خرید شال نفت 200 دلاری مثل نفت 9 دلاری یک فاجعه است

سرویس بین‌الملل «» ـ «ميشل مالت»، رئيس کنسرسيوم فرانسوي توتال در آلمان گفت: بايد با صرفه‌جويي جدي در مصرف نفت و بنزين، ميزان تقاضا به اين منابع انرژي در جهان را در حد امکان کاهش دهيم. پيام روشن من اين است که بايد صرفه‌جويي کنيم، صرفه جويي کنيم، صرفه‌جويي کنيم.
اين مقام کنسرسيوم توتال در گفت‌وگو با مجله آلماني «اشپيگل» گفته است: جهان براي بیست سال آينده، نفت کافي دارد و چنانچه ميزان مصرف و تقاضا خردمندانه و معقول باشد، ذخاير نفت جهان براي چهل یا پنجاه سال آينده کافي است.وی افزود: من پياده به محل کارم مي‌روم. کساني که به خريد خودروهاي پرمصرف تشويق مي‌کنند تا فروش نفت و بنزين را افزايش دهند، مرتکب اشتباه بزرگي مي‌شوند.
مالت 59 ساله در پاسخ به اين‌که قيمت هر بشکه نفت که در تابستان سال گذشته، 147 دلار بود، هم اکنون حدود 47 دلار است و چندين سال پيش حتي 9 دلار بود، اظهار داشت: کاهش قيمت هر بشکه نفت به 9 دلار، فاجعه است. چنانچه قيمت نفت معقول نباشد، براي سرمايه‌گذاري در اين بخش نيز جذابيتي وجود نخواهد داشت.
مالت که سی سال در بخش انرژي کار کرده است، قيمت 47 دلار براي هر بشکه نفت را نيز غيرمعقول خواند و افزود: با اين قيمت، مي‌توان يک حوزه نفتي قديمي را به فروش رساند، اما براي اکتشاف و استخراج جديد در عمق اقيانوس با 2000 متر آب، مرز سود دهي حدود 60 دلار براي هر بشکه نفت است.
کشورهاي بزرگ توليد کننده نفت، حتي خواستار قيمت نفت بيشتري هستند. ونزوئلا و ايران براي تأمين بودجه خود نياز دارند که هر بشکه نفت را هشتاد و نود دلار بفروشند، توتال قيمت هر بشکه نفت بين پنجاه و نود دلار و ميانگين هشتاد دلار را معقول مي‌داند.
مالت دليل تعيين اين قيمت براي هر بشکه نفت را پيچيدگي و گراني فناوري اکتشاف و استخراخ نفت در آينده خواند و گفت: به ندرت حوزه‌هاي نفتي وجود دارد که بتوان به آساني به آنها دسترسي پيدا کرد و حوزه‌ها و ذخاير جديد صرفا در عمق دريا، در مناطق سخت قابل دسترسي در قزاقستان و يا به شکل ترکيبي از نفت و شن وجود دارند، بدين خاطر، استخراج نفت در آينده ارزان نخواهد بود.
وی در پاسخ به اينکه آژانس بين‌المللي انرژي نسبت به يک بحران جديد ناشي از کاهش سرمايه‌گذاري کنسرسيوم‌ها در بخش توليد نفت و افزايش قيمت آن تا سال 2013 ميلادي به دویست دلار هشدار داده است، گفت: نفت دویست دلاري براي اقتصاد جهاني، فاجعه است و صرفا در صورت، گسترش فناوري‌هاي جايگزين و ارزان براي توليد نفت معقول است، اما اين امر تا 2013 ميلادي ميسر نيست.
رئيس توتال در آلمان، با اشاره به اينکه توتال در سال جاري، حدود هجده ميليارد دلار سرمايه‌گذاري کرد، اما نتوانست توليد را افزايش دهد گفت: دسترسي به امتيازات استخراج و توليد مشکل است. کشورهاي داراي نفت يک سياست بسيار انقباضي دارند، در حالي که در دهه 1970 ميلادي، هفت کنسرسيوم بزرگ، کنترل بيش از 70 درصد از ذخاير نفت جهان را در اختيار داشتند، اما امروزه بخش عظيمي از اين ذخاير، در اختيار دولت‌هاست.
اين عيب نيست و کشورهايي چون ونزوئلا، ايران، عراق و يا روسيه مي‌توانند نفت خود را استخراج کنند، اين کشورها مطمئنا قادر به استخراج نفت خود هستند، اما دارای فناوري مدرن و به روز در بخش بزرگي نيستند که کنسرسيوم‌هاي نفتي در دهه‌هاي گذشته جمع‌آوري کرده و در اختيار دارند. اين کشورها (ونزوئلا، ايران، عراق و يا روسيه) بدين خاطر نمي‌توانند توليد بهينه به ويژه در مناطق نفتي جديد و سخت داشته باشند.
من تأکید می‌کنم که حوزه‌هاي نفتي قديم رو به اتمام هستند. ما در آينده بايد سرمايه‌گذاري‌ها براي پايداري توليد کنوني را افزايش دهيم.
مالت درباره ميزان نفت موجود در کره زمين گفت: جهان از آغاز استخراج صنعتي، حدود هزار ميليارد بشکه نفت مصرف کرده که بخش عظيمي از آن در‌سی سال گذشته بوده است. همين مقدار نفت به علاوه منابع و حوزه‌هاي اکتشاف نشده هنوز در اختيار ماست که بايد ذخاير غيرمتعارفي چون نفت سنگين، ترکيبات شن و نفت، سنگ‌ها و صخره‌هاي داراي نفت با گوگرد يا بيتوم را به آن اضافه کرد.
مالت که از دو سال و نیم پيش رئيس توتال آلمان است، افزود: اما استخراج نفت از اين نوع منابع، گران است و ابعاد تأثيرات آنها بر محيط زيست نيز تاکنون مشخص نشده است.
به نوشته «اشپيگل»، توتال از بزرگترين کنسرسيوم‌هاي نفت جهان است که در سال گذشته (2008) ميلادي، 180 ميليارد يورو گردش مالي و چهارده ميليارد يورو سود در سراسر جهان داشته و در آلمان پس از بريتش پتروليوم و شل، سومين کنسرسيوم بزرگ است.توتال برخلاف کنسرسيوم‌هاي ديگر، بارها نسبت به روند کاهش ذخاير نفت جهان هشدار داده است.