خرید شال رکوردها چيزي فراتر از اعداد و ارقام

در ماه‌های اخیر خبرهای زیادی درباره رکورد بسته نگه‌داشتن دروازه «ادوین فان‌درسار» یا رکورد تعداد بازی «گری اسپید» در لیگ برتر شنیده‌ایم.

به نوشته وطن امروز و به نقل از گاردین، بسیاری از مردم معتقدند که اینها فقط اعداد و ارقام هستند و موضوع قابل توجهی نیستند ولی باید بگویم که رکوردها چیزی فراتر از اینها هستند. شیلتون می‌گوید: «نتوانستم بازی پایانی بلکبرن در لیگ برتر سال گذشته را تماشا کنم ولی از اینکه دریافتم فریدل رکورد بازی‌های پیاپی من در لیگ را شکسته افسرده شدم. پس از آن بود که تعدادی از دوستانم به شوخی اعلام کردند اگر موضوع را پیش از آن با آنها در میان می‌گذاشتم، اجازه نمی‌دادند که فریدل موفق به شکستن رکورد شود! آنها قصد مزاح داشتند ولی می‌دانستند که این رکورد چقدر برای من اهمیت داشت».

شیلتون ادامه می‌دهد: «در هر بازی که به میدان می‌رفتم، این شانس را داشتم که به دو یا سه رکورد دست پیدا کنم. رکورد تعداد بازی در لیگ و بسته نگه‌داشتن دروازه‌ام. رکورد دیگری که رسیدن به آن بسیار مشکل بود، کمترین تعداد گل خورده در کل بازی‌ها بود».

دیوید جیمز، دروازه‌بان ملی‌پوش پورتسموث درباره رکوردها می‌گوید: «تاکنون 537 بازی در لیگ انجام داده‌ام. از این موضوع احساس رضایت می‌کردم تا اینکه در اینترنت به سایتی برخوردم که رکوردهای دروازه‌بان‌ها را نگهداری می‌کرد. وقتی به رکورد 849 بازی پیتر شیلتون نگاه کردم، حیرت کردم. با خود اندیشیدم که آیا روزی کسی آن را خواهد شکست؟ خدای من، اگر بخواهم به رکورد او برسم، باید در 8 سال آینده در تمام بازی‌های تیمم شرکت کنم! البته شیلتون فوتبال حرفه‌ای را بسیار زودتر از من آغاز کرد. او در 16 سالگی دروازه‌بان رسمی لسترسیتی شد و گوردون بنکس افسانه‌ای را به حاشیه راند. پس از آن به مدت 30 سال دروازه‌بان تیم‌های مختلف بود و در تمام این مدت در بهترین شرایط آمادگی بدنی قرار داشت. امروزه مردم درباره برنامه فشرده لیگ صحبت می‌کنند. آنها معتقدند بازیکنان باید انرژی بسیاری برای هر بازی بگذارند که این موضوع موجب خستگی بیش از حد آنها می‌شود. پس از یک بازی ملی، زمانی که به باشگاه بازگشتم، تنها 4 ساعت زمان برای استراحت داشتم ولی جای امیدواری دارد که شما در تیم پزشکان و روانشناسانی دارید که بهترین راه‌های استراحت و تجدیدقوا برای بازی‌های آینده را به شما گوشزد می‌کنند. بدون شک فوتبال امروز، بسیار بهتر و مدرن‌تر از فوتبالی است که در دهه 70 انجام می‌شد».

وقتی درباره رکوردها صحبت می‌کنیم، بد نیست به رکورد فیل نیل، دروازه‌بان لیورپول نیز نگاهی بیندازیم. او در 8 سال بدون اینکه حتی یک بازی را از دست بدهد، در 365 بازی پیاپی شرکت کرد. پس از آن یک بازی را از دست داد و به دنبال آن در 118 بازی متوالی دیگر حضور پیدا کرد. در آن زمان هر تیم می‌توانست تنها یک تعویض انجام دهد آن هم بین دو نیمه.

این بدان معناست که اگر بازیکنی به میدان می‌رفت، باید 90 دقیقه کامل در میدان باقی می‌ماند. تحت این شرایط بجا گذاشتن رکورد بدون شک کار بسیار مشکل‌تری در مقایسه با امروز بود. رکورد بسته نگه‌داشتن دروازه که امسال توسط ادوین فان‌درسار، دروازه‌بان هلندی منچستریونایتد شکسته شد، به عقیده بسیاری کار مهمی نبوده است!

آنها معتقدند که خط دفاعی یونایتدها در این فصل فوق‌العاده ظاهر شده و فان‌درسار به هیچ‌وجه برای رسیدن به این رکورد متحمل سختی نشده است! باید یادآور شوم که رکوردهای به‌دست آمده در یک تیم نیازمند همکاری دیگران است ولی شک نکنید که فردی که رکوردی را می‌شکند، سختی‌های فراوانی را متحمل مي‌شود. پس کسانی که درباره رکورد ادوین قضاوت خوبی ندارند، بدون شک انسان‌های پخته‌ای نیستند.

یک دروازه‌بان خوب تنها با واکنش‌های خوبش شناخته نمی‌شود. چیزی که فان‌درسار برای منچستریونایتد به ارمغان آورده تنها واکنش‌هایش نبوده است. او بسیار موقعیت‌شناس است و به خوبی می‌داند چگونه باید فضاها را پوشش دهد. ارتباط بسیار خوبی با خط دفاعی برقرار می‌کند و اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای نیز دارد.

واکنش‌های خوبی که نشان می‌دهد، نشان از بازیخوانی او است و این چیزی است که هنر دروازه‌بانی را در کلاس دیگری به ما معرفی می‌کند. یونایتدها در این فصل و در جام‌های داخلی بدون حضور او به میدان رفته‌اند و در تمام بازی‌ها گل دریافت کرده‌اند. این موضوع مشخص می‌کند حضور وی تا چه حد می‌تواند برای یونایتدها موثر باشد. آیا رکورد شیلتون روزی شکسته خواهد شد؟

کار بسیار مشکلی است زیرا بسیاری از دروازه‌بان‌ها طی فصل در چند بازی استراحت می‌کنند تا بتوانند آمادگی خود را حفظ کنند. اما ممکن است روزی رکورد او نیز شکسته شود حتی توسط یک مدافع. میکا ریچاردز، مدافع راست ملی‌پوش منچسترسیتی، از سن 17 سالگی تا 21 سالگی، رکورد یکصد بازی در لیگ برتر را از خود به‌جا گذاشت.

او می‌تواند تا 16 سال آینده نیز به فوتبال خود ادامه دهد و شاید بتواند رکورد شیلتون افسانه‌ای را نیز بشکند. «هنوز هم رکورد بازی‌های پیاپی اهمیت ویژه‌ای دارد. این موضوع تعهد من به باشگاه را نشان می‌دهد و میزان ارزشی که من به قراردادم می‌دهم ».
ترجمه: علیرضا شاملو