خرید شال حمايت محكم لاريجاني از ديوان: تخلف محرز است، دادسرا رسیدگی كند

در جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي، ادامه قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 1386 در مجلس، بار دیگر تذکراتی در پی داشت و رئیس مجلس در پاسخ به این تذکرات، با انتقاد از ناقص خواندن این گزارش از سوی تذکر دهندگان، گفت: دیوان محاسبات کار خود را به خوبی انجام داده است.
به گزارش خبرنگار «»، قرائت بخش دوم گزارش تفریغ بودجه سال 86 نخستین دستور کار جلسه علنی روز سه شنبه مجلس بود.
علی اصغر زارعی، نماینده تهران پس از پایان یافتن خواندن گزارش تفریغ بودجه 86 در مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی گفت: در بند 11 گزارش دیوان محاسبات، اعلام شده که 8.7 درصد گاز در سال 86 کسر آمده یا گم شده، در حالی که این گونه نیست.
وی افزود: در انتقال گاز به مصرف کننده نشت گاز و مصرف بدون کنترل ابزار فنی صورت گرفته که تخلف به شمار نمی‌رود، بلکه اشکالات فنی است و مجلس مجاز نیست، گزارشی که از حیث فنی اشکال دارد، در مجلس بخواند.
علی لاریجانی، رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار قانون اساسی، گفت: بر پایه اصل 55 قانون اساسی، موظف هستیم گزارش رسمی دیوان را قرائت کنیم و این امر کاملا قانونی است.
رئیس مجلس افزود: در گزارش دیوان، اگر تخلفی صورت گرفته باشد، به دادسرا ارجاع داده می‌شود و این دادسراست که متخلف را مجازات می‌کند؛ بنابراین، اخطار را وارد نمی‌دانم.
مهدی کوچک زاده، دیگر نماینده تهران نیز در پایان خواندن گزارش تفریغ بودجه 86 در تذکری نسبت به ارایه نکردن گزارش عملکرد بودجه مجلس از سوی کمیسیون بودجه انتقاد کرد و گفت: چطور است برای این مورد این مقدار تعلل را جایز می‌دانیم، اما گزارش نصفه نیمه دیوان محاسبات باید الزاما قرائت شود؟
رئیس مجلس بلافاصله در واکنش به این تذکر کوچک زاده گفت: این گزارش نصفه نیمه نیست، چرا شما گزارش‌های رسمی کشور را این گونه تفسیر می‌کنید؟
کوچک زاده ادامه داد: در متن این گزارش آمده که مواردی احراز تخلف نشده است. این موارد دیوان محاسبات را فشل خواهد کرد. جدی گرفتن دیوان به این است که این سازمان، وظیفه‌ای شرعی و اخلاقی خود را انجام دهد، نه اینکه رئیس آن بنا به تمایلات این و آن گزارش تهیه کند و با عجله در مجلس خوانده شود؛ این گزارش آکنده از مواردی است که احراز تخلف نشده است.
لاریجانی در پاسخ به این گفته کوچک زاده تأکید کرد: وقتی هیأت عمومی دیوان محاسبات تخلفی را گزارش داد، آن تخلف محرز است و دادسرا متخلف را مشخص و مجازات می‌کند.
وی با بیان اینکه دیوان محاسبات کارش را درست انجام داده است، گفت: اتهام به رئیس دیوان محاسبات درست نیست. مجلس با رأی بالا به وی رأی داد و این‌که «به تمایل این و آن» کاری انجام شود، یعنی چه؟ شما می‌خواهید یک دستگاه نظارتی را به خاطر یک مورد زیر سؤال ببرید که کار درستی نیست، ما از دیوان محاسبات به خاطر عملکردش تشکر می‌کنیم.
محمدرضا خباز، نماینده کاشمر نیز در ادامه این تذکرات با استناد به اصل 55 قانون اساسی و ماده 23 آیین نامه خطاب به لاریجانی گفت: حرمت امامزاده را متولی آن نگه می‌دارد.
وی گفت: دیوان محاسبات، عضوی از قوه مقننه است و ما به رئیس و دادستان دیوان به طور رسمی رأی دادیم و به نظر بنده در دو روز گذشته به دیوان محاسبات به عنوان دستگاه نظارتی جفا می‌شود.
به گزارش مهر، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ما اجازه نداریم هر مطلبی به ذهنمان می‌رسد، بیان کنیم. باید جوانب آن را در نظر بگیریم و اگر قرار است دیوان محاسبات را که گوش و چشم مجلس است، بدون استناد زیر سؤال ببریم، فردا سنگ روی سنگ قرار نمی‌گیرد. آنها از ما انتظار دارند که از آنها حمایت کنیم تا به وظیفه نظارتی خود به درستی رفتار کنند.
لاریجانی در پاسخ به این یادآوری گفت: در این روزها، دیوان محاسبات، به خوبی کار کرده و از آن تشکر می‌کنیم. نمایندگان هم نظراتی دارند که نمی‌توانید جلوی بیان این نظریات را بگیرید.
در ادامه عبدالرضا ثروتی، نماینده بجنورد و عضو کمیسیون بودجه مجلس در تذکری اظهار داشت: بهتر است، منتقدان دیوان محاسبات، فکری برای جلوگیری از تخلفات کنند.
وی افزود: از ابلاغ بودجه سال 88، 24 روز گذشته و روزانه 25 میلیون لیتر گازوئیل و بنزین خلاف قانون وارد و توزیع می‌شود این تخلفات است که روی هم جمع می‌شود و در تفریغ می‌گنجد.
عضو کمیسیون بودجه مجلس خاطرنشان کرد: به جای آن که 54 درصد انحراف در بودجه داشته باشیم، از هم اکنون جلوی آن را بگیریم. دیوان محاسبات جلوگیری از تخلفات را به روز انجام می‌دهد و باید به خاطر این نظارت دیوان از آن تشکر کنیم.
ثروتی گفت: 1400 تخلف کم نیست. ما در مجلس هفتم 355 قانون تصویب کردیم؛ ببینید چند مصوبه اجرایی شده است، قانون سال 87 پایان یافت، اما در برخی موارد، آیین‌نامه اجرایی هنوز تهیه نشده است.
وی ادامه داد: نمی‌خواهم این مطالب را بگویم، اما وقتی به دیوان و عملکردش این گونه هجمه می‌شود، مجبور به بیان این مطالب هستم.
لاریجانی در پاسخ به این تذکر ثروتی گفت: جایگاه دیوان در قانون مشخص شده است. توجه دیوان محاسبات امروز به این سمت نیست که مچگیری کند، بلکه به دنبال مکانیزم‌هایی است که از تخلف جلوگیری کند؛ بنابراین، نظارت آنلاین و سیستم‌های کامپیوتری دیوان در دستگاه‌ها نیز به دنبال جلوگیری از تخلف است.
کوچک زاده پس از توضیحات لاریجانی بر پایه اصل 77 آیین‌نامه، مبنی بر دفاع از خود، می‌خواست تا در واکنش به تذکر ثروتی و خباز مطالبی را بیان کند، زیرا بر این باور بود که این دو نماینده در تذکر خود از وی نام برده‌ و در مورد تذکر وی واکنش داشته‌اند، اما لاریجانی اجازه تذکر دوباره را به کوچک زاده نداد.
هم اكنون مجلس در حال پيگيري مذاكرات خود در صحن علني است.