خرید شال وزیر نفت: واردات بنزین با مجوز مجلس

وزیر نفت اعلام کرد: واردات بنزین در سال جاری بر اساس مجوز مجلس شورای اسلامی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، غلامحسین نوذری صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای فروش و واردات بنزین و گازوئیل تابع مصوبات مجلس شورای اسلامی هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر بنزین تولید شده از پالایشگاههای داخلی براساس سهمیه های تعیین شده با نرخی 100 تومان عرضه می شود.

وی گفت: میزان بنزین وارداتی با احتساب قیمت تمام شده آن شامل هزینه خرید و واردات ، هزینه حمل و نقل ، کارمزد جایگاهداران و مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته می شود. بر این اساس، وزارت نفت طوری عمل می کند که هم به مصوبه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی عمل شود و هم فشاری به اقشارمختلف مردم نیاید.

وزیر نفت در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی توضیح داد: در تولید از این میدان مشترک به دلیل یکسری مسائل که در سالهای قبل وجود داشت تاخیرهایی ایجاد شده بود و در نهایت تولید گاز از این میدان مشترک از سال 2001 میلادی آغاز شد.

نوذری با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر 10 فاز این میدان مشترک گازی به بهره برداری رسیده است ، تصریح کرد: در حالی که طرف قطری از مزیت هایی همچون تامین سرمایه ، تکنولوژی و امکانات مختلف برخوردار بوده است اما در شرایط کنونی برخی کشورها حتی از تحویل بعضی از کالاهای خریداری شده به ایران جلوگیری می کنند.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با طرف ترکیه ای برای توسعه فازهای 22 و 23 و 24 پارس جنوبی بیان کرد: هم اکنون وزارت نفت برای افزایش برداشت گاز بیشتر با در نظر گرفتن حاشیه های مخزن و شیب آن، تولید را از مناطق مرزی این میدان مشترک افزایش می دهد.

وزیر نفت با یادآوری اینکه با در نظر گرفتن حجم میدان مشترک پارس جنوبی از سهم ایران، در برداشت گاز از این میدان مشترک به هیچ وجه از طرف قطری عقب نیفتاده ایم، افزود: همچنین با مذاکراتی که اخیرا انجام شده است، برای برداشت بهینه گاز از پارس جنوبی با طرف قطری به توافق های اولیه رسیده ایم.

این عضو کابینه دولت نهم درادامه با اشاره به این موضوع که در 21 روز نخست امسال میزان مصرف بنزین در مقایسه با سال گذشته با کاهش چشمگیری مواجه شده است، اظهار کرد: هم اکنون میزان مصرف بنزین به حدود 67 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

نوذری تصریح کرد: در صورتی که طرح سهمیه بندی بنزین در دولت نهم اجرایی نمی شد ، میزان واردات بنزین در شرایط فعلی به روزانه 25 میلیون متر مکعب افزایش می یافت.