خرید شال سخنان آيت‌الله جنتي جانبداري از «نامزدي خاص» نبوده است

در پی نامه كروبی به دبیر شورای نگهبان، روابط‌ عمومی شورای نگهبان اطلاعیه‌ای منتشر كرد. به گزارش خبرنگار «»، مهدی كروبی در نامه‌ای كه سه روز پیش به آیت‌الله جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان نوشته بود، با گلایه از نامهربانی‌هایی كه در دور گذشته انتخابات دیده بود، موضعگیری دبیر شورای نگهبان به نفع دكتر احمدی نژاد را «نقض جایگاه قانونی این نهاد» نامیده و نگرانی‌اش را از عدم رعایت بی طرفی از سوی شورای نگهبان ابراز نموده بود. شورای نگهبان در پاسخ خود با تأكید بر تعهد آن نهاد در صیانت آرای مردم، برداشت صورت گرفته از سخنان دبیر آن شورا را اشتباه و ناشی از بازتاب ناقص سخنان ایشان قلمداد کرده است.
متن كامل اطلاعیه روابط عمومی شورای نگهبان به شرح زیر است:
«بسمه تعالی
با توجه به نزدیك شدن به ایام انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، برخی از گروه‌های سیاسی، رسانه‌ها، كاندیداهای احتمالی و هواداران آن‌ها از روی ناآگاهی و یا با هدف تلاش برای جلب توجه افكار عمومی، مواضعی را له یا علیه برخی نهادها و اركان نظام اتخاذ می‌كنند كه نتیجه‌ای جز به طمع انداختن دشمنان و بدخواهان انقلاب و مردم را به دنبال نخواهد داشت.
متاسفانه در روزهای اخیر به بهانه سخنان اخیر آیت‌الله جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان در جمع مردم در حوزه علمیه بوشهر، مجددا مطالبی پیرامون انتخابات از سوی برخی افراد مطرح شده است كه ذكر توضیحات زیر ضروری به‌نظر می‌رسد:
الف) با توجه به نزدیك شدن به ایام انتخابات، سخن گفتن با هدف تلاش برای جلب توجه افكار عمومی نباید موجبات تخریب برخی نهادها و اركان نظام را فراهم كند و دشمنان و بدخواهان انقلاب و مردم مسلمان كشورمان را به طمع وادارد.
ب) همانگونه كه رهبری در سخنان نوروزی خویش در اجتماع بزرگ زائران و مجاوران حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) فرمودند، حمایت از خدمتگزاران در كشور وظیفه‌ای همگانی بوده و مربوط به اعلام موضع انتخاباتی نیست.
ایشان می‌فرمایند: «من می‌گویم باید منصف باشیم. رفتارها را نگاه كنیم؛ این ربطی به انتخابات ندارد، بحث انصاف و بی‌انصافی است. حمایت كردن از خدمتگزاران در كشور، وظیفه‏ای است كه هم من دارم، هم همه دارند؛ این مربوط به اعلام موضع انتخاباتی نیست. بنده از هر حركت خوبی، از هر اقدام خوبی، از هر پیشرفتی، از هر خدمتی به مردم، از هر دلجویی‏ از محرومین، از هر ایستادگی‏ در مقابل ظلم و استكبار استقبال می‌كنم و از آن كسی كه این كار را كرده است، تشكر و سپاسگزاری می‌كنم.»
ج) با رجوع به متن سخنان آیت‌الله جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان ـ كه متاسفانه از سوی برخی نشریات به صورت ناقص مورد استفاده قرارگرفته ـ بیان خدمات دولت‌های پس از انقلاب كه همه در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی تلاش كرده‌اند را نمی‌توان به منزله جانبداری از «فرد خاص» یا «نامزدی خاص» تلقی كرد.
وی بیان كرده است: « … دو سه سال اخیر یك وضع جدیدی پیش آمد كه سابقه نداشت و آن، رسیدگی فوق‌العاده و بیش از پیش به مردم؛ سرزدن به شهرستان‌ها و احترام قائل شدن برای مردم محروم و قشر مستضعف؛ و همان‌هایی كه انقلاب را آن‌ها با رهبری امام (ره) به وجود آوردند و حمایت كردند و دفاع كردند؛ همان قشر فراموش شده تاریخ، و همان‌هایی كه امام بزرگوار می‌فرمودند؛ این انقلاب مال مستضعفین است. انقلاب پابرهنه‌هاست. در این دو سه سال اخیر به این‌ها بهای بیش‌تری داده شد و این‌ها فهمیدند كه مورد عنایت مسوولان نظام هستند و نظام برای این‌ها ارزش قائل است و به مشكلات این‌ها می‌پردازد و تا جایی كه می‌تواند مشكلات‌شان را حل می‌كند. و یك دولت پركار و پرتلاشی كه ما سابقه این‌جوری نداشته‌ایم به وجود آمد كه زبانزد خاص و عام شد. تلاش و كوشش در حد اعلا…، مبارزه با فساد در حد توان و در حد قدرت. مساله اجرای عدالت، هم در شعار و هم در عمل، تحقق پیدا كرد در حد امكانات و اجمالا یك وضع جدیدی به وجود آمده. این حالت اگر تداوم پیدا بكند می‌تواند واقعاً نظام را به آن هدف اصلی خودش نزدیك بكند.»
د) آیت‌الله جنتی بلافاصله پس از این جملات تصریح كرده ‌است كه «در این سی سال» دولت‌ها زحمت زیادی كشیده‌اند و باید در آینده بیش از گذشته تلاش شود: «در عین این كه در این سی سال، كار خیلی شده و اجر همه با خدا، و باید واقعا ما تقدیر كنیم از همه كسانی كه در این راه زحمت كشیده‌اند و كار كرده‌اند ولی تا مقصد نهایی، فاصله بسیار زیادی هست. خب این فاصله باید كم شود، به تدریج كم بشود…»
ه) دبیر محترم شورای نگهبان همانند گذشته در این سخنرانی هم تأكید كرده است كه بر اساس وظیفه‌ای كه قانون اساسی بر عهده‌ شورای نگهبان نهاده است، این شورا تمام تلاش خود را برای تضمین سلامت انتخابات به كار خواهد بست و به مردم كشورمان اطمینان می‌دهد از تك تك آرای آنان صیانت خواهد كرد.
وی در این باره می‌گوید: «…ما تأكید می‌كنیم كه ناظران ما باید واقعا پایبند به مسائل دینی‌شان باشند، تعهد جدی داشته باشند، وجاهت مردمی داشته باشند. همین قدر كه مردم بدانند این‌ها نظارتی‌اند خیال‌شان راحت باشد. دیگر وسوسه‌های شیاطین در مردم اثر نكند. همین شیاطینی كه دارند مرتب از مدت‌ها شروع كردند به انتقاد كردن. مقام معظم رهبری هم در سخنرانی مشهدشان اشاره كردند كه چون تا حدود زیادی می‌دانند كه آن خواسته‌های آن‌ها عملی نمی‌شود، مردم آن‌ها را قبول ندارند و خودبه‌خود جریان آن‌ها به طرف دیگر می‌رود، وسوسه می‌كنند در سلامت انتخابات، مناقشه. جلوجلو از مدت‌ها قبل، از شاید بیش از شش ماه قبل، این كار شروع شده و آن هم از زبان بعضی كسانی كه ازشان انتظار نیست. قبلا هم این حرف‌ها بوده ولی الان یك مقداری بیش‌تر شده. باید شورای نگهبان كاری بكند و تا حالا هم به حمدالله این موفقیت را داشته، كه مردم اعتمادشان به شورای نگهبان باشد.»
و) بدیهی است كه همه افراد نسبت به مسائل سیاسی و نامزدهای انتخاباتی نظری خاص دارند، اما چنان كه آیت‌الله جنتی در این سخنرانی هم تأكید كرده ‌است، مسوولان برگزاری انتخابات و ناظران نباید نظر خود را در روند اجرا و نظارت، دخالت دهند.
دبیر شورای نگهبان در این‌باره یادآور می‌شود: « امكان ندارد كسی نظری نداشته باشد… ولی نباید نظر خودش را در اجرا اعمال نكند….بی طرف به معنی این كه در انجام وظیفه خودش طرفداری از كسی نكند.»
ز) آیت‌الله جنتی بر خلاف برداشت نادرست برخی از افراد، تصریح می‌كند كه ناظران باید با دقت برای حفظ آرای مردم تلاش كنند و از آن‌جایی كه مجری انتخابات، بخشی از دولت است باید ناظران اهتمام جدی برای انجام وظیفه قانونی خود داشته باشند.
وی تصریح می‌كند: «مجری انتخابات، دولت است و وزارت كشور است. ولی این ناظر است كه باید بر كار وزارت كشور هم نظارت كند. هم بر كار رأی‌دهندگان سر صندوق نظارت بكند و هم بر كار وزارت كشور نظارت بكند. اصلا هنری كه قانون اساسی كرد همین بود كه در عین این كه اجرای انتخابات را به عهده وزارت كشور گذاشت ولی چون وزارت كشور یك عضوی از دولت است، اگر بنا باشد تمام این اختیارات دست وزارت كشور باشد، ممكن است دولت به وسیله وزارت كشور، آراء را به نفع خودش تمام كند و آن‌ها دخالت بكنند در آراء. قانون اساسی، شورای‌نگهبان را گذاشته تا وابستگی به هیچ ركنی از اركان جمهوری اسلامی نداشته باشد و تحت نفوذ جایی نباشد…. این استقلالی كه شورای‌نگهبان دارد، این برای همین است كه هیچ كسی درش نفوذ نكند كه آراء را این جوری بكن یا اون‌جوری بكن، این‌جا را باطل بكن، آن‌جا را تایید بكن.»
ح) متاسفانه موضع‌گیری این افراد بر مبنای برداشتی ناقص از سخنان دبیر محترم شورای نگهبان اتخاذ شده و دشمنان انقلاب اسلامی و مردم كشورمان را به تلاش برای تضعیف این نهاد مقدس تشویق كرده است. در حالی كه این موضع‌گیری‌ برخلاف نص صریح بیانات راهبردی رهبر انقلاب در نوروز امسال است كه فرمودند:
«مبادا نامزدها در اثنای فعالیت‌های انتخاباتی خودشان جوری رفتار كنند و حرفی بزنند كه دشمن را به طمع بیندازند. رقابت‌ها را منصفانه كنند، حرف‌ها را منصفانه كنند، از جاده انصاف خارج نشوند … انتخابات به فضل الهی و به حول و قوه الهی انتخابات سالمی است. من می‏بینم بعضی‏ها در انتخاباتی كه دو سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع كرده‏اند به خدشه كردن. این چه منطقی است؟ این چه فكری است؟ این چه انصافی است؟»
ط) یكی از اهداف دشمنان انقلاب تخریب شخصیت‌های خدوم نظام اسلامی است كه همواره مورد تایید حضرت امام (ره) و رهبری بوده‌اند. با توجه به نزدیك شدن انتخابات ریاست‌جمهوری و گرم شدن بازار تبلیغاتی كاندیداهای احتمالی انتخاباتی، از همه فعالان سیاسی، نامزدهای انتخاباتی و احزاب، گروه‌ها و رسانه‌های هوادار آنان انتظار می‌رود مراقب گفتار و نوشتار خود باشند تا خدای ناكرده موضع‌گیری آنان موجب سوءاستفاده دشمنان انقلاب در جهت تخریب نهاد مقدس شورای نگهبان و شخصیت‌های انقلابی قرار نگیرد.
از خداوند متعال برای همه آحاد جامعه اسلامی، توفیق روزافزون در انجام وظایف قانونی مسألت داریم.
والسلام علیكم و رحمه‌الله»