خرید شال نشان «حلال»، غفلت ايران از بازارهاي جهاني

هم‌اكنون كشورهاي اسلامي با استفاده از مزيت‌هاي عضويت در سازمان كنفرانس اسلامي، بخشي از كالاهاي خود را با نشان «حلال» روانه بازارهاي جهان کرده و با توجه به استقبال بسياري از كشورها از اين نشان، رفته‌رفته توانسته‌اند جايگاه ويژه‌اي در بازاهاي مصرف بين‌المللي به دست آورند.
به گزارش خبرنگار «»، «حلال» گوياي كيفيت بالا و برخورداري از مزيت سلامت بهداشتي و اسلامي كالاست و اين مزيت هم اكنون به عنوان شاخص سلامت و كيفيت، در حال باز كردن جايگاه خود در ويترين فروشگاه‌هاي بزرگ دنياست.
دانشجوياني كه در مالزي در حال تحصيل هستند، درباره غفلت ايران در اين زمينه مي‌گويند: كالاي ايراني از ديرباز به عنوان كالاي مطمئن در آسيا شناخته شده است، اما در چند سال اخير، به دليل استفاده گسترده كشورهاي اسلامي از نشان حلال كه نشان شناخته‌شده‌اي در سراسر جهان است، كالاهاي ايراني به حاشيه رانده شده، در حالي كه مصرف‌كنندگان چنانچه كالاي ايراني تا نشان حلال را ببینند، به مراتب، تمايل بيشتري به مصرف آن خواهند داشت، زيرا ايراني بودن و داشتن نشان حلال مي‌تواند انگيزه چشمگیری در تسخير بازارهاي جهان پدید آورد.
نكته ديگري كه در اين باره اهميت دارد، سوء‌استفاده برخي كشورها از اين نشان براي جذب خريداران است.
يكي از كشورهاي آسيايي كه در زمينه توليد و صادرات محصولات گياهي مانند مارچوبه، ميوه‌هاي مناطق استوايي و همچنين كنسرو محصولات گياهي، سابقه طولاني داشته و در حال از دست دادن بازارهاي خود در كشورهاي اسلامي بود، از اين نشان استفاده کرده و در حال بازسازي و تسخير دوباره بازارهاي منطقه است كه اين كار نوعي سياسي كاري و سوء استفاده از باورهاي اسلامي است.
نشان حلال مي‌تواند به معرفي كالاهاي ايراني و اسلامي به بازارهاي جهان، نقش کارسازی داشته باشد؛ بنابراین، باید پيش از آنكه ديگران از اين مزيت جهان اسلام بهره‌ گسترده برند، كشورهاي اسلامي به ويژه جمهوري اسلامي ايران به اين میدان مهم اقتصادي وارد شده و جايگاه قابل قبولي براي خود ايجاد كنند. همچنین با توجه به صادرات محصولات ايراني به بيش از پنجاه كشور جهان، هم‌اكنون بهترين فرصت براي ايران فراهم آمده تا بازارهاي صادراتي خود را تقويت كند.
این در حالی است که ايران حدود سه سال پيش در اين زمينه کارهایی را آغاز كرد، اما از سرعت پيگيري موضوع كاسته شده و اين كم‌توجهي، مي‌تواند زيان‌هاي فراواني را به اقتصاد كشور وارد كند.از سوي ديگر، كشورهايي همچون برزيل و انگلستان با ورود به اين میدان، در حال در دست گرفتن برگ برنده تسخير بازارهاي جهان با نشان حلال هستند و جای دارد كه ايران، بيش از اين غفلت نکرده و در عرصه جهاني از سازمان كنفرانس اسلامي و در عرصه داخلي از مجلس شوراي اسلامي كمك گرفته و صنايع داخلي را به توليد كالاهاي صادراتي با برند حلال تشويق کند.