خرید شال بي‌برنامگي در ليگ دووميداني

در حالي كه يك ماه از آغاز سال 1388 مي‌گذرد، هنوز دووميداني كاران ايران زمان شروع مسابقه‌هايشان در فصل جاري را نمي‌دانند.

به گزارش ايسنا، بنابر رسم سال‌هاي گذشته دووميداني ايران، نخستين مسابقه‌هاي دووميداني هواي آزاد در فصل جديد در ماه‌هاي فروردين و يا ارديبهشت برگزار مي‌شود. بنابر همين رسم نيز پيش از اين مسوولان فدراسيون دووميداني زمان برگزاري مرحله نخست ليگ دووميداني كه نخستين مسابقه‌هاي دووميداني كاران ايران در فصل جاري محسوب مي‌شود، روزهاي شانزدهم (جوانان) و هفدهم (بزرگسالان) اعلام شده است. اين در حالي است كه زمان مراحل بعدي اين رقابت‌ها نيز كه پنج مرحله است، هنوز مشخص نشده است.

با اين حال، ايرج حصيبي، مسوول برگزاري رقابت‌هاي ليگ دووميداني به ايسنا گفت: بنابر درخواست يك سري از دووميداني كاران و دلايل مختلفي كه اعلام كرده بودند، زمان برگزاري رقابت‌هاي ليگ باشگاه‌ها يك ماه به تعويق خواهد افتاد.

وي ادامه داد: قرار است طي روزهاي آينده در فدراسيون درمورد برنامه دقيق رقابت‌هاي ليگ تصميم‌گيري كنيم. البته درمورد خرداد هم اين مسابقه‌ها يا پيش از انتخابات رياست جمهوري خواهد بود و يا پس از آن.

اين براي نخستين بار است كه رقابت‌هاي دووميداني هواي آزاد در ايران با چنين تاخيري آغاز مي‌شود.

دووميداني از جمله رشته‌هاي ورزشي دنيا محسوب مي‌شود كه زمان دقيق برگزاري رقابت در آن از اهميت بالايي برخوردار است و چيزي حدود يك سال پيش از هر رقابت، زمان دقيق آن مشخص مي‌شود.

** مشكل ورزشكاران

البته اين صحت دارد كه برخي از دووميداني كاران به خاطر حضور در رقابت‌هاي جايزه بزرگ بين‌المللي و يا حضور در كنكور كارشناسي ارشد، درخواست تعويق رقابت‌ها را داشته‌اند. اما به طور حتم تعويق يك ماهه مسابقه‌ها از جمله نادرترين تاخيرها در رقابت‌هاي دووميداني ايران است.

در رشته دووميداني ورزشكاران در فصل‌هاي پاييز و زمستان بيشتر به تمرين‌هاي آماده‌سازي مي‌پردازند و از ابتداي بهار و يا حتي اواخر زمستان آماده حضور در رقابت‌هاي هواي آزاد و يا آغاز فصل هستند.

با اين حال تاخير يك ماهه در رقابت‌هاي ليگ، به غير از چهره‌هاي برتر و ستاره‌هايي كه اجازه حضور در رقابت‌هاي بين‌المللي را دارند، براي سايرين مشكل‌ساز خواهد بود.

** مشكل مربيان

مربيان دووميداني براساس رقابت‌هاي داخلي و بين‌المللي، برنامه‌هاي تمريني ورزشكاران‌شان را هماهنگ مي‌كنند. آنها در اين هماهنگي‌ها، زمان اوج و زمان كاهش ركوردها را برنامه‌ريزي مي‌كنند تا ورزشكاران‌شان در رقابت‌هاي مهم، بهترين نتايج‌شان را كسب كنند.

با توجه به اينكه رقابت‌هاي ليگ براي ورزشكاران‌شان براساس قراردادهايي كه دارند، مهم است، مشخص شدن زمان دقيق رقابت‌ها برايشان امري بسيار ضروري است.

** مشكل باشگاه‌ها

همه علاقه‌مندان به دووميداني مي‌دانند كه از مجموع بيش از 15 باشگاهي كه در رقابت‌هاي ليگ دووميداني شركت مي‌كنند، تنها به دو باشگاه مي‌شود به عنوان يك تيم كامل نگاه كرد و سايرين با تعداد معدودي از دونده‌ها در رقابت‌ها شركت مي‌كنند. اين مساله به استقبال نكردن باشگاه‌ها از حضور در ليگ دووميداني معروف است كه علت‌هاي مختلفي دارد، يكي از مهمترين آنها نبود برنامه مناسب و دقيق در برگزاري اين رقابت‌ها است.

باشگاه‌ها علاقه دارند در رشته‌هايي حضور پيدا كنند كه برنامه دقيق و پخش تلويزيوني مناسب داشته باشد.