خرید شال مدارس ابتدایی پنجشنبه‏ها تعطیل می‏شود

معاون آموزش و نوآوری وزارت آموزش و پرورش گفت: در صورت تصویب شورای عالی آموزش مدارس ابتدایی در روزهای پنجشنبه تعطیل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمان، عباس رهی عصر پنجشنبه در جمع فرهنگیان استان کرمان گفت: مقطع ابتدایی یکی از مقاطع حساس تحصیلی است که دانش آموزان علاوه بر یادگیری مطالب درسی باید اجتماع پذیری را نیز بیاموزند.

وی تصریح کرد: اگر شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کند روزهای پنجشنبه برای مقطع ابتدایی تعطیل خواهد شد.

رهی افزود: در این مقطع دانش آموزان زود خسته می شوند و باید بیشتر اوقات این افراد با خانواده ها سپری شود و از لحاظ تغذیه و بهداشت رسیدگی لازم به دانش آموزان توجه بیشتری شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از دلایل این پیشنهاد بار سنگین کار معلمان در مقطع ابتدایی در مقایسه با دیگر مقاطع تحصیلی است.

رهی با اشاره به زیاد بودن تعداد کتابهای درسی و همچنین حجیم بودن کتب خاطر نشان کرد: باید در این مقطع اعتماد به نفس و پژوهش محوری، مهارت حل مسئله و شناخت هویت را در بین دانش آموزان تقویت کنیم.

وی افزود: روشهای آموزشی در این مقطع نیز باید تابع سبک های آموزشی باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توانایی آموزش زبان عربی در مقطع ابتدایی عنوان کرد: بهترین زمان یادگیری زبان دوم نیز مقطع ابتدایی است و باید قرآن آموزی نیز از مقطع پیش دبستانی و ابتدایی به عنوان یک سیاست مهم دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: در این مقطع باید ارزشیابی توصیفی از دانش آموزان صورت بگیرد و معلمان نباید نمره گرا باشند، درحالیکه معلمان هنوز با ارزشیابی توصیفی آشنایی لازم را ندارند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به لزوم مهارت آموزی به دانش آموزان عنوان کرد: در مقطع راهنمایی نیز باید هدف تحصیل به طرف مهارت آموزی سوق پیدا کند و اصول آموزش برپایه پژوهش محوری، توجه به مشاغل و حرفه آموزی و کاهش کتب باشد.

رهی گفت: با توجه به نیاز کشور به نیروی ماهر باید سعی کنیم گرایش دانش آموزان را در مقطع متوسطه به سوی حرفه آموزی سوق دهیم.

وی افزود: در دوره متوسطه 25 درصد از دانش آموزان با افت تحصیلی مواجه می شوند که برای رفع این مشکل باید راه ورود دانش آموزان به مقاطع کارودانش هموار و در دوره متوسطه سختگیری بیشتری انجام شوند و دانش آموزان کارو دانش نیز در دانشکده های فنی و حرفه ای امکان ادامه تحصیل داشته باشند.