خرید شال مقام آلمانی: آلمان احتمالا در کنفرانس ضد نژادپرستی شرکت نمی‌کند

سرويس بين‌الملل «»  ـ «گونتر نوکه»، نماینده امور حقوق بشر دولت آلمان گفت: این کشور به احتمال بسیار قوی، در کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد شرکت نمی‌کند؛ اين كنفرانس روز دوشنبه (31 فروردین) در ژنو آغاز خواهد شد.
به دنبال نگراني‌هاي ناشي از محكوميت رژيم صهيونيستي در كنفرانس ژنو، برخي كشورها به تحريم اين كنفرانس روي آورده‌اند كه به تازگی موضوع شركت نکردن آلمان نيز در مقاله جديدي كه در اشپيگل منتشر ساخته، نمايش داده شده است.
مجله آلمانی اشپيگل مي‏نويسد:
نوکه در گفت‌وگو با مجله آلمانی اشپیگل گفته: این نخستین بار است که آلمان، یک کنفرانس سازمان ملل متحد را بایکوت و تحریم می‌کند.
نوکه که از سیاستمداران حزب حاکم دمکرات مسیحی آلمان است، گفت: من حتی این را درست می‌دانم که همه کشورهای اتحادیه اروپا، همگی در این کنفرانس ژنو شرکت نکنند.
به نوشته اشپیگل، سازمان ملل متحد این کنفرانس ضد نژادپرستی را در اینترنت با نماد دو دست سیاه و سفید که به هم گره خورده‌اند، معرفی کرده، اما پرسش این است که کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس پنج روزه تا چه ‌اندازه جدی قصد دارند درباره تدابیری علیه خارجی ستیزی، نژادپرستی و تبعیض مشورت و تبادل‌نظر کنند؟
اشپیگل اضافه کرد: بدین ترتیب، پیش از آغاز کنفرانس ضدنژادپرستی در ژنو، مناقشه‌ای درباره آن آغاز شده است که می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. دولت آلمان روی بایکوت و تحریم این کنفرانس می‌اندیشد و نوکه نیز بر این امر تأکید دارد.
این مجله افزود: دولت آلمان نگران است که کنفرانس ژنو مورد سوءاستفاده قرار گرفته و احتمالا به بلندگوی ضد اسرائیل تبدیل شود. به گونه‌ای که از ماه‌ها پیش نیز مناقشه درباره قطعنامه این کنفرانس وجود داشته است.
اشپیگل نوشت: پیش‌نویس اولیه قطعنامه کنفرانس که مقدار زیادی از آن از سوی کشورهایی چون ایران و لیبی تدوین و تنظیم شده است، باعث اعتراضات شدیدی شده بود. در این پیش‌نویس، با انتقاد از «اسرائیل»، این رژيم به شکنجه و نقض حقوق بشر متهم شده بود؛ به علاوه، پیشنهاد کشورهای اسلامی نیز باعث مناقشه بود که خواستار قید ممنوعیت توهین به ادیان در قطعنامه کنفرانس شده بودند.
این مجله افزود: نوکه مستقل از تغییرات احتمالی در قطعنامه، با دید انتقاد به این کنفرانس می‌نگرد و بر این باور است که روند آن، کاملا پیش‌بینی‌ناشدنی است.
این سیاستمدار آلمانی گفت: سازمان‌های غیردولتی ضد اسرائیلی اعلام برپایی تظاهرات در ژنو کرده‌اند. این امر می‌تواند زمینه‌ای را پدید آورد که این کنفرانس پایانی، شبیه کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد در سال 2001 میلادی در دوربان در آفریقای جنوبی داشته باشد.
اشپیگل افزود: شرکت و سخنرانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران در کنفرانس ژنو نیز یکی از نگرانی‌های نوکه است.
این مجله ادامه داد: تصمیم آلمان برای شرکت احتمالی این کشور در کنفرانس ژنو، احتمالا روز جمعه (28 فروردین) گرفته می‌شود. همچنین اتحادیه اروپا به دنبال دسترسی به یک تصمیم واحد درباره کیفیت شرکت در کنفرانس ضد نژادپرستی در ژنو است و تلاش‌ها برای دسترسی به یک قطعنامه مورد قبول نیز ادامه دارند.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز به اشپیگل گفت: هم‌اکنون پیش‌نویس جدید در دست بررسي است و تصمیم درباره شرکت آلمان در کنفرانس نیز هنوز گرفته نشده است.
ترجمه: مرتضي جواديان