خرید شال زندی و انصراف از تیم ملی: دلیلم کاملاً شخصی است

تصمیم عجیبی بود. اینکه فریدون زندی بدون دلیل از حضور در تیم ملی ایران انصراف دهد.به نظر، او از دست کسی ناراحت است اما این شخص علی دایی نیست:«از دست دایی ناراحت نیستم. انصرافم از تیم ملی دلیل دیگری دارد که در سینه خودم محفوظ است».

به نوشته وطن امروز، نمی‌خواهد در این باره اظهار نظر کند اما حرف‌های دیگری می‌زند که کاملا مشخص است از بازیکنان، مربیان و… اعضای تیم ملی گله‌مند است. زندی روی تصمیمی که گرفته مصمم است و گفته تا زمانی که خودش نخواهد دیگر به تیم ملی برنمی‌گردد.

خیلی‌ها این مساله را به دعوت نشدن فریدون در چند بازی آخر ربط می‌دهند. همان نکته‌ای که خودش هم آن را بی‌ارتباط با این انصرافش از تيم ملي نمی‌داند:«در تمام بازی‌هایی که برای تیم ملی ایران انجام داده‌ام، بهترین بازیکن بوده‌ام. حتی بارها خود دایی هم از من به دلیل انجام بازی‌های خوب تشکر می‌کرد،اما نمی‌دانم چرا برای اردوهای بعدی دعوت نمی‌شدم».

زندی که در حال حاضر روز‌های آرامی را در قبرس پشت سر می‌گذارد تصمیم‌های جدیدی دارد. او می‌خواهد با تلاش و پشتکارش یک بار دیگر بازی کردن در یک تیم حرفه‌ای را تجربه کند. فریدون بازی کردن برای تیم ملی را هم به آینده موکول می‌کند، آینده‌ای که به قول او شاید درخشان باشد.

پس تصمیم تو جدی است؟
بله و می‌خواهم آن را ادامه بدهم. دوست دارم کمی استراحت کنم و برای مدتی در تیم ملی بازی نکنم. این تصمیم را با تفکر گرفته‌ام و می‌خواهم آن را عملی کنم.

اما چه دلیلي می‌تواند فریدون را در این کار مصمم کند؟
من برای خودم فاکتورهایی در نظر گرفته‌ام که طبق آنها رفتار می‌کنم. در حال حاضر شرایط به گونه‌ای نیست که بتوانم به ایران بیایم و برای تیم ملی بازی کنم. فکر می‌کنم کمی صبر کنم، بهتر باشد. احتمالا در آینده شرایط به گونه‌ای می‌شود که من هم در تیم ملی بازی کنم.

تو زمانی عاشق فوتبال ایران بودی و تلاش زیادی کردی که برای ایران بازی کنی.حتی در شرایطی بین ایران و آلمان،ایران را انتخاب کردی ولی حالا…
من هنوز هم عاشق ایران هستم ولی متاسفانه در ایران رفتارها با من خیلی بد بود. خیلی‌ها اصلا من را ایرانی نمی‌دانستند.
انگار که من از کره مریخ آمده بودم و با آنها فرق داشتم. هر بار که برای تیم ملی خوب بازی می‌کردم در اردوی بعد از من دعوت نمی‌کردند. نمی دانم اسمش را چه می‌گذارند اما این طرز برخورد‌ها اصلا منصفانه نیست. اینها باعث می‌شود که آدم دیگر قید بازی کردن برای تیم ملی را بزند.آن زمان خیلی عصبانی می‌شدم اما حالا سعی کرده‌ام تا با شرایط کنار بیایم. صادقانه بگویم همیشه مجبور بودم برای جایگاهم در تیم ملی بجنگم، من از این ناراحتم. البته این مبارزه‌ای است که با افتخار انجام دادم اما تا به حال در مجموع برای تیم ملی بد کار نکرده‌ام. در واقع در تمام بازی‌هایی که برای تیم ملی ثابت بازی کرده‌ام، فقط دو بار باخته ایم!

گفتی که این انصراف ارتباطی به دایی و دعوت نشدن تو به تیم ملی ندارد، پس چه دلیل دیگری می‌تواند داشته باشد؟
من هیچ وقت اسمی از کسی نمی‌برم و نخواهم برد. اما مسائلی هست که اجازه نمی‌دهد برای تیم ملی بازی کنم. من از دایی بدی ندیدم اما هر بار که دعوتم نمی‌کرد، عصبانی می‌شدم. در تمام بازی‌های ایران تلاش زیادی کردم تا بهترین باشم، اما…

به نظرت عدم دعوت از تو ربطی به مسائل فنی نداشته است؟
اصلا. در این چند ماه اخیر آنقدر آماده بوده‌ام که می‌توانم به جرات بگویم بهترین بازیکن ایرانی هستم. با این حال همیشه خط قرمزی روی نام من می‌کشیدند.

علی کریمی هم در این چند وقت آماده بوده اما جایی در تیم ملی نداشت؟
من نمی‌خواهم مشکلم را به کسی نسبت بدهم.مشکل من شخصی است و به همان دلیلی که برای خودم دارم، نمی‌خواهم به ایران بیایم!

فکر نمی‌کنی چون در لیگ قبرس بازی می‌کنی تو را به تیم ملی دعوت نمی‌کردند؟
اتفاقا خیلی‌ها که نمی‌خواهم اسمشان را بگویم از این حرف‌ها می‌زدند. اما لیگ قبرس در سطح بالایی برگزار می‌شود و انتقاد آنها کاملا بی‌اثر است.

مثلا چه کسانی؟
بعضی از کسانی که در فدراسیون بودند و…نمی خواهم چیزی بگویم.

نظرت درباره سرمربی جدید ایران چیست؟
زیاد او را نمی‌شناسم اما شنیده‌ام که مردم زیاد از او تعریف می‌کنند،فکر می‌کنم مردم دوستش دارند.

فکر می‌کنی ایران با مایلی کهن به جام جهانی صعود ‌کند؟
نمی دانم. این هم آرزوی من است، درست مثل بقیه ایرانی‌ها. من یک ایرانی هستم و می‌خواهم تیم ملی کشورم را در بازی‌های جام جهانی ببینم.

از بحث تیم ملی که خارج شویم فریدون در لیگ قبرس گل‌های زیادی زده است.
تا اینجا 9 گل زده‌ام و با وجود اینکه مصدوم بودم به نظرم آمار خوبی است.در هر بازی یا گل زده‌ام یا پاس گل داده‌ام. از عملکرد خودم راضی هستم.
آلکی در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد.تیم شما در آستانه سقوط به دسته پایین‌تر است.
تیم ما مشکلات زیادی دارد.خیلی وقت است که بازیکنان پول نگرفته‌اند. خود شما می‌دانید وقتی چند بازیکن اصلی پول نگیرند و بازی نکنند، تکلیف چیست. در هر حال تمام تلاشمان این است که در هفته‌های پایانی با انجام بازی‌های خوب تیم را در لیگ حفظ کنیم.

شنیده‌ایم که این آخرین فصل حضورت در لیگ قبرس است؟
تصمیم به این کار دارم. دو- سه پیشنهاد هم از تیم‌های آلمانی و اتریشی دارم. می‌خواهم به دوران اوج روزهای گذشته‌ام برگردم. باید تلاش بیشتری کنم تا بتوانم به این مهم دست پیدا کنم.