خرید شال علی‏آبادی:استعفای مدیران مهم نیست

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در گفت و گو با ایپنا به بیان دیدگاههای خود درخصوص مدیران دوشغله و نقش این افراد در توسعه ورزش ، بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی و میزبانی ایران و همچنین تاثیر انتخابات ریاست جمهوری در برنامه ریزی ورزش پرداخت.

محمد علی آبادی در این گفت و گو با تاکید بر این موضوع که از نگاه سازمان ورزش ، قانون نقش اول را در بررسی وضعیت دوشغله های ورزش ایفا خواهد کرد اعلام کرد که در صورت تائید قانونی ، همه مدیران دوشغله از سمت های دوم خود کنار خواهند رفت. مشروح گفت و گوی ردیس سازمان ورزش و خبرگزاریایپنا به شرح زیر است:

ایپنا: به عنوان سئوال نخست ، بحث بر سر میزبانی رقابتهای همبستگی کشورهای اسلامی این روزها به عنوان یکی از اهداف سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک مطرح است. با توجه به میزبانی مناسب عربستان در دوره نخست و حضور 55 کشور در این مسابقات ، آیا آمادگي ايران براي ميزباني دومين دوره را ايده‌آل می دانید. فکر می کنید ایران با توجه به افزایش تعداد مسابقات و همچنین حضور نفرات بیشتر ، می تواند میزبان 55 کشور اسلامی را بر عهده بگیرد؟

حتماً تلاش ما هم به همین سمت است . ما امكانات بسيار خوبي براي برگزاري اين مسابقات آماده كرده‌ايم و نيروهاي انساني بسیار قوي داريم كه در بحث مديريت هم هيچ مشكلي ندارند. همچنين تجهيزات مناسب را براي ميزباني كامل كرده‌ايم و در حال حاضر هيچ مشكلي وجود ندارد. اين در حاليست كه در اين دوره 6 رشته ورزشي بانوان و چند رشته ورزشي در بخش جانبازان و معلولين به تعداد رشته‌ها افزوده شده است و اميدواريم كه بسيار آبرومندانه دومين دوره بازي‌هاي همبستگي را برگزار كنيم.

اما بحثی که این روزها به حواشی این رویداد دامن می زند در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری است. اینکه به هر حال انتخابات اخیر ، فعالیت سازمان ورزش و نیروهای فعال ورزشی را کمتر می کند. در دفاع از نفی این موضوع توضیحاتی می دهید؟

قبول ندارم. به نظرم برگزاری انتخابات نيز مثل ساير كارها است. مگر روند ساير اقدامات و فعاليتهاي ما در سطح كشور كند يا رها شده است. بالعكس، كارها با شدت در حال انجام است و اين يك وظيفه اخلاقي است كه بر گردن ما گذاشته شده تا كارهايمان را انجام دهيم. رئيس جمهور منتخب مردم است و هركسي كه باشد مورد احترام مردم خواهد بود، اما جامعه كاري كشور بايد كارشان را انجام دهند. موازي بر فعاليت‌ها مردم هم راي مي‌دهند و نبايد اين دو همديگر را تحت تاثير قرار دهند.

در بحث ورزش هم این اطمینان را می دهیم که جریان انتخابات هیچ لطمه ای به فعالیتهای ما نخواهد زد و با قدرت روند برگزاری مسابقات را پیش می بریم.

آقای علی آبادی ؛ ورزش ایران در چند وقت اخیر با شکست هایی همراه بوده است که تا حدودی دلسردی را به وجود آورده. تصور شما به عنوان رئیس سازمان ورزش و کمیته ملی المپیک می تواند این موضوع باشد که مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی ، مرحمی براین موضوعات خواهد بود؟فکر می کنید دوران موفق ورزش از بازیهای همبستگی آغاز می شود؟

ببینید برد و باخت، جزئي از ورزش است. همه دنيا براي كسب موفقيت در تلاش هستند. زماني چند ستاره در يك كشور مي‌درخشند و آن را بالا مي‌برند، زماني هم اين اتفاق در ايران مي‌افتد و درخشش چند ستاره باعث مي‌شود كه ما اوج بگيريم. اين اتفاقات هميشه در حال تكرار است و هيچ ارتباطي به اين دوره و دوره‌هاي قبل و قبل‌تر ندارد. ما در تلاشيم تا زيرساخت‌هاي ورزش را قوي كنيم و توان ورزش كشور را بالا بريم تا خود را تثبيت كنيم.اگر به این هدف دست پیدا کنیم از نگاه خودمان توانسته ایم به خواسته هایی که مدنظر بوده دست پیدا کنیم.

طبق وعده‌هاي قبلي در بازي‌هاي آسيايي گوانگ جو شاهد پيشرفت بيشتري خواهيم بود؟

اميدواريم.

موضوع دیگری که این روزها حاشیه جدیدی برای ورزش است ، مدیران دوشغله و شاید با عنوانی که سازمان بازرسی برای آنها برگزیده ، مدیران متخلف دستگاه ورزش است. بحثی که به تازگی از سوی کارشناسان مطرح می شود ، نه دوشغله بودن آنها که زمان بر بودن مشاغل آنها است. اینکه یک مدیر ورزشی به دلیل مشغله های شغل دوم ، به فعالیتهای شغل اول بی توجهی می کند و بالعکس. این را تخلف می دانید؟

ببینید ما اصولا مي‌خواهيم در چارچوب قانون رفتار كنيم و همراه سازمان بازرسي كل كشور وساير نهادهاي نظارتي هستيم. در هر كجا به اين نتيجه برسيم كه ورزش شغل است، طبق قانون رفتار مي‌كنيم، چرا كه همه كشور بايد بر اساس قانون رفتار كنند. اما در كنار اين موضوع، مشكلاتي براي ورزش به وجود مي‌آيد كه گزارشي از آن را در مذاكره با آيت‌ا… شاهرودي مطرح كرديم و بنا شد دوستان ما در قوه قضائيه براي حل اين مشكلات به ما كمك كنند. در هر حال اعتقاد دارم ديدگاه همه كساني كه در ورزش كشور مشغول خدمت هستند قوي‌تر شدن ورزش با فراهم كردن امكانات بهتر است . این نکته بسیارمهمی است که بايد به فال نيك گرفت. اینکه هم روسای محترم سازمان بازرسی و هم مسئولان قوه قضائیده از زاویه ای به موضوع نگاه می کنند که ورزش دچار مشکل نشود ، اتفاق خوشایند و قابل ستایشی است.

شما استعفای 73 مدیر ورزشی را تائید می کنید؟ سازمان بازرسی برخی استعفاها را اعلام کرده اما سازمان ورزش این اعداد و ارقام را تکذیب کرده است.

این ها مهم نیست و نمی خواهم وارد این فضا بشوم. رعایت قوانی و مقررات اصل است که همه باید آن را رعایت کنیم. اگر در چارچوب قانون حرکت کنیم همه مشکلات قابل رفع است.