خرید شال يوونتوس و راه بازگشت به قله

يوونتوس تيم محبوب توريني، در حال بازيابي قدرت خويش است. راه‌راه‌پوشان با كسب 27 عنوان قهرماني ايتاليا ركورددار هستند، ولي امسال هم به نظر نمي‌رسد عنواني بهتر از دومي نصيبشان شود. با اين وجود، كمتر تيمي است كه بتواند در يك فاصله زماني 3 ساله دوران بحراني ناشي از سقوط به سري B را سپري كند و دوباره به نقطه اوج بازگردد.

به نوشته جام جم، رسوايي كالچوپولي در سال 2006 باعث شد فدراسيون فوتبال ايتاليا 2 قهرماني سال‌هاي 2005 و 2006 سري A را بازپس گيرد و يوونتوس را با خفت به سري B بفرستد. جريمه 30 امتيازي يوونتوس به 17 و بعد به 9 امتياز تقليل يافت و بيانكونري مجبور شد در تمامي اركان دست به تغيير بزند.

بوچانوموجي، مرد برتر بازار نقل و انتقال بازيكنان در ايتاليا از كار محروم شد و جيرائودو و بتگا دو ضلع ديگر مثلث موفقيت توريني‌ها هم كنار گذاشته شدند. فابيو كاپلو رفت، اما يوونتوس جديد خيلي زود متولد شد.

بانوي پير بعد از رسوايي كالچوپولي، ضررهاي هنگفتي را تجربه كرد. كمتر تيم بزرگي مي‌تواند با ضرر و زيان ناشي از راه نيافتن به ليگ قهرمانان اروپا كنار بيايد، اما يوونتوس مجبور بود نه‌تنها اين مشكل را پشت‌سر بگذارد، بلكه بايد با از دست رفتن درآمد حاصل از اسپانسرها كه مطابق قرارداد خود مي‌توانستند يك‌جانبه خود را كنار بكشند و نيز درآمد پخش تلويزيوني رقابت‌هاي سري A ، كنار بيايد. جز آن ميزان تماشاگران يوونتوس كاسته شد و در آن اوضاع و احوال بندرت كسي پيدا مي‌شد كه سري به فروشگاه‌هاي باشگاه بزند و از محصولات يوونتوس خريداري كند.

هواداران يوونتوس مضحكه هواداران رقبا شده بودند؛ چرا كه در يك دوره زماني طولاني، رقيبان يوونتوس اعتقاد داشتند داورها به سود يوونتوس قضاوت مي‌كنند.

اين همه مشكلات يوونتوس نبود. جانلوكا پسوتو بازيكن وفادار و تازه بازنشسته شده يوونتوس به دليل فشارهاي روحي بسيار زيادي كه ناشي از سقوط يوونتوس و نيز مشكلات خانوادگي‌اش بود خود را از پنجره طبقه دوم باشگاه به پايين پرتاب كرد و بسختي مجروح شد.

خبر بعدي كاملا قابل پيش‌بيني بود. با از دست رفتن درآمدهاي هنگفت باشگاه كه از منابع مختلف تامين مي‌شد، مسوولان باشگاه چاره‌اي جز به فروش رساندن ستارگانشان نداشتند.

عقاب‌هاي تيزبين ديگر باشگاه‌هاي بزرگ اروپايي بر فراز آسمان باشگاه يوونتوس به پرواز درآمدند. جانلوكا زامبروتا و ليلين تورام راهي بارسلونا شدند. رئال مادريد با به خدمت گرفتن فابيو كاناوارو و امرسون به وضعيت خود سر و سامان بخشيد. پاتريك ويرا و زلاتان ابراهيموويچ به اينتر رفتند. 10 بازيكن بزرگ و كوچك ديگر از جمله استفان آپياه نيز فروخته شدند و يوونتوس زندگي در شرايط سخت را شروع كرد.

از نقطه صفر
فابيو كاپلو، مربي موفق راه‌راه‌پوشان پس از اين ماجراها تصميم به ترك باشگاه گرفت و مربي رئال مادريد شد. مسوولان جديد باشگاه براي جايگزيني او ديديه دشام را برگزيدند. دشام قبلا در يوونتوس بازي كرده بود و در سال 1996 همراه با يووه قهرمان اروپا شده بود.

او جوان و كارآمد بود و در اولين تجربه مربيگري‌اش در موناكو خوب نتيجه گرفته بود و از هر لحاظ انتخاب خوبي به نظر مي‌رسيد. يوونتوس با مربيگري دشام و بازيكناني جوان و ستارگان متعصب باشگاه كه يووه را در آن شرايط سخت ترك نكرده بودند براحتي 9 امتياز جريمه را جبران كرد و به صدر جدول سريB رسيد.

حضور جانلوئيجي بوفون، مائورو كامورانزي، پاول ندود، آلساندرو دل‌پيرو و داويد ترزگه در سري B ، بهترين فصل رقابت‌هاي اين دسته را رقم زد. جالب اين‌كه در آن فصل تيم‌هاي پرهواداري چون جنوا، ناپولي و بولونيا هم در سريB بودند تا يوونتوس كمتر احساس غريبي كند!

پيروزي 1 – 5 يوونتوس برابر آرتزو، صعود يوونتوس به سري A را قطعي كرد، ولي دشام در تصميمي عجيب از سمت خود استعفا كرد. شايعه‌هايي مبني بر پذيرش مربيگري تيم ملي فرانسه و گالاتاسراي به وسيله دشام به گوش مي‌رسيد، ولي او كماكان بيكار است.

از آنجا كه در زمان استعفاي دشام هنوز چند هفته به پايان مسابقات سريA باقي مانده بود، جانكارلو كوراديني براي مدتي بسيار كوتاه روي نيمكت يووه نشست تا وضعيت مربي جديد براي فصل جديد مشخص شود. بازگشت به سري A براي هواداران يوونتوس بسيار شيرين بود؛ اما يوونتوس با آن تيم هميشه مدعي فاصله زيادي داشت.

كلوديو راينري مربي با تجربه ايتاليايي انتخاب خوبي براي يوونتوس بود. نيكلالگروتاليه، ژرژ آندراده، زدنيك‌گريگرا، تياگو ، حسن صالي اميجيچ و وينچز و ياكوينتا خريدهاي جديد يووه بودند. آنها رتبه سوم جدول را در پايان اولين فصل بازگشت به سري‌A به دست آوردند و به اروپا بازگشتند. اكنون زمان آن بود كه جوواني كوبولي جيلي مدير عامل باشگاه و رانيري به فكر خريدهاي بزرگ باشند؛ اما مشكل اينجا بود كه آنها ديگر لوچانو موجي را نداشتند كسي كه مي‌توانست بهترين بازيكنان جهان را با قيمت‌هاي پايين به خدمت گيرد. در واقع يوونتوس با موجي برنده هميشگي بازار نقل و انتقالات بود.

بازيكناني كه در دوره او پيراهن راه راه را به تن كردند، بندرت ضعيف و بلااستفاده از آب در آمدند. خريد تياگو و آندراده در سال 2007 نشان داد كه كوبولي جيلي بايد به فكر يك موجي جديد باشد.

بازسازي
در شروع فصل 2009 – 2008 يوونتوس برخلاف انتظار، بازيكن‌هاي سرشناسي را جذب نكرد. الكس منينگر براي جايگزيني بوفون در روزهاي آسيب‌ديدگي او خريداري شد كه واقعا خوب بازي كرد. اولاف ملبرگ مدافع با تجربه سوئدي، فصلي متوسط در تورين سپري كرده و درايوكنزويچ كروات كه يك مدافع است در بيشتر روزها در كلينيك‌هاي پزشكي به سر برده تا دوران مصدوميتش را سپري كند.

بزرگ‌ترين اشتباه يوونتوس در جايي رقم خورد كه ظاهرا تحقيقات زيادي هم در موردش انجام شده بود. پس از 2 ماه شايعه‌هاي مختلف براي به خدمت گرفتن يك هافبك مياني مجرب كه هم وظيفه بازيسازي را به عهده گيرد و هم تخريب‌گر باشد، آنها با 10 ميليون يورو كريستين پولين دانماركي را گرفتند كه فقط يك هافبك خشن و درگير شونده معمولي بود. جالب اين‌كه يووه 6 ماه پيش از اين انتقال محمد سيسوكو را در همين پست به خدمت گرفته بود كه خيلي هم خوب جواب داده بود و بسيار بهتر از دوران حضورش در ليورپول بازي مي‌كرد.

بهترين خريد تابستاني يووه، آمائوري برزيلي ايتاليايي بود كه 14 گل نيز براي بيانكوزي به ثمر رساند. بازگشت سباستين جوونيكو به يوونتوس نيز موضوع مثبت ديگري بود كه در برخي مسابقات ثمرش را به بهترين شكل نمايان كرد.

عدم ثبات

يوونتوس در طول فصل حاضر رقابت‌هاي سري A روزهاي تلخ و شيرين زيادي پشت سرگذاشته اما برخي از روزها براي آنها فراموش نشدني بوده‌اند. 2 پيروزي قاطع برابر رئال مادريد در ليگ قهرمانان اروپا، خصوصا برد ارزشمند 2 بر صفر در سانتياگو برنابئو كه با درخشش فوق‌العاده الساندرو دل پيرو همراه بود از جمله اين روزهاست. بازي خوب پنيتوريكيو در اين ديدار موجب شد حتي هواداران رئال مادريد او را تشويق كنند.

پيروزي خانگي 2 – 4 يوونتوس برابر ميلان با هنرنمايي آمائوري و برد 1 – 4 در زمين رم، از ديگر نتايج استثنايي يوونتوس بود.

با وجود اين نتايج عالي، يوونتوس در چند مقطع از فصل دچار تزلزل شد و به همين دليل است كه اكنون نمي‌تواند اينتر را در صدر جدول به خطر اندازد. شكست خانگي 1 – 2 برابر پالرمو در ماه اكتبر و در پي آن باخت با همين نتيجه برابر ناپولي، بيانكوئري را در آستانه بحران قرار داد اما در پي آن شاگردان راينري پنج پيروزي پياپي كسب كردند.

اين اتفاق در اواخر ژانويه هم تكرار شد و يوونتوس در فاصله سه روز 2 بار برابر اودنيزه و كالياري مغلوب شد. در ليگ قهرمانان اروپا، آرزوي هواداران يووه برآورده نشد. آنها انتظار داشتند مردانشان كه پس 3 سال به جمع بزرگان اروپا پيوسته‌اند، همچون سال‌هاي نه چندان دور به مراحل پاياني برسند؛ اما شكست تلخ برابر چلسي در استامفورد بريج مانع شكل‌گيري يك صعود خاطره انگيز شد.

يوونتوس اكنون فقط شانس فتح يك جام را دارد كه جام حذفي ايتاليا است آنها كاتانيا و ناپولي 2 تيم جنوبي را حذف كرده‌اند، ولي در ديدار رفت مرحله نيمه‌نهايي مغلوب لاتزيو شدند، بازي برگشت دو تيم كه در تورين برگزار مي‌شود اهميت زيادي دارد.

بهترين‌ها
در طول فصل تعدادي از بازيكنان يوونتوس فراتر از سايرين بوده‌اند و توانسته‌اند يوونتوس را در شرايط سخت نجات دهند امسال هم يوونتوس بر خلاف ميلان و رم از نظر پست دروازه‌باني مشكلي را حس نكرد، در شروع فصل منينگر و بعد از بهبود مصدوميت بوفون، اين دروازه‌بان افسانه‌اي، به بهترين شكل ممكن از دروازه گوره‌خرها محافظت كردند.

جورجوكيليني، ستاره يوونتوس در خط دفاع بود براي فوتبالي كه هميشه بهترين مدافعان جهان را به خود ديده، تولد كيليني چيز عجيبي نيست و به نظر مي‌رسد پس از كاناوارو ونستا، دوران خلا تولد مدافعان كلاس جهاني به پايان رسيده است. جز بازيكنان نامبرده محمد سيسوكو، هافبك دفاعي يوونتوس و آلساندرو دل‌پيرو نيز فصلي فوق‌العاده را سپري كرده‌اند.
هواداران يوونتوس را در سراسر جهان 170 ميليون نفر تخمين مي‌زنند كه 43 ميليون نفر آن در اروپا و 12 ميليون نفر در ايتاليا ساكن هستند

پاول ندود نيز كه اعلام كرده آخرين فصل بازيگري‌اش را سپري مي‌كند، بازي‌هاي متوسطي را ارائه كرد.

يوونتوس از سال‌هاي دور در فوتبال ايتاليا به تيمي معروف بوده كه بازيكنان بزرگي را پرورش داده است. در اين فصل نيز يوونتوسي‌ها از اين قضيه مستثني نبودند و چند پديده جديد را تحويل فوتبال ايتاليا دادند. كلوديو ماركيزيو در نقش هافبك مياني بازي‌هاي خوبي را به نمايش گذاشت و خلا‡ يك هافبك بازيساز را تا حدودي جبران كرد. پائولو دي‌كيليه هافبك چپ پاي اين تيم در 22 سالگي بسيار پخته عمل كرد. او نيز مثل ماركيزيو، عضو تيم ملي جوانان ايتاليا بوده است. وقتي اين دو را به سباستين جووينكو اضافه مي‌كنيم، آينده يوونتوس را تضمين شده مي‌يابيم.

بحران مصدوميت
در طول فصل اخير فوتبال ايتاليا يوونتوس از بدشانس‌ترين تيم‌ها بود. بانوي پير بارها و بارها با مصدوميت‌ بازيكنانش روبه‌رو شد. در بعضي موارد بازيكنان اين تيم دچار آسيب‌ديدگي‌هاي طولاني شدند و هرگز نتوانستند دوباره به ميادين بازگردند. مصدوميت طولاني مدت ژرژ آندراده 10 ميليون يورويي پس از يك سال و نيم برطرف نشده است!

بوفون، كيليني، دي كيليه، كنزويچ، لگرو تاليه، كامورانزي، اكرال، زبينا، سيسوكو، ترزگه، كريستيانو زانتي و آمائوري بارها در طول فصل دچار آسيب‌ديدگي شدند كه بعضي از اين موارد مصدوميت هنوز ادامه دارد شايد در اين ميان، مصدوميت مائورو ژرمن كامورانزي عجيب‌تر از ديگران باشد. او در طول اين فصل تنها در 18 بازي تيمش را همراهي كرده و هر زمان كه چند بازي را در زمين سپري كرده، دچار جراحت شده و مجبور شده به مداواي آسيب‌ديدگي‌اش بپردازد.

خداحافظ دل‌آلپي
يوونتوس در چند سال اخير بازي‌هايش را در ورزشگاه المپيكوي تورين برگزار مي‌كند اين ورزشگاه كه تنها گنجايش 500/27 نفر را دارد، همان ورزشگاه كوموناله معروف است و از سال 1933 تا 1990 كه ورزشگاه دل آلپي احداث شد، ميزبان بازي‌هاي يوونتوس بوده است. به طور اتفاقي شروع نوسازي ورزشگاه دل آلپي با سقوط اسفناك يوونتوس به دسته پايين‌تر همزمان شد.

ورزشگاه دل‌آلپي با مخارج زياد در بيرون شهر تورين ساخته شد. اين ورزشگاه كه براي ميزباني جام جهاني 90 ايتاليا و نيز بازي‌هاي تيم‌هاي تورينو و يوونتوس از سوي شوراي شهر تورين ساخته شده بود، اشكالات فراواني داشت و به اعتقاد بسياري از اهالي فن، با وجود زيبايي ظاهري انكارناپذيرش در ميزباني فوتبال ناكارآمد بود. مهم‌ترين اشكالي كه به دل‌آلپي مي‌گرفتند، فاصله زياد سكوها و زمين بازي بود كه به واسطه پيست دووميداني به وجود آمده بود.

مورد ديگر فاصله زياد از مركز شهر بود كه موجب مي‌شد هواداران زيادي به استقبال بازي‌هاي يوونتوس نروند. وجود تابلوهاي تبليغاتي نيز ديد هواداران رديف پايين ورزشگاه را كور مي‌كرد.

اختلافات موجود بين مسوولان يوونتوس و شوراي شهر تورين از همان اولين سال‌هاي تاسيس اين ورزشگاه وجود داشت و حتي يوونتوس در سال 1995 ترجيح داد ديدار فينال جام يوفا كه به صورت رفت و برگشت انجام مي‌شد را در حضور 85 هزار نفر، در ورزشگاه سنسيروي ميلان برگزار كند.

وقتي ميانگين تماشاگر يوونتوس به ميزان نااميدكننده 34هزار نفر كاهش يافت، مسوولان يوونتوس كه اين ورزشگاه را در سال 2003 از شوراي شهر تورين خريده بودند، تخريب كردند و به طور موقت به ورزشگاه تازه بازسازي شده المپيكو نقل مكان كردند.

دل‌آلپي جديد
ورزشگاه دل‌آلپي جديد با گنجايش 40 هزار نفر در تابستان 2011 افتتاح خواهد شد. قرار است نام اين ورزشگاه 200 ميليون يورويي در بهار امسال انتخاب شود. يك‌سوم هزينه اين ورزشگاه از فروش نام آن به اسپانسر حاصل مي‌شود. مراكز فروش، 8 رستوران، 120 جايگاه ويژه از امكانات اين ورزشگاه جديد است. مسوولان يوونتوس دوست ندارند بحران مالي جهان در مسير ساختن اين ورزشگاه جديد مشكل ايجاد كند. اين ورزشگاه پيشرفته يوونتوس را به اولين تيم ايتاليايي مبدل مي‌كند كه صاحب ورزشگاه است.

حتي تيم‌هايي مثل رم، لاتزيو، ميلان و اينتر هم از ورزشگاه‌هاي شوراي شهرشان استفاده مي‌كنند، ولي آنها نيز با توجه به آنچه بيانكونري انجام داده، درصدد هستند براي خود ورزشگاه احداث كنند. مسوولان يوونتوس مي‌خواهند ورزشگاه جديدشان براي هواداران بسيار راحت و داراي محيطي دوستانه و خانوادگي باشد.

البته از هم‌اكنون مي‌توان مطمئن بود كه اولتراها يا آن طور كه ايتاليايي‌ها مي‌گويند، تيفوزي‌ها جاي ثابتي در اين ورزشگاه خواهند داشت.

تنها 3 سال پس از فاجعه سقوط به سري B يوونتوس به جمع بزرگ‌ترين تيم‌هاي اروپا بازگشته و مي‌خواهد تيم پيشرو ايتاليا در داخل و خارج ميدان باشد. هواداران يوونتوس برخلاف بيشتر تيم‌هاي اروپايي و ايتاليايي‌ ساكن تنها يك شهر نيستند. تعداد زيادي از دوستداران اين تيم ساكن جنوب ايتاليا و خصوصا سيسيل هستند كه در بازي‌هاي خارج از خانه به كمك آنها مي‌آيند. طبق بررسي‌هاي روزنامه لارپو بليكا، يوونتوس در ايتاليا12‌ميليون نفر هوادار دارد كه 35 درصد علاقه‌مندان به فوتبال را در اين كشور تشكيل مي‌دهند.

هواداران بيانكونري را در سراسر جهان 170 ميليون نفر تخمين مي‌زنند كه 43 ميليون نفر آن در اروپا ساكن هستند. اكنون تيمي كه 51 جام در كلكسيونش ديده مي‌شود، بازگشته است و مي‌خواهد با بزرگان قاره سبز رقابت كند.