خرید شال ادامه واردات بي‌رويه ميوه و كشاورزی ما

واردات بي‌رويه ميوه، جدای از وارد آوردن ضربه به اقتصاد کشاورزي، از لحاظ فني و سلامتي نيز مشکلاتي ايجاد خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار «»، اين روزها، علاوه بر ميادين ميوه و تره‌بار، پيشخوان بيشتر ميوه فروشي‌هاي كشور، پر است از ميوه‌هاي الوان وارداتي از سراسر دنيا؛ از آفريقا و آمريكا گرفته تا اروپا و آسيا، از سيب و پرتقال و نارنگي گرفته تا انگور، موز، گلابي، سير و… . 
از طرفي، محصولات استراتژيک و توليدات داخلي كشور، به خاطر نبود حمايت درست، دچار مشكلات گوناگون بازاريابي، نگهداري و كاهش سطح توليد شده‌اند. كاهش سطح توليد گندم، ذرت، پنبه، چاي، نيشكر و چغندر قند از جمله اين موارد است.
كارشناسان كشاورزي بر این باورند که اقتصاد بيمار کشاورزي ايران مانند سفيري سرگردان، سوار خود را به هر سوی بخواهد مي‌برد و کشاورزان بي‌گناه، درآمد محدودشان هر روز دستخوش شرايط جديد و تصميمات مديريتي غير كارشناسي مي‌شود.
به بهانه روزهای عيد، عوارض واردات ميوه به صفر رسيده و به جاي واردات چند قلم محدود از واردات ميوه‌هايي كه رقيب داخلي ندارند همچون موز، آناناس و نارگيل، دروازه گمرك كشور به روي انواع و اقسام ميوه‌هاي رنگارنگ و بي‌كيفيت كه رقيبان داخلي را ورشكست مي‌کنند، باز شده و خطرات فراواني آينده كشاورزي كشور را تهديد مي‌كند.
به باور اين كارشناسان، واردات اين حجم از محصولات آن هم با سرعت بالا، براي تنظيم بازار، بررسي‌هاي دقيق قرنطينه‌اي نداشته و چه بسا، آلودگي و بيماري‌هاي نباتي، در آينده نه چندان دور خسارات بالايي پدید آورد؛ مانند ورود مگس زيتون.
از طرفي، اين ميوه‌هاي به ظاهر خوش‌ رنگ و لعاب، با استفاده از افزودني‌هاي شيميايي اينچنين ظاهر خوبي پيدا كرده‌اند و يقينا باقي مانده مواد شيميايي نگهدارنده براي ماندگاري بالا، به اندازه‌ای است که فايده مصرف نکردن ميوه چه بسا بيشتر از مصرف کردن آن باشد، همان گونه كه كودهاي شيميايي استفاده شده در توليد آنها در حد بالاتر از استاندارد است.
كارشناسان بخش كشاورزي و تغذيه می‌گویند، از همه ناراحت‌کننده‌تر، بلايي است که واردات كنترل نشده اين ميوه‌ها بر سر ذايقه مردم ايران مي‌آورد؛ همان بلايي که بر سر چاي ايران آمد و امروز چاي با کيفيت ايران (از نظر كارشناسان) در انبارها، فداي چاي با عطر شيميايي و بي‌كيفيت خارجي مي‌شود.
چه بسا با تغيير ذایقه چند سال بعد، ديگر کسي سيب گلاب خوش عطر ايراني و انگور عسکري بي‌همتا را نشناسد!