خرید شال غیبت آمریکا در کنفرانس ژنو

امريکا در کنفرانس سازمان ملل درباره نژاد پرستي که از دوشنبه در ژنو برگزار خواهد شد شرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه امريکا روز شنبه با اعلام اين خبر افزود از آنجايي که اعلاميه نهايي اين کنفرانس هنوز از لحني برخوردار است که امريکا ” نمي تواند از آن حمايت کند” ، امريکا در آن شرکت نخواهد کرد.

رابرت گيبس سخنگوي وزارت امور خارجه امريکا در بيانيه اي اعلام کرد متاسفانه به نظر مي رسد نگراني هاي باقيمانده امريکا در سندي که قرار است هفته آينده در کنفرانس ژنو تصويب و منتشر شود، مورد توجه قرار نخواهد گرفت. بنابراين امريکا متاسفانه در کنفرانس بازنگري (دوربان) شرکت نخواهد کرد.

وود در ادامه گفت: هرچند ما پيشرفت هاي ايجاد شده در سند کنفرانس جديد را که در مقايسه با نسخه هاي قبلي پيشرفت چشمگيري داشته است تحسين مي کنيم ، اما اين سند هنوز به نگراني هاي امريکا پايان نداده است.

متن اين اعلاميه همچنان از لحني برخوردار است که مفاد بيانيه دوربان و برنامه اقدام Programme of Action (DDPA) را از سال دو هزار و يک مورد تائيد قرار مي دهد و امريکا از مدتها قبل گفته است که نمي تواند از آن حمايت کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه امريکا افزود در برنامه اقدام به طور مشخص روي مناقشه خاورميانه انگشت گذاشته شده است و درباره مسائل مهمي که فقط مي تواند از طريق مذاکره بين اسرائيلي ها و فلسطيني ها حل و فصل شود ، پيش داوري شده است.

وود همچنين گفت امريکا تقريبا در مورد پيوست هاي جديد اين متن که ” تحريک آميز ” و برخلاف تعهد امريکا به ” بيان آزادانه و بدون قيد” است ، نگراني جدي دارد.

وي از نمايندگان شرکت کننده در کنفرانس ژنو از جمله روسيه که رياست ان را برعهده دارد و مقامات سازمان ملل که براي پيشبرد و پيشرفت کنفرانس بازنگري تلاش مي کنند ، تشکر کرد اما از اين که امريکا نمي تواند در آن شرکت کند ابراز تاسف کرد.
وي گفت امريکا به صيانت از حقوق بشر همه افراد و مبارزه با تبعيض نژادي در هر شکل و هر زمينه اي کاملا پايبند است.
… ما به کار و تلاش مجدانه خود در همه اجلاس سازمان ملل و با همه کشورها به منظور مبارزه با تعصب و سرسختي و پايان دادن به تبعيض ، ادامه خواهيم داد.

مذاکره کنندگان در کنفرانس ژنو روز جمعه گفتند غرب و اکثر کشورهاي مسلمان در مورد اعلاميه نهايي کنفرانس پنج روزه بازنگري اجلاس دوربان به توافق رسيده اند.