خرید شال از توزيع سيب‌زميني رايگان سوءاستفاده سياسي كردند!

روز گذشته، وزیر كشاورزی با برگزار کردن نشست مطبوعاتی، توضیحاتی درباره توزیع سیب‌زمینی رایگان به خبرنگاران داد و از این کار دولت دفاع کرد.
به گزارش خبرنگار «»، مهندس محمدرضا اسكندری در این مصاحبه گفت: در تابستان سال 87 به دلیل اشباع شدن بازار، سیب‌زمینی‌های مازاد به وسیله سازمان مركزی تعاون روستایی به نرخ تضمینی 135 تومان خریداری شد.
وی توضیح داد: با توجه به زمان ماندگاری پایین سیب‌زمینی (حداكثر 45 روز) در تیر ماه سال گذشته، مصوبه‌ای از دولت گرفتیم تا اگر نتوانستیم این محصولات را به بازار عرضه كنیم، با دادن این محصولات به كمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی برای توزیع بین مددكاران خود، از نابود شدن سیب‌زمینی‌های خریداری شده توسط سازمان تعاون روستایی جلوگیری كنیم.
اسكندری با اشاره به اینكه برخی افراد از توزیع سیب‌زمینی‌ها بین كمیته‌ امداد و بهزیستی سوءاستفاده سیاسی كردند، ادامه داد: در مورد سیب‌زمینی از تیر ماه توزیع رایگان انجام شده است، پس چرا كسی آن موقع حساس نشد و تنها به پخش رایگان سیب‌زمینی در بهمن ماه حساس شده‌اند؟
وزیر جهاد كشاورزی با یادآوری این‌كه هر سال وقتی خرید محصولی انجام می‌شد و زمینه بازار نداشت به صورت موردی برای توزیع بین مددكاران كمیته امداد از دولت مصوبه گرفته شده است، گفت: امسال 612 هزار تن سیب‌زمینی از كشاورزان خریداری شده كه هنوز هم به دلیل ادامه تولید، این خرید نیز ادامه دارد كه از این مقدار 204 هزار تن به كمیته امداد و 92 هزار تن نیز به بهزیستی تحویل داده شده است.
وی سپس خطاب به كاندیدایی كه به این موضوع اشاره نموده بود، گفت: آقایی كه در نطق انتخاباتی خود این مسائل را مطرح می‌كند، بیاید و درباره برنامه‌های خود برای حمایت از بخش كشاورزی سخن بگوید.
اسكندی با تأكید بر این كه این دولت از عملكرد خود دفاع می‌كند، ادامه داد: راه باز است تا هر كسی كه می‌خواهد وارد میدان انتخابات شود، ولی افراد باید عملكرد و برنامه خود را تشریح كنند و اگر بخواهند چیزی را زیر سؤال ببرند، این اخلاقی نیست.
وی توزیع رایگان سیب‌زمینی را در راستای حمایت از تولیدكننده عنوان كرد و گفت: وزیر جهاد كشاورزی تا روزی كه هست، باید وظیفه خود را انجام دهد و در انتخابات نیز مردم به هر كسی كه علاقه‌مند باشند، رأی می‌دهند و كسی نمی‌تواند آنها را اجبار كند و بگوید به چه كسی رأی بدهند و حالا به دلیل این كه انتخابات است، نمی‌توانند بگویند دولت نهم كاری نكند، چراكه این با عقل و اعتقادات دینی ما سازگاری ندارد.
وزیر محترم كشاورزی كاش به پرسش‌های زیر هم پاسخ می‌گفت؛
1ـ حدود سیصد هزار تن یا سیصد میلیون كیلو سیب‌زمینی به كمیته امداد و بهزیستی تحویل شده است، لطف فرموده و مشخص كنند این دو نهاد، چه تعداد مددجو را تحت پوشش دارند؟ چنانچه تصور كنیم سه میلیون مددجو وجود داشته و این دو نهاد به هر 3 میلیون مددجو دسترسی دارند، به هر یك چند كیلو سیب‌زمینی باید تحویل می‌‌‌شد؟ روشن است صد كیلو و به عبارتی به هر خانواده پنج نفری پانصد كیلو سیب‌زمینی باید تحویل داده می‌شد، با توجه به ماندگاری سیب‌زمینی برای حداكثر 45 روز، می‌توان محاسبه کرد سرپرست این خانواده، هر روز چند كیلو از این سیب‌زمینی‌ها را باید پخت و پز می‌کرد تا مجبور نشوند آن را دور بریزند؟
2ـ چه مشكلی بود، اگر همین سیب‌زمینی‌ها برای تنظیم بازار استفاده می‌شد و به جای فروش كیلویی سیصد تا چهارصد تومانی در میادین با تزریق این سیب‌زمینی‌ها، مبلغ فروش را به دویست تا سیصد تومان می‌رساندند؟ كدام شیوه آبرومندانه و محترمانه‌تر است قسمتی آزاد و قسمتی مجانی برای نیازمندان! یا به طور مساوی، كاهش قیمت افزایش قدرت خرید برای همه؟
3ـ كشورهای پیشرفته برای چنین مواقعی كه افزایش تولید پدید می‌آید، از چه مكانیسمی بهره می‌گیرند، آیا در آن كشورها نیز كمیته امداد وجود داشته و چنین توزیع می‌کنند، یا آنكه روش‌های علمی برای بهره‌برداری از آن پیش‌بینی شده است؟ آیا میل كمك به فقرا و عادت دادن آنها به كشیدن دست‌هایشان به طرف دولت، عامل اصلی بی‌توجهی ما به جستجوی راه‌های بهتر نبوده است؟
4ـ با چه استلالی ایشان بیان می‌كنند، كاندیداهای ریاست جمهوری اگر عملكرد مدیران اجرایی را زیر سؤال ببرند، عملی غیر اخلاقی انجام داده‌اند؟ با تأیید عملكرد مدیران اجرایی کنونی، آیا دیگر دلیلی برای كاندیداتوری فرد جدید باقی می‌ماند؟ انتقاد به عملكرد وزارت كشاورزی آیا تخریب همه خدمات دولت است؟ لطف فرموده و مشخص كنند كاندیداها از چه چیزی و در چه حوزه ای اجازه دارند، انتقاد كنند كه هیچ مسئولی زیر سؤال نرود؟!
و در پایان اینكه همه اعترض‌های انجام گرفته به خاطر توزیعی از سیب‌زمینی صورت گرفته كه نه در ماه‌های میانی سال گذشته و نه در میان مددجویان كمیته امداد بوده است، بلكه سیب‌زمینی‌ها در همین یك ماه اخیر و میان مردم غیر نیازمند پخش شده‌اند، شاید لازم باشد، وزیر محترم كشاورزی اطلاعات خود را تكمیل نمایند. بی‌شك نظریات و پیام‌های دوستانی كه در خبر اظهار نظر کرده‌اند، همچنان قابل دسترسی بوده و راهنمای خوبی برای دسترسی ایشان به واقعیات است.
اما همچنان این پرسش باقی است؛ دولتی كه به خوبی برنامه‌ریزی و اقدام می‌‌کند، آیا باید كامیون‌های سیب‌زمینی رایگان را كمتر از صد روز مانده به انتخابات روبه‌روی مردم قرار دهد؛ البته كه مردم ما فهیم، بزرگوار و بسیار با عزتند و بعید است حتی مددجویان كمیته امداد و بهزیستی نیز دلخوشی از این اقدام داشته باشند! ولی آیا كارگزارانی كه تصمیم به این اقدام گرفتند هم، متوجه این روح بلند و غرور ملتی كه هشت سال با دست خالی برابر صدام ایستادند، امام را به قدرت رساندند و دنیا را شگفت‌زده كردند، هستند؟