خرید شال کروبی هم گشت ارشاد را جمع می‎کند

دبيركل حزب اعتماد ملي گفت: تلاش مي‌کنم تا با تعامل و همکاري مسايل را به نفع ملت به پيش ببريم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مهدي كروبي كه روز شنبه براي بيان ديدگاه‌هاي انتخاباتي خود به زنجان سفر كرده است، با حضور در دانشگاه زنجان و پس از شنيدن گزارش تعدادي از دانشجويان از وضعيت برخي دانشجويان اين دانشگاه در پاسخ به اين دانشجويان اظهار كرد: فضاي دانشگاه نبايد امنيتي باشد و هيچ دانشجويي نبايد از تحصيل محروم شود. در دفاع از حقوق دانشجويان و دانشگاه‌هيان تمام تلاش خود را به کار خواهم بست.

وي در ابتداي اين برنامه طي سخناني کوتاه دانشگاه را کانون فکر، انديشه و سمت‌وسو دادن به جامعه و کشور دانست و گفت: دانشگاه کانون نوانديشان و روشنفکران است که همواره پيشتاز و پيشگام حرکت‌هاي رو به جلوي جامعه هستند.

وي به اهميت نقش دانشگاه و دانشجو در نگاه امام(ره) و ارتباط ايشان با اين قشر اشاره کرد و گفت: دانشجويان چه در حرکت‌هاي انقلاب و چه پس از انقلاب همواره نقش پيشگام را داشته‌اند از جمله تقديم 5000 شهيد در سال‌هاي دفاع مقدس.

دبيركل حزب اعتماد ملي در ادامه به حادثه سال گذشته دانشگاه زنجان اشاره کرد و گفت: متاسفيم که اين حادثه غم‌انگيز در دانشگاه زنجان رخ داد و شايد اگر مسوولان به موقع توجه مي‌کردند اين حادثه تلخ پيش نمي‌آمد و متاسفيم که در همين رابطه عده‌اي از دانشجويان بازداشت شدند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود وعده پيگيري وضعيت يكي از دانشجويان دانشگاه زنجان را داد و گفت: تلاش خواهم کرد تا هرچه زودتر اين دانشجو به کلاس درس خود بازگردد.

در ادامه اين نشست از کروبي درباره برنامه‌هاي وي براي حمايت از اقوام و اجراي اصول 15 و 19 قانون اساسي سوال شد كه وي در پاسخ گفت: بايد تلاش کنيم تا همه اصول قانون اساسي به عنوان ميثاق ملي و خون‌بهاي شهدا اجرا شوند. متاسفانه برخي از اصول قانون اساسي معطل مانده است از جمله اصول 15 و 19 و رييس‌جمهور بر اساس سوگندي که مي‌خورد بايد مجري و پاسدار قانون اساسي باشد.

كروبي تاکيد کرد: تلاش مي‌کنم تا آن‌چه در حوزه اختيارات قوه مجريه است اجرا شود و آن‌چه در يد قواي ديگر است، تلاش مي‌کنم تا با تعامل و همکاري مسايل را به نفع ملت به پيش ببريم.

فرد ديگري درباره دريافت وجه از سوي شهرام جزايري و رياست کرباسچي بر ستاد مهدي كروبي سوال كرد كه وي پاسخ داد: من همواره درباره‌ وضعيت معيشت مردم سخن گفته‌ام، چه در زمان مجلس يا بنياد شهيد حضور داشته‌ام و چه اکنون، همه کارنامه زندگي من نيز روشن است.در مساله شهرام جزايري نيز با نامه‌اي كه خطاب به قوه قضاييه نوشته شد، حتي آنان توبيخ شدند. هرگز از کسي براي اجرا و پيشبرد کاري وجهي دريافت نکرده‌ام.

وي در ادامه کرباسچي را از چهره‌هاي خدوم و با سابقه کشور دانست و گفت: ايشان در رژيم سلطنتي طعم زندان را چشيده‌اند و همچنين بايد توجه داشت که نتيجه بسياري از پرونده‌هاي شهرداران تهران تبرئه بوده است.

دبيركل حزب اعتماد ملي در برابر طرح اين موضوعي مبني بر اين‌که آيا ميرحسين موسوي از شما خواسته‌اند، از انتخابات کنار بکشيد و در عوض 5 وزارت‌خانه را به شما بدهند؟ گفت: در ديدار اخيري که با آقاي ميرحسين موسوي داشته‌ام ايشان بر چند صدايي بر انتخابات تاکيد داشتند و من نيز وي را به ماندن در صحنه انتخابات تشويق کرده‌ام. خدا را گواه مي‌گيرم که نه سهمي داده‌ام و نه سهمي خواسته‌ام و نه پيشنهاد سهمي به من شده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با توجه به رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري گفت: محکم در صحنه انتخابات خواهم ماند. اتفاقات و رخدادهاي مرتبط با انتخابات را به دقت پيگيري مي‌کنيم و در برابر هر تخلفي که متوجه شويم محکم مي‌ايستيم و پاسخ مي‌دهيم؛ همان‌گونه که به سرلشگر فيروزآبادي و آقاي جنتي پاسخ دادم.

موضوع پرسش ديگر اين بود ‌که چرا كروبي بيشتر برنامه‌هاي خود را از طريق ريش سفيدي و کدخدامنشي پيش مي‌برد؟

دبيركل حزب اعتماد ملي نيز در پاسخ گفت: تعامل، گفت‌وگو و توجيه کردن با کدخدا منشي و ريش سفيدي متفاوت است گاهي برداشت‌ها نسبت به قانون متفاوت است که نيازمند گفت‌وگو و تعامل است.

وي در برابر سخناني مبني بر ايجاد محدوديت در نهادهاي مدني و هم‌چنين وضعيت دانشجويان گفت: ديدارها و برنامه‌هاي من مشخص است؛ صراحتا اعلام کرده‌ام که دانشگاه پادگان نيست و نسبت به بازداشست دانشجويان و ممانعت از تحصيل آن‌ها انتقاد کردم. اگر چنانچه رييس جمهور شوم مانع اين محدوديت‌ها مي‌شوم و البته معتقدم بايد چارچوب‌ها و قوانين رعايت شود اما نبايد به اين بهانه باب نقد در دانشگاه بسته شود.

از كروبي درباره فعاليت‌هاي گشت ارشاد سوال کرد و اين‌که اگر رييس‌جمهور شود چه اقدامي در اين‌باره انجام خواهد داد؟

وي پاسخ داد: من اگر رييس‌جمهور شوم خود گشت ارشاد برنامه‌هايش را متوقف خواهد کرد و حتي لزومي ندارد که من به آن‌ها بگويم.

از دبيركل حزب اعتماد ملي پرسيده شد كه در اين 4 ساله چه اقداماتي را انجام داده‌ايد؟

وي در پاسخ گفت: در اين زمينه از افرادي که در طي ده، پانزده سال اخير دچار مشکل شده‌اند مي‌توانيد سوال کنيد، از خانواده قابل، لقمانيان، باقي، کرباسچي و قوچاني يا دانشجويان از جمله دانشجويان امير کبير و از فعالان زن.

وي همچنين درباره واژه‌ي رجال سياسي و احراز سمت رييس‌جمهوري از سوي زنان که موضوع پرسشي ديگر بود، گفت: تعبير من از رجال سياسي مردان نيستند بلکه به نظر شخصي من زنان و مردان مي‌توانند کانديداي احراز اين سمت شوند و حتي زماني که رييس مجلس بودم از پشت تريبون مجلس نسبت به اين‌که زنان براي کانديداتوري مجلس خبرگان فرصتي داده نمي‌شود اعتراض کردم و در صورتي که رييس‌جمهور شوم تلاش عملي خواهم کرد تا زنان بتوانند در عرصه‌هاي اجرايي و مديريتي کشور حضوري جدي و پررنگ داشته باشند.

از کروبي پرسيده شد: آيا به شيرين عبادي کمکي کرد‌ه‌ايد؟

کروبي گفت: بله مشکلي براي خانم شيرين عبادي پيش آمده بود که با من ديدار داشتند و من نيز با مسوولان در اين خصوص صحبت کردم تا مشکل ايشان حل شود.

وي خاطرنشان كرد: گاهي براي افرادي تلاش کرده‌ام که تفاوت مشرب با آنان دارم اما اعتقاد به حقوق شهروندي باعث مي‌شود تا تلاش‌هاي خود را انجام دهم.

بيکاري موضوع سوالي ديگر بود که کروبي اشتغال را نتيجه سرمايه‌گذاري و فراهم کردن زمينه براي سرمايه‌گذاري دانست و گفت: همه تلاش خود را انجام خواهم داد تا زمينه سرمايه‌گذاري فراهم شود و بخش خصوصي فعال‌تر شود و در نتيجه بيکاري در کشور کاهش يابد.

دبير کل حزب اعتماد ملي در بخش ديگري از اين پرسش و پاسخ درباره حمايت اخير سازمان مجاهدين و حزب مشارکت از ميرحسين موسوي گفت: اين حق تشکل‌ها و احزاب است که تصميم خود را بگيرند و از ميان گزينه‌هاي موجود يکي را برگزينند.

با اشاره به سخن امام(ره) که کانديداها را از طريق اطرافيان آن‌ها بشناسيد، به کروبي گفته شد: اطرافيان شما زندانيان سياسي و دانشجويان تعليقي هستند.

کروبي هم در پاسخ گفت: حاميان من بيشتر در ميان خانواده شهدا هستند و راي دادن حق افراد است و کسي نمي‌تواند ادعا کند که آرايشي از سوي همه پاکان و صالحان است و طرف مقابل آرايشي از سوي انسان‌هاي ناسالم.