خرید شال عزم حدادی برای شکستن رکورد جهان!

احسان حدادی، یکی از برترین پرتابگران دیسک جهان در سال 2008 پس از عمل جراحی و فیزیوتراپی مقدماتی به ایران بازگشت تا تمرین‌های ویژه خود را آغاز کند.

به نوشته وطن امروز، در پیش بودن بیست و نهمین دوره بازی‌های المپیک موجب شده بود تا احسان حدادی بهترین پرتابگر دیسک ایران و آسیا در یک فصل تمرینی چیزی حدود 8 هزار بار پرتاب تمرینی داشته باشد، البته این تمرین‌های سخت و طاقت‌فرسا در ابتدای فصل مسابقه‌های 2008 برای او ثمربخش بود و سه بار پیاپی رکورد آسیا را شکست تا به مرز 69 متر برساند، اما متاسفانه این روند تا المپیک برای حدادی ادامه نیافت و چیزی حدود یک ماه مانده تا بازی‌ها دچار مصدومیت جزئی از ناحیه عضله سینه در کنار دست راست (همان دستی که پرتاب می‌کند) شد.

حدادی در کنار تمرین‌هایش، کار درمان را هم در کشور آلمان شروع کرد اما فشار اجتماعی و روانی پیش از المپیک برای او تا جایی پیش رفت که شدت تمرین‌ها میزان مصدومیت حدادی را بیشتر کرد. این قهرمان پرآوازه ایرانی چند روز پیش از اعزام به بازی‌ها چنان مغموم بود که آثار ناراحتی از درد دست هنگام پرتاب‌ها را براحتی می‌شد در چهره او دید.

حدادی زمستان را هم به هر ترتیبی گذراند و حتی در نخستین روزهای بهار، ریسک نکرد و از بسیاری از مسابقه‌های پول‌ساز فصل 2009 گذشت تا سلامتی‌اش را به طور كامل به دست آورد. حدادی درباره عمل جراحی می‌گوید:« عضله‌ سینه راست به همراه عضله‌ای که سینه را به بازو متصل می‌کرد دچار آسیب شده بودند که توسط پروفسور آلمانی جراحی شد. پس از آن تمرین‌های ویژه فیزیوتراپی را روی صندلی مخصوص در آلمان شروع کردم.اکنون هم در ایران قرار است کار ماساژ و وزنه زدن با دست چپ را انجام دهم. در این مدت فیزیوتراپی ندارم، تنها باید عضله‌های سینه و دست چپم را قوی کنم تا بتواند به بهبودی کامل سمت راست کمک کند. با توجه به این شرایط قرار است در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکنم. نه در مسابقه‌های لیگ و نه در رقابت‌های جایزه بزرگ البته همه چیز به روند بهبودی مصدومیت بستگی دارد. طبق نظر پزشک، من تا سه ماه دیگر، یعنی چیزی حدود 11 هفته پیش از رقابت‌های جهانی می‌توانم پرتابم را شروع کنم اما باز هم باید دید تا آن موقع وضعیتم چگونه است. به عقیده من کسی که عمل جراحی می‌کند باید پای همه چیزش بایستد ».

البته حدادی به جز مصدومیت دغدغه دیگری را دارد که آن نبود یک مربی در سطح و اندازه‌های اوست. این مشکل زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که بدانید در چند سال گذشته رکورددار پرتاب دیسک آسیا چهار مربی خود را عوض کرده است.

ویکتور گوتور ایوانوویچ بلاروسی از سال 83 تا 85 مربیگری حدادی را برعهده داشت اما پس از مدتی و به دلیل آنچه ویژگی‌های اخلاقی و تفاوت فرهنگی عنوان شد، ادامه همکاری او با کمیته ملی المپیک به حدی سخت شد تا حدادی نیز قید این مربی را بزند.

پس از ایوانوویچ یکی دیگر از مربیان بلاروسی یعنی ویتالی سی، عهده‌دار مربیگری حدادی شد اما او نیز نتوانست انتظارات قهرمان آسیا را برآورده کند تا حدادی پس از بازی‌های آسیایی دوحه یک‌بار دیگر بدون وجود مربی به تمرینات خود ادامه دهد.

پیگیری‌های فدراسیون دوومیدانی سبب شد تا آنها بتوانند مربی قهرمان پرتاب دیسک دنیا (ویرجیلیون الکنا) یعنی کیم بوخونسوف روسی را به خدمت بگیرند اما با وجود عملکرد خوب این مربی 75 ساله در 41 سال مربیگری خود، او نتوانست آماده‌سازی لازم را برای حدادی جهت حضور بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان (المپیک) انجام دهد و حدادی ناباورانه از المپیک پکن حذف شد.

پس از بوخونسوف یک‌بار دیگر حدادی چند ماهی را بدون مربی ماند. پس از این دوره یکبار دیگر قرعه به نام ویکتور ایوانوویچ افتاد تا او پس از دو سال و نیم دوری عهده‌دار مربیگری حدادی شود. ایوانوویچ این مدت را در قطر عهده‌دار مربیگری تیم ملی این کشور بود. حالا حدادی پس از درمان یک‌بار دیگر به شکستن رکورد جهانی می‌اندیشد.