خرید شال عجب « قايقرانى» داشت درياى فوتبال ايران

در ميان انبوه ستاره هاى تهرانى تيم ملى دهه ۶۰ كسى بازوبند كاپيتانى تيم را به بازو مى بست كه يك شهرستانى بود؛ سيروس قايقران.

به نوشته ابرار، ماجرا زمانى جالب تر مى شود كه بدانيم همان پايتخت نشينان كه حضور ديگران را برنمى تابيدند، به اينكه پشت سر او وارد زمين مى شوند افتخار مى كردند.

جدا از توانايى هاى بى بديل فنى او يك الگوى اخلاقى به تمام معنا بود، نكته اى كه همگان به آن اذعان داشتند. از مجتبى محرمى يكى از ملى پوشان آن روزهاى فوتبال سؤال كردند با معرفت ترين بازيكن فوتبال ايران كيست؟ گفت: اول قايقران، دوم قايقران، سوم قايقران و بيراه نيز نگفته بود، سيروس براى تهيه جهيزيه دختران دم بخت اتومبيل آخرين مدلش را فروخت و «رنو» سوار شد، رنويى كه ۱۸ فروردين ۷۷ مركب مرگش شد.

مرحوم قايقران در اول بهمن ماه ۱۳۴۰ در بندر انزلى چشم به جهان گشود. از همان كودكى با استعداد فوق العاده اش چشم ها را خيره كرد و پله هاى موفقيت را يكى پس از ديگرى طى كرد.

در سال ۶۳ به عنوان تنها فوتباليست شهرستانى به تيم ملى دعوت شد و چند سال بعد از طرف پرويز دهدارى، سرمربى وقت تيم ملى بازوبند كاپيتانى تيم ملى را دريافت كرد، اين نهايت افتخار براى يك بازيكن آن هم از نوع شهرستانى اش محسوب مى شد كه قايقران به آن دست يافت. آن مرحوم در دوران بازيگرى اش بيش از ۴۳ بار پيراهن تيم ملى را پوشيد و در ۲۱ بازى كاپيتان نيز بود.

مرحوم قايقران در مجموع ۱۴ گل براى تيم ملى به ثمر رساند گلى كه به كره جنوبى در جام ملت هاى آسيا در سال ۱۹۹۰ به ثمر رساند از مهمترين گل هاى او به شمار مى رود. در رده باشگاهى نيز او عضو تيم هاى ملوان و استقلال انزلى، الاتحاد قطر و كشاورز تهران بود.

در كشاورز خود را به عنوان يك بازيكن و مربى موفق معرفى كرد و هويت ورزشى جديدى را پس از موفقيت هايش در ملوان براى خود كسب كرد. چه آنكه همگان ملوان و قايقران را با هم مى شناختند اما حضور موفق او در كشاورز فصلى جديد در زندگى ورزشى آن مرحوم بود.

۲ گلى كه به پرسپوليس در انزلى زد از خاطره انگيز ترين گل هاى او بود كه سالها در خاطر طرفداران فوتبال خواهد ماند.مرحوم قايقران در ۱۸ فروردين سال ۷۷ در اثر سانحه تصادف در امامزاده هاشم ( جاده رشت – تهران ) جان به جان آفرين تسليم كرد.

او كه از موقعيتى خاص در نزد اهالى فوتبال برخوردار بود پس از رخت بستن به ديار باقى همچنان از محبوبيت بسيارى برخوردار است و مراسم يادبودش پس از گذشت ۱۱ سال از فوت او محل تجمع علاقه مندان و دوستداران اوست كه هرسال در زادگاهش كليور انزلى برگزار مى شود. گزارشى از يازدهمين سالگرد درگذشت شادروان سيروس قايقران به گزارش ارسطو عزتيان، يازدهمين سالگرد درگذشت كاپيتان اسبق تيم ملى عصر پنجشنبه گذشته بر سر مزار آن مرحوم برگزار شد و ياد وخاطره آن عزيز، گرامى داشته شد.

در اين مراسم كه با حضور گسترده مردم انزلى و مسئولين شهرستان و جمع كثيرى از همبازيان و علاقمندان به فوتبال برگزار شد، از افراد سرشناس حاضر در اين جمع مى توان به على كفاشيان، احمدرضا عابدزاده، اميرحاج رضايى، رئيس تربيت بدنى استان گيلان، فرماندار، شهردار، نماينده مردم انزلى، فردين معصومى ، جمعى از پيشكسوتان باشگاه ملوان و جمعى از دوستان او مانند بهزاد داداش زاده ، داود حقدوست ، محسن عبد نصرالهى و… اشاره كرد.

بعد از اتمام مجلس گراميداشت نوبت به مراسم پرده بردارى از تنديس مرحوم قايقران در ورزشگاه تختى رسيد تا هميشه ياد و خاطره اين اسطوره هميشگى اخلاق و ورزش در اذهان همگان باقى بماند.

غير از اين، اولين همايش بزرگداشت سيروس قايقران در يكى از سينماهاى بندرانزلى برگزار شد كه اين مراسم با استقبال بى سابقه مردم روبرو شد و خانواده مرحوم قايقران، خانواده هاى شهداى ورزشكار، اولين مربى سيروس قايقران آقاى محمدرضا مرادى، جاسم ويشگاهى و… حضور داشتند كه از آنان تقدير به عمل آمد.

گفتنى است، اين مراسم با همت باشگاه ملوان و سازمان منطقه آزاد انزلى به صورت بسيار باشكوه برگزار شد. روحش شاد و يادش گرامى باد.