خرید شال اروپا به بارسا بدهكار است

پس از آنکه بارسلونا توانست در لیگ قهرمانان اروپا در یک بازی تماشایی بایرن مونیخ را شکست دهد، سوالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا این تیم بهترین بازی‌های عصر جدید را ارائه می‌دهد؟

به نوشته وطن امروز، زمانی که بازی بارسلونا و بایرن مونیخ در حال برگزاری بود، «اولی هوینس» مدیر باشگاه بایرن کنار «یورگن کلینزمن» سرمربی این تیم نشسته و در صندلی خود فرو رفته بود و گویی به این می‌اندیشید که تیمشان با بدترین سناریوی ممکن در حال تحقیر شدن است. چهره برافروخته وی نشان از این داشت که به هیچ‌وجه از اوضاع راضی نیست و بی‌صبرانه انتظار شنیدن سوت پایان بازی را می‌کشد. او در پایان بازی گفت: «ما مانند خرگوشی بودیم که در دام مار گرفتار آمده بودیم».

هوینس نیز مانند هر کس دیگری می‌داند تنها به این دلیل بازی با نتیجه 4 بر صفر به پایان رسید که بارسلونا قصد نداشت گل‌های بیشتری را به ثمر برساند زیرا می‌خواست انرژی ستاره‌هایش را برای دیدارهای پیش رو حفظ کند در غیر این صورت باواریایی‌ها با شکست سنگین‌تری بدرقه می‌شدند. زیاد دور از ذهن نیست اگر بگوییم بارسلونا آنقدر خوب بازی می‌کند که هوادارانش پس از گلزنی آنها اشک می‌ریزند. هواداران بارسا بازی‌های تیم محبوبشان را غرق در احساسات و ایستاده تماشا می‌کنند.

درست روز بعد از پیروزی بر بایرن، روزنامه «ال موندو» تیتر نخست خود را این‌طور انتخاب کرد؛ «دنیای فوتبال سومین قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به بارسلونا بدهکار است!» آیا این تنها یک خیال است؟

کافی است به «مسی»، «آنری» و «اتوئو» نگاه کنید. مثلثی که این سه ساخته‌اند، خطرناک‌تر از هر خط حمله‌ای است. آنها رکورد بیشترین تعداد گل زده در میان لیگ‌های معتبر اروپایی را در اختیار دارند. با این تفاسیر، بسیار سخت است که تیم دیگری را شایسته فتح لیگ قهرمانان بدانیم.

اگر بخواهیم خط حمله آنها را از نظر تعداد گل زده بررسی کنیم، درخواهیم یافت که کاتالان‌ها تا چه حد در به ثمر رساندن گل توفیق داشته‌اند. 87 گل در 30 دیدار لیگ، چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. کافی است نگاهی به جدول پيوست (زیرعکس) بیندازید تا میزان تفاوت بارسا با سایر تیم‌ها را دریابید. البته زیاد نباید به اعداد و ارقام دل خوش بود ولی بارسلونا آنقدر خوب بازی می‌کند که شما برای لذت بردن از بازی آنها، تنها کافی است یکجا بنشینید و بازی فوق‌العاده آنها را تماشا کنید. آنگاه بدون شک متوجه خواهید شد که تیم «پپ گواردیولا» بهترین بازی‌های عصر جدید را ارائه می‌دهد.

بارسا از فصل 2007-2006 دارای قدرت مثال‌زدنی در خط میانی بوده است. بازیکانی مانند «دکو» و «ادمیلسون» که اکنون کاتالان‌ها را ترک کرده‌اند، «فن بومل» که در حال حاضر در صف حریف بارسایی‌ها ایستاده و برای بایرن به میدان می‌رود و بازیکنانی همچون «ژاوی هرناندز»، «آندرس اینیستا» و «یحیی توره» با قدرت حفظ توپ فوق‌العاده نبض بازی را به دست می‌گیرند تا در زمان مناسب توپ را برای گلزنی به مهاجمان بسپارند.

در آن زمان «رونالدینیو» نیز در «نوکمپ» حضور داشت که به چشم‌نوازی بازی بارسا کمک بسیاری می‌کرد. زمانی که رونالدینیو در تیمی حضور دارد، شما هر لحظه انتظار دیدن یک صحنه خارق‌العاده و پیش‌بینی نشده از وی را می‌کشید. بازی هوشمندانه «هنریک لارسن» سوئدی در خط حمله بارسا نیز امید شما برای دیدن یک بازی سرگرم‌کننده و زیبا را به واقعیت تبدیل می‌کرد. بارسلونای امروز، اما گویی بهتر از بارسای سال 2006 است و مثلث خط آتش این تیم، قدرت ویران‌کنندگی بیشتری دارد.

هر کدام از این سه بازیکن به تنهایی می‌توانند بار خط حمله یک تیم را به دوش بکشند، حال آنها در ترکیب یک تیم می‌درخشند.

«ساموئل اتوئو» مانند حلقه‌ای است که می‌تواند با انعطاف‌پذیری بالایی بازی کند. او در سال 2006 به همراه «لودویک ژولی» و «رونالدینیو» در خط حمله بازی می‌کرد و «لیونل مسی»، «ژاوی»، «اینیستا» و «دکو» نیز در خط میانی آنها را پشتیبانی می‌کردند. در بارسلونای جدید، «تیری آنری» جای رونالدینیو را گرفته و یحیی توره جایگزین دکو شده است.

این سیستمی است که گواردیولا به کار می‌گیرد تا هر تیمی را به دردسر بیندازد؛ همان‌طور که هوینس گفت، سیستم بارسلونا مانند ماری است که خرگوشی را به تله می‌اندازد. گواردیولا می‌دانست که برای شکوفایی دوباره بارسلونا، رونالدینیو و دکو باید نوکمپ را ترک کنند تا بازیکنانی جایگزین آنها بشوند که این دو جای آنها را تنگ کرده بودند. «پپ» سال گذشته سرمربی تیم B بارسلونا و از نزدیک با تمام مشکلات تیم آشنا بود و تغییراتی که وی در ابتدای فصل به وجود آورد، بهترین نتایج را در پی داشت. اگر بخواهیم تیم گواردیولا را با تیم ریکارد که در سال 2006 قهرمان اروپا شد مقایسه کنیم به نکته جالبی می‌رسیم.

بارسلونای کنونی بسیار ساده دروازه حریفان را باز می‌کند. آنها تا مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان سال جاری 28 گل به ثمر رسانده‌اند، این در حالی است که تیم ریکارد زمانی قهرمانی خود را جشن گرفت که در طول رقابت‌ها تنها 19 گل به ثمر رسانده بود. این نشان از سیستم تهاجمی و ستودنی گواردیولا دارد.

مسی درباره شرایط بارسلونا می‌گوید: «ما وضعیت خوبی داریم و در شرایط ایده‌آلی به سر می‌بریم ولی تا زمانی که در این فصل جامی به دست نیاورده‌ایم، بهتر است سکوت کرده و روی بازی‌هایمان تمرکز کنیم. در بازی با بایرن، تمام بازیکنان تیم فوق‌العاده ظاهر شدند ولی تنها زمانی می‌توانیم خود را بهترین تیم اروپا بدانیم که جام قهرمانی لیگ قهرمانان را بالای سر برده باشیم. باید همین شیوه را در پیش بگیریم تا هم در اروپا و هم در اسپانیا قهرمان شویم. این چیزی است که تنها با داشتن آرامش و اعتماد به نفس طی بازی‌های پیش‌رو به دست می‌آید».

تنها چیزی که ممکن است قهرمانی آنها در اروپا را با خطر روبه‌رو کند، قرعه سخت آنهاست. بارسا در صورت صعود باید با برنده دیدار لیورپول و چلسی دیدار کند که این قرعه محک جدی برای آنها به شمار می‌رود. بسیاری اعتقاد دارند، اگر آنها به دیدار نهایی برسند، بدون شک قهرمان خواهند شد زیرا سخت‌ترین تیمی که در فینال حضور خواهد داشت، منچستر یونایتدی است که این روزها متزلزل نشان میدهد.

چلسی در دیدار رفت برابر لیورپول توانست 3 بر یک در آنفیلد پیروز شود و به نوعی خود را در نیمه نهایی می‌بیند ولی هنوز بازی برگشت در پیش است اما بارسلونا که خود را در مرحله بعد می‌بیند آماده قربانی کردن هر تیمی برای حضور در فینال است. برای دیدن زیباترین بازی‌های فصل در مراحل پایانی لیگ قهرمانان اروپا، تنها باید چند هفته‌ای صبر کرد.