ بودجه

سخنگوي دولت با اشاره به گزارش ديوان محاسبات درباره تفريغ بودجه 86 کل کشور، از رسيدگي سريع اين ديوان به تفريغ بودجه استقبال کرد و گفت: دولت از اصل شفافيت و سرعت در رسيدگي به تفريغ بودجه حمايت مي‌کند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت غلامحسين الهام در يازدهمين نشست شوراي هماهنگي مديران کل روابط عمومي دستگاه‌هاي اجرايي افزود: خدا را شاکريم که دولت نهم به دليل پاكدستي خود از نظارت شفاف واهمه‌اي ندارد اما حرف عجولانه و مبهم زدن جز بد نام کردن دولت و افزايش شائبه‌هاي بيجا در بين مردم سودي ندارد.

وي اظهار كرد: فعل و انفعالاتي که پيرامون گزارش تفريغ بودجه 86 از جمله زمان و نحوه اعلام آن رخ داد، بهانه‌اي براي تشديد حملات رسانه‌اي و انتخاباتي عليه دولت شد درحالي كه وظيفه ديوان محاسبات بررسي با دقت و موشكافانه عملكرد مالي دولت و پرهيز از عجله و تحت فشار قرار گرفتن در اين امر است.

وي با تاکيد بر اين‌که ” مردم به پاکي و پرکاري دولت نهم اذعان دارند” از ارائه اطلاعات ناقص ، به نام گزارش تفريغ بودجه توسط ديوان محاسبات انتقاد کرد و گفت: بالاخره اگر پولي نيست بايد مشخص شود کجا رفته، در حالي که وزارت نفت مي‌گويد اسناد را به ديوان درباره واريز وجوه به خزانه ارائه داده است و ديوان هم با تاييد دريافت اسناد اعلام نتايج رسيدگي به آن را به بعد واگذار مي‌کند يا اين‌که در جايي ديوان مي‌گويد بررسي خواهد کرد و بعد گزارش را ناقص تحويل مي‌دهد كه اين امر به روند قانوني و دقيق كار لطمه مي‌زند.

سخنگوي دولت تصريح کرد: هر دستگاهي که عملکردش در گزارش ديوان محاسبات کشور زير سوال رفته، بر اساس قانون حق دارد خواستار قرائت پاسخ خود از تريبون مجلس شود و من اطلاع دارم که برخي دستگاه‌ها سال گذشته پس از ارائه متن اوليه گزارش تفريغ بودجه 86به كميسيون بودجه مجلس، با کارشناسان ديوان جلساتي داشته و پاسخ‌ها و اسنادي داده‌اند و صورتجلساتي هم تنظيم شده است، اما متاسفانه ديوان اين پاسخ ها را لحاظ نکرده و همان متن اوليه در مجلس قرائت شده است.

‌وي تصريح کرد: اين حق دولت است که از عملکرد خود دفاع کند و لذا دستگاه‌هاي اجرايي گزارش‌هايي مستدل و منسجم از عملکرد دستگاه‌هاي ذيربط تهيه کنند تا براساس آيين‌نامه داخلي مجلس در صحن علني قرائت شود.

رييس شوراي اطلاع‌رساني دولت، در بخش ديگري از سخنان خود از زحمات روابط عمومي‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در سه سال و نيم گذشته قدرداني کرد و در عين حال گفت: علي‌رغم تلاش‌هاي صورت گرفته، هنوز در تراز کاري دولت، مطالبات از روابط عمومي‌ها بالاست؛ چراکه دولت نهم با طيف گسترده‌اي از مخالفان سازمان يافته مواجه است و در هيچ دوره‌اي، فضاي رسانه‌اي به اين شدت و نوع، عليه دولت وجود نداشته است.

وي بخشي از بي‌بند و باري‌هاي کنوني در فضاي رسانه‌اي را مشابه سال‌هاي 58 و 59 دانست که گروه‌هاي معاند، جنگ سياسي با نظام شکل داده بودند و فشار همه جانبه‌اي بر خط امام و انقلاب وارد مي‌کردند.

وي افزود: در دوره اصلاحات، در دل دولت و کارگزاران حکومتي دامنه مطبوعات را توسعه دادند و فضاي عمومي، فضاي حمايت از دولت بود و رسانه منتقد و فضاي نقد و انتقاد بسيار محدود بود.

‌الهام گفت: گفتمان دولت نهم خطر زاويه داشتن برخي رسانه‌ها با نظام به شکلي که در دوران اصلاحات بود را جمع کرد ولي نبايد فراموش کرد که امروز مخالفان دولت نهم با گفتمان دولت مخالفند و با مباني خود، ‌کارکرد دولت را نقد مي‌کنند.

وي موفقيت‌هاي دولت را ناشي از صداقت رفتاري دولت و رابطه مستقيم رييس‌جمهور و دولتمردان با مردم دانست که خلاء رسانه‌اي موجود را پوشانده است و افزود: رييس‌جمهور همچون رسانه‌اي سيار و شفاهي به طور مستقيم با مردم رابطه برقرار کرد و اکنون خود يک رسانه است.

وي با بيان اين‌که ” بخشي از منتقدان، ‌مخالف قسم خورده‌اي هستند که دولت هرچه تلاش کند حرف خود را مي‌زنند” افزود:آن‌ها اساسا مي‌خواهند دولت نهم نباشد و تمام تلاش خود را براي نفي دولت و ساقط کردن آن به کار بسته‌اند.

سخنگوي دولت ادامه داد: اما برخي منتقدان منصف‌اند و با عدل و انصاف نقد مي‌کنند که بايد آن‌ها را جدي بگيريم، نقد آن‌ها نعمت است و دولت بايد خود را در محک آيينه آن‌ها ببيند و اشتباهات موجود را اصلاح کند؛ زيرا برخي ‌تصميمات صحيح دولت شايد در مقام عمل و اجرا دچار انحراف شود که با نقد آن‌ها اصلاح خواهد شد.

وي شتاب کاري دولت نهم را بسيار بالا توصيف کرد و خواستار شتاب گرفتن سرعت عمل روابط‌ عمومي‌ها شد و گفت: کارکردهاي دولت، موجب توقع بيشتر از روابط‌ عمومي‌هاست. نگاه مردم به دولت و ارزش‌ها تغيير کرده و در چنين فضايي روابط‌عمومي‌ها بايد موفقيت‌ها را اطلاع‌رساني کنند و به شبهات و انتقادات مطرح شده پاسخ دهند.

وي در عين حال برخي مشکلات ساختاري را نيز مانعي بر سر راه فعاليت روابط‌عمومي‌ها توصيف کرد و گفت: علي‌رغم اين مشکلات ساختاري که دولت نهم در حال برطرف کردن آن‌هاست، نگاه کهنه و سنتي به روابط‌عمومي‌ها نيز بايد تغيير کند و روابط‌عمومي‌ها نيز بايد خودشان را باور کنند.

الهام، فعاليت پويا و پرنشاط روابط‌عمومي‌ها و رسانه‌ها و رصد شبهات و انتقادات از دستگاه‌هاي اجرايي توسط روابط‌عمومي‌ها را خواستار شد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به نامگذاري سال 88 به نام “حرکت به سوي اصلاح الگوي مصرف”، مخاطب اصلي اين نامگذاري از سوي رهبر معظم انقلاب را دستگاه‌هاي اجرايي دانست و خواستار فرهنگسازي براي اصلاح مديريت مصرف در سه حوزه با اولويت بيشتر يعني آب و نان و انرژي شد.

وي جلوگيري از ريخت و پاش و هزينه‌هاي زايد در برخي سمينارها و مناسبات را نمودي از اصلاح الگوي مصرف دانست.

هم‌چنين احسان جهانديده معاون سخنگو و دبير شوراي اطلاع‌رساني دولت گزارشي از عملکرد شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در سال گذشته و برنامه‌هاي پيش رو ارائه کرد.

در اين نشست همچنين از تعدادي مديران کل سابق روابط عمومي وزارتخانه و سازمان‌ها که در ماه‌هاي اخير جاي خود را به همکاران جديد سپرده‌اند، تشكر و قدرداني شد.