خرید شال از ناکامی‌ها نترسیم

امروزی کردن طرز تفکر ملی‌پوشان والیبال یکی از برنامه‌های سرمربی تیم ملی است اما این تنها دلیل برای ادعای وی مبنی بر نیاز به زمان زیاد برای رساندن آنها به بالاترین حد از آمادگی نیست.

به گزارش مهر، حسین معدنی که 15 فروردین‌ماه محل تمرینات شاگردانش در تیم ملی والیبال را به جزیره کیش منتقل کرد و تا چند روز پیش در این جزیره اجرای برنامه‌های آماده‌سازی را پیگیری کرد، کمتر از دو ماه دیگر باید منتخب شاگردان خود را در مسابقات انتخابی جام جهانی (4 تا 6 خردادماه – تهران) روانه میدان کند.

وی معتقد است در مدت باقی‌مانده تا رویارویی با تیم‌های هند، پاکستان و تیم دیگری که هنوز مشخص نشده است نه تنها باید بازیکنان را از نظر فنی به مرز قابل قبول آمادگی نزدیک کند بلکه باید برنامه‌های خود برای ایجاد تغییرات ذهنی و فکری و نیز پرورش دادن برخی توانایی‌های آنها که هنوز به فعلیت نرسیده‌اند را هم اجرا کند.

سرمربی تیم ملی والیبال که هدف بلندمدت خود از بر عهده گرفتن این مسئولیت را ایجاد تغییر ساختار بدنه والیبال قرار داده است رسیدگی همزمان به این برنامه‌ها را لازمه دست‌یابی هرچه سریعتر به هدف اصلی خود می‌داند.

تغییر ساختار بدنه والیبال هدف اصلی من است
حسین معدنی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمام مسابقاتی که در پیش داریم یکی از دیگری مهم‌تر و حساس‌تر است اما نباید تمرکز خود را تنها معطوف به موفقیت در این رقابت‌ها کنیم. ما اهداف مهم دیگری هم در پیش داریم که تغییر ساختار بدنه والیبال به خصوص در سطح ملی در راس آنها قرار دارد.

از خرابی‌ها و ناکامی‌ها نترسیم
وی افزود: برای رسیدن به این هدف که باعث دگرگونی والیبال در جهت کاملا مثبت می‌شود باید پل‌های زیادی را پشت سر بگذاریم. چه بسا برخی از این پل‌ها زیر پا خراب و ویران شوند. اما نباید از این خرابی‌ها هراسی داشت و به واسطه آنها سیل انتقادات را به راه انداخت. همیشه برای به دست آوردن چیزی باید چیز دیگر را از دست داد. تیم ملی والیبال هم ممکن است در راه رسیدن به اهداف بلند مدت خود در برخی مقاطع نتایج دور از انتظاری را به دست آورد اما باید این خرابی‌ها را تحمل کرد.

صعودمان حتمی است
سرمربی تیم ملی والیبال در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار مهر افزود: البته هیچ از این احتمالات مانعی برای جلوگیری از صعود والیبال ایران به مرحله سوم و نهایی رقابت‌های گزینشی جام جهانی 2010 ایتالیا نخواهد شد. تیم ملی والیبال به خاطر رسیدن به هدف نهایی نباید اهداف میان راه را نادیده بگیرد. خصوصا اینکه 2 تیم از گروه ما به مرحله سوم مسابقات گزینشی راه پیدا می‌کنند.

طرز تفکربازیکنان قدیمی است
معدنی با تاکید بر اینکه طرز تفکر بازیکنان قدیمی است تصریح کرد: در حال حاضر رسیدگی به این موضوع مهمتر از هر مسئله دیگری است. بازیکنان باید یاد بگیرند که با تفکری نو و به روز فعالیت حرفه‌ای خود را ادامه دهند. اگر آنها تفکرات قدیمی را دور بریزند دیگر مطرح کردن و موثر دانستن خود را تنها منوط به زدن اسپک نمی‌دانند. با داشتن تفکرات امروزی بازیکنان یاد می‌گیرند که با داشتن دریافت‌های خوب و بدون نقص هم می‌توانند در زمین بازی خوبی نشان دهند. همه والیبال اسپک زدن نیست.

کاشف برخی توانایی‌های بازیکنان هستم
وی تاکید کرد: اردونشینان تیم ملی والیبال توانایی‌هایی دارند که که به نظر می‌رسد تاکنون از آنها استفاده لازم به عمل نیامده است چرا که اصلا در هیچ اردو و تمرینی و توسط هیچ فردی کشف نشده است. از زوایه نگاه من بازیکنان توانایی‌های ناشناخته‌ای دارند که اگر با تمرین درست ظهور کند می‌تواند موجب جهش بزرگ بازیکن شوند.

اوج آمادگی بازیکنان طی دو مرحله نمایان می شود
سرمربی تیم ملی والیبال در ادامه به توانایی بالقوه و بالفعل بازیکنان این تیم اشاره کرد و گفت: اگر تنها به توانایی‌های بالفعل بازیکنان بسنده کنیم طی چندماه آینده و حتی تا زمان آغاز مسابقات تهران می‌توانیم تیم را به حداکثر آمادگی نزدیک کنیم. اما اگر بخواهیم پتانسیل‌های بالقوه را هم در نظر بگیریم باید زمان خیلی بیشتری را برای دستیابی به اوج آمادگی صرف کنیم.

زمان زیادی برای آمادگی کامل بازیکنان می‌خواهم
معدنی تصریح کرد: زمانی چگونگی آمادگی بازیکنان می‌تواند رضایتم را به طور کامل جلب کند که با توانایی‌های بالقوه وبالفعل حاصل شده باشد. بنابراین زمان زیادی لازم دارم تا تیمم را به آخرین حد آمادگی که در برگیرنده تمام توانایی‌ها باشد برسانم. ضمن اینکه برای رسیدن به آن مرحله عوامل زیادی باید در کنار هم جمع شوند. از خواست و اراده بازیکنان گرفته تا امکانات جنبی.

روی سرویس و تاکتیک دفاعی تاکید زیادی دارم
وی در پایان گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نقاط ضعف تیم ملی والیبال اظهارداشت: فکر می‌کنم بازیکنان در نواختن سرویس‌های هدفمند و آرایش دفاعی مستحکم تا حد محسوسی مشکل دارند. باید عمده تمرکز خود را در اردوهای پیش از آغاز مسابقات انتخابی روی این دو فاکتور و پوشش آنها متمرکز کنیم. در هر صورت تلاش داریم بهترین تیم را روانه بازی‌های آتی کنیم.