خرید شال نوذری: قیمت گاز طبیعی اصلاح می‏شود

وزیر نفت با اعلام برنامه اصلاح قیمت گاز طبیعی در کشور، مناسب ترین قیمت هر بشکه نفت خام را 70 تا 80 دلار عنوان کرد.

غلامحسین نوذری در گفتگو با مهر با اشاره به نام گذاری سال 1388 به سال اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری، در تشریح برنامه های وزارت نفت برای اجرایی ساختن این موضوع، اظهار کرد: از ابتدای امسال یک کارگروه ویژه به این منظور تشکیل شده است که باید میزان مصرف انرژی در بخش های مختلف را بررسی و مطالعه کنند و در نهایت طرح هایی را برای اجرا ارائه کنند.

وی با تاکید بر این که قصد داریم با استفاده از تکنولوژی های روز و سوخت های ترکیبی میزان مصرف انرژی در پالایشگاه های نفت، گاز و ایستگاه های تقویت فشار را بهینه بکنیم، تصریح کرد: علاوه بر این در سال جاری باید برنامه های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی افزایش پیدا بکند.

این عضو کابینه دولت نهم در ادامه از برنامه اصلاح قیمت گاز طبیعی در کشور خبرداد و گفت: اصلاح قیمت گاز باید به نحوی انجام شود که فشاری به مردم نیاید و در عوض جامعه نسبت به صرفه جویی در مصرف گاز تشویق شود.

به گزارش مهر، در این رابطه عزیز الله رمضانی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز پیشتر از ارائه طرحی جدید برای اصلاح الگوی مصرف گاز بخش های خانگی و تجاری به هیئت دولت تا 2 هفته آینده خبر داده بود و گفت: این طرح در راستای تغییر الگوی مصرف گاز تهیه شده است.

بر اساس قانون بودجه، دولت امسال نمی تواند قیمت گاز طبیعی را افزایش دهد، اما در صورتی که طرح پیشنهادی وزارت نفت در دولت و سپس مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، از قابلیت اجرایی برخوردار خواهد شد.

70 تا 80 دلار قیمت مناسب برای نفت
وزیر نفت همچنین در ادامه در پاسخ به این سئوال که مناسب ترین قیمت برای نفت خام چه قیمتی خواهد بود؟، بیان کرد: با در نظر گرفتن روند توسعه میادین در نقاط مختلف دنیا پیش بینی می شود 70 تا 80 دلار مناسب ترین قیمت برای فروش هر بشکه نفت خام باشد.

گفتنی است، روز گذشته، بهای نفت‌خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) برای تحویل در ماه می در بازار مبادلات نفتی نیویورک (نایمکس) با 33 سنت کاهش قیمت درهربشکه به 49 دلار و 65 سنت رسید.

همچنین قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه می با 12 سنت افزایش قیمت، معادل 52 دلار و 94 سنت در بازار لندن داد و ستد شده است.

از سوی دیگر، دبیرخانه اوپک در گزارشی اعلام کرد: سبد نفتی این سازمان با 10 سنت افزایش به 51 دلار و 17 سنت رسیده است.

پالایش نفت عراق در آبادان
وی در پایان با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با عراق برای واردات نفت خام از این کشور، گفت: در این خصوص عراقی ها اعلام آمادگی کرده اند و در صورت توافق نهایی نفت خام این کشور در پالایشگاه آبادان پالایش خواهد شد.

در این رابطه پیشتر سید نورالدین شهنازی زاده معاون وزیر نفت در گفتگو با مهر با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با مقامات عراقی برای واردات نفت خام از این کشور، گفته بود: برنامه ساخت یک ترمینال نفتی در آبادان در حال اجرا است.