خرید شال حکومت پاکستان تا شش ماه آینده سقوط خواهد کرد

سرويس بين‌الملل  ـ ديويد کيلکولن، مشاور ارشد ژنرال پترائوس، فرمانده نيروهاي آمريکايي در خاورميانه، پيش‌بيني کرد که پاکستان در شش ماه آينده سقوط خواهد کرد.
به گزارش سايت تهديدات جهاني، کيلکولن که مشاور ارشد نظامي وزارت دفاع ايالات متحده، انگلستان، استراليا و همچنين ناتو نيز هست، در مصاحبه‌اي با روزنامه آمريکايي «واشنگتن پست» اين مطلب را بيان کرده و افزوده است: پاکستان 173 ميليون نفر جمعيت و صد کلاهک هسته‌اي دارد؛ ارتش اين کشور از ارتش آمريکا بزرگتر است و القاعده کنترل دو سوم اين کشور را در اختيار دارد. آنها يک دولت ياغي در درون دولت پاکستان هستند. بحران اخير مالي جهاني نيز مزيد بر علت شده است و ما از يک تا شش ماه آينده سقوط حکومت پاکستان را خواهيم ديد.
 
اگر اوضاع در پاکستان اين گونه ادامه پيدا کند، نگراني کيلکولن به واقعيت تبديل خواهد شد؛ چرا که زرداري، رئيس‌جمهور پاکستان نيز با اجازه دادن به طالبان براي اجراي قوانين شريعت در دره سوات، عملا پذيرفت که اين بخش از سرزمين پاکستان توسط طالبان اداره شود. در حالي كه طالبان همواره قوانين و مقررات پاکستان را نقض مي‌کند؛ به‌گونه‌اي که «وال استريت ژورنال» گزارش داد که هزاران ستيزه جوي طالبان به روستاي سوات سرازير شده و اردوگاه‌هاي آموزش نظامي خود را در آنجا بر پا کرده‌اند. تعداد اين ستيزه جويان در سال گذشته 68 هزار نفر بوده است که به سرعت در حال افزايش و دو برابر شدن هستند.
 
لازم به يادآوري است که آصف علي زرداري، رئيس جمهور پاكستان چندي پيش پس از فشارهاي هم‌حزبي‌هاي خود و قانونگذاران پاكستاني، در راستاي برقراري صلح در «دره سوات» آيين‌نامه‌اي را با طالبان امضا كرد تا اين منطقه زير نظر آنها اداره شود.
 
نيروهاي طالبان به مدت بيش از دو سال در راستاي برقراري سيستمي جديد در دره سوات، اين منطقه را به آشوب كشيده بودند.
البته در اين ميان كارشناسان معتقدند كه برخي سياست‌هاي نادرست دولت و دخالت‌هاي آمريكايي‌ها در اين زمينه به گسترش ناامني‌ها در دره سوات دامن زده است.