خرید شال مواضع شفاف و هوشمندانه نصرالله

سرویس بین‌الملل «» ـ سید حسن نصرالله كه شب گذشته از تلویزیون برای مردم لبنان سخنرانی كرد، با دست گذاردن بر مسائل حساس موجود و افشای توطئه‌های دشمنان در ایجاد تفرقه بین مسلمانان، یكی از هوشمندانه‌ترین سخنرانی‌های خود را برگزار کرد.
نصرالله پیشتر بنا داشت درباره انتخابات پیش روی و برنامه‌های حزب‌الله در این انتخابات سخنرانی نماید اما موضوعاتی را یادآور شد كه باعث شد بخش مهم سخنانش را به موضوع تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد تفرقه و مخدوش و خنثی کردن وجهه حزب‌الله صرف کند، موضوعی كه به گواه تحلیلگران به خوبی از عهده آن برآمد.
سید حسن نصرالله كه به خطابه‌های قاطع و محكم شهرت دارد و پس از پایان موفقیت آمیز جنگ 33 روزه اسرائیل علیه لبنان، به محبوبترین رهبر عربی تبدیل شده است، دیشب با بیانی آرام و منطقی به افشای توطئه‌های درون كشورهای عربی و اسلامی پرداخت و تلاش کرد با شفافیت مواضع افتخار آمیز حزب‌الله را شرح دهد.
رهبر حزب‌الله لبنان با اشاره به توطئه مصر در معرفی یكی از نیروهای حزب‌الله كه پیش از حمله اسرائیل به غزه قصد انتقال سلاح به فلسطین را داشته و در مصر دستگیر شده، گفت: طبیعی است که ما بسیار صادق هستیم و بسیار راحت سخن خود را می‌‌گوییم. به همین دلیل می‌گویم که فرد بازداشت شده عضو حزب‌الله است و ما از این امر خجالت نمی‌کشیم.
سپس با تأكید گفت: صریح و واضح می‌گویم که اگر کمک به برادران محاصره شده فلسطینی که توسط اسرائیل کشته می‌شوند، جنایت است، من رسما به ارتکاب این جنایت اعتراف می‌کنم و این را کاری در راستای نزدیک شدن به خدا می‌دانم و این تهمتی که به ما وارد شده، باعث افتخار ماست. این نخستین باری نیست که ما برای کمک به ملت فلسطین تلاش می‌کنیم. آن کسی که باید متهم و محکوم شود، نظام مصر است، چرا که هنوز غزه را در محاصره دارد، در حالی که غزه امروز بیش از هر روز دیگری نیاز به کمک دارد و شرایط انسانی و اجتماعی فاجعه‌باری دارد. نظام مصر باید محکوم شود، چرا که روز و شب مشغول از بین بردن تونل‌های فلسطینی به عنوان تنها مجرای ارتباط غزه با جهان بیرون است. اگر دقت کنید، این تونل‌ها تنها برای انتقال سلاح نیست، بلکه مواد غذایی و بهداشتی هم از این تونل‌ها منتقل می‌شود، ولی نظام مصر در همکاری با اسرائیل حتی این گذرگاه و راه ارتباطی باریک را نیز از بین می‌برد و با کمک تجهیزات پیشرفته آمریکایی در از بین بردن آنها می‌کوشد.
نصرالله تصریح کرد:موضعگیری که ما در قبال جنگ علیه غزه داشتیم، یک موضعگیری سیاسی بود. ما حتی مانع ایجاد مشکل در برابر سفارت مصر در بیروت شدیم.
وی با اشاره به سخنان دادستان مصر مبنی بر تلاش حزب‌الله و فرد دستگیر شده علیه امنیت ملی مصر گفت: ما به این اتهامات عادت کردیم. حزب‌الله با همه دستاوردهای خود در مدت گذشته، اکنون متهم است. شما دقت کنید که روزنامه واشنگتن پست و نه روزنامه‌ تشرین سوریه یا کیهان ایران چگونه از حزب‌الله و پیروزی در برابر اسرائیل سخن گفته که دولت آمریکا مشغول بررسی شیوه جنگی حزب‌الله برای استفاده خود است.
اوج سخنان رهبر حزب‌الله لبنان، جایی بود كه وی با ظرافت تفاوت‌های اساسی اقدامات حزب‌الله و القاعده را به خوبی بیان کرد: باید بگویم تشبیه حزب‌الله با القاعده، واقعا شگفت‌انگیز است. القاعده با برنامه خود، می‌خواهد در تمامی کشورها و مناطق وارد جنگ شود ولی درباره حزب‌الله این امر فرق دارد و من توضیح می‌دهم.
وی گفت: حزب‌الله نمی‌خواهد با هیچ نظامی در جهان عرب یا در کل جهان وارد جنگ شود که البته اسرائیل از این امر جداست و اختلاف ما با دولت آمریکا هم به خاطر سیاست‌های آن است. وی افزود: ما قصد ورود به هیچ تنش نظامی یا سیاسی یا اجتماعی با کشورهای عربی را نداریم. در مورد ملت‌های عرب باید بگویم که ما روابط دوستانه طبیعی با ملت‌ها داریم و صریح هستیم. ممکن است جنبش‌هایی در کشورهای عربی باشد که از ما بخواهند به آنها در مبارزه با نظام‌های عربی کمک کنیم، ولی ما نمی‌توانیم، چرا که یک مأموریت بیشتر نداریم. ما یک حزب لبنانی هستیم که برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود، بازوهای منطقه‌ای و جهانی نداریم. ما هیچ شعبه‌ای در نقاط جهان نداریم. اعضا و رهبران این حزب لبنانی هستند و آرمان اصلی که باعث ایجاد و تشکیل حزب‌الله و تمامی تحرکات آن شد، آزادی زمین و حمایت از لبنان و جلوگیری از برنامه‌های اسرائیل برای منطقه و ملت‌های آن است. نظام موجود در کشورهای عربی هر آنچه باشد به ما ارتباطی ندارد.
نصرالله توضیح داد: وارد شدن به تنش‌ها و دست زدن به تحرکات هدف ما نیست، چرا که ما یک حزب صرفا لبنانی هستیم و بر پایه مبناهای فکری و شرعی و عقیدتی خاصی فعالیت می‌کنیم. اولویت‌ها و ایده‌های ما خاص است و به تکلیف و وظیفه خود رفتار می‌کنیم. به همین دلیل، در رویارویی با اسرائیل و طرح‌های آن، کمک به برادران فلسطینی تکلیف شرعی ماست، همان گونه که وظیفه دیگر ملت‌ها و کشورها نیز هست.
سید حسن نصرالله در ادامه به شایعاتی كه درباره دخالت‌های حزب‌الله در مسائل درونی یمن نیز اشاره نموده و گفت: ما به عنوان یک حزب لبنانی هیچ اطلاعی از اختلافات دولت یمن با الحوثی و گروه وی نداریم و این موضوع ارتباطی نیز به ما ندارد.
نصرالله در مورد مشكلات بحرین هم همین موضوع را تكرار نمود: من توضیح می‌دهم که هیچ فرد معارض بحرینی هرگز و هرگز از حزب‌الله آموزش نظامی نگرفته و چنین درخواستی نیز هرگز نشده و اگر هم شده بود، ما قطعا با اجابت آن مخالفت می‌کردیم.
وی تصریح نمود: ما حزبی لبنانی با استراتژی مشخص هستیم و هر چه را انجام دهیم، با شجاعت می‌پذیریم و پیامدهای آن را نیز بر عهده می‌گیریم و با شفافیت کامل رفتار می‌کنیم. در سخت‌ترین روزهای جنگ تابستان 2006 که زیر شدیدترین حملات هوایی قرار داشتیم، من آشکارا گفتم که ما از دولتمردان عرب هیچ چیز نمی‌خواهیم، جز اینکه دست از سر ما بردارند. ما نه نیاز به حمایت مالی و نه حمایت سیاسی و نظامی دولت‌های عربی نداریم و تنها می‌خواهیم که به ما اتهامات بی‌اساس نزنند. این در مورد حزب‌الله است ولی در مورد فلسطین ما از این دولت‌ها انتظار داشته و می‌خواهیم که به آنها کمک کنند تا فلسطینیان قادر به زندگی شوند.
نصرالله با اشاره به اینكه با روی كار آمدن دولت جدید اسرائیل منطقه در مرحله حساس و خطرناکی است، از كشورهای عربی و اسلامی خواست متوجه مسئولیت‌های خود باشند و به جای حمله به جنبش‌های مقاومت آن را مورد حمایت قرار دهند و اشاره نمود: ما خواستار ورود به تنش با دولت مصر نیستیم و تنها با این کشور در موضعگیری آن در قبال غزه مخالفیم. توصیه می‌کنم که این موضوع با عقلانیت و آرامش حل و فصل شود، چرا که هرگونه تنش در هر نقطه‌ای از کشورهای اسلامی و عربی و بین برادران مسلمان به سود اسرائیل است.
سید حسن نصرالله در پایان سخنان هوشمندانه خود با توجه به برهه حساس روز، مطالبی را درباره انتخابات لبنان و وحدت وی با دیگر گروه‌های همسو به ویژه جنبش امل بیان کرد.
متن كامل سخنان نصرالله در ستون جديدترين اخبار آمده است.