خرید شال ايران پيشنهاد 1+5 را بررسي مي‌كند

خبرگزاری رویترز به نقل از مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور گزارش داد كه ایران جزییات پیشنهاد گروه «1+5» و آمریكا را مبنی بر درخواست از تهران برای گفت‌وگوی مستقیم در خصوص موضوع هسته‌ای این كشور بررسی می‌كند.
به گزارش فارس، علی‌اكبر جوانفكر به خبرگزاری رویترز گفت: ایران موضع خود را در قبال پیشنهاد مطرح شده از سوی آمریكا و «1+5» درباره مذاكرات مستقیم با تهران پس از بررسی جزییات آن اعلام می‌كند.وی افزود: ما جزییات این پیشنهاد را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سپس تصمیم لازم را در این باره اتخاذ خواهیم كرد.
خبرگزاری رویترز، درخواست آمریكا و گروه «1+5» برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران را تغییری مهم در سیاست خارجه واشنگتن ارزیابی كرد.گروه «1+5» دیروز بعد از نشست خود در لندن، پایتخت انگلیس اعلام كرد كه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران برای نشست مستقیمی با این گروه به منظور گفت‌وگو درباره موضوع هسته‌ای تهران دعوت خواهد كرد.
گروه «1+5» در بیانیه‌ای تأكید كرد: ما از خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهیم خواست كه از دولت ایران برای دیدار با نمایندگان گروه «1+5» دعوت كند تا با یكدیگر راه حلی سیاسی برای این موضوع حیاتی بیابیم.بر پایه این گزارش، گروه «1+5» ماه گذشته در جریان نشست شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی آمادگی خود را برای «فت‌وگوی مستقیم» با ایران درباره موضوع هسته‌ای این كشور ابراز داشت.
گروه «1+5» شامل روسیه، چین، آلمان، آمریكا، فرانسه و انگلیس دیروز در لندن در سطح مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه خود نشستی را برگزار كردند.از سوی دیگر آمریكا روز چهارشنبه ابراز امیدواری كرد كه ایران دعوت گروه «1+5» را برای گفت‌وگوهای مستقیم درباره برنامه‌های هسته‌ای این كشور بپذیرد.
هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا گفت: ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریكا در امور سیاسی اكنون به عنوان یك عضو فعال و نه به عنوان ناظر در مذاكرات با ایران درباره برنامه هسته‌ای این كشور حضور خواهد داشت.ویلیام برنز مرد شماره 3 وزارت امور خارجه آمریكا در نوزدهم ژوئیه در نشست گروه شش در ژنو با حضور سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شركت كرد.
كلینتون افزود: ما معتقدیم كه انجام گفت‌وگوهای جدی با ایران درباره مسائل عدیده‌ای كه در برگیرنده منافع ما و منافع تمامی جهان است، ضروری است. وزیر امور خارجه آمریكا تأكید كرد كه هیچ چیزی مهمتر از متقاعد كردن ایران به توقف تلاش‌هایش از آنچه كه وی دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای خواند، نیست.
«رابرت وود»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا تأكید كرد، آمریكا در هرگونه مذاكرات با ایران شركت خواهد كرد.وود در مصاحبه با خبرنگاران افزود: راهکار دیپلماتیك، اراده‌ای را برای اجرای گفت‌وگوی مستقیم مبتنی بر احترام دوجانبه و منافع دوجانبه ایجاب می‌كند و امیدواریم كه دولت ایران به این دعوت پاسخ گوید.
وی تصریح كرد: در صورت موافقت ایران امیدواریم فرصتی برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران برای برطرف كردن موانعی كه طی سال‌های اخیر بروز كرده و همچنین همكاری با تهران برای رفع نگرانی‌های مهم بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران باشد.
وود همچنین با رد انتقادهای مطرح شده مبنی بر اینكه آمریكا در گام‌های خود در قبال ایران شتاب می‌كند، تأكید كرد: «ما همچنان مصمم به گفت‌وگوی مستقیم با ایرانی‌ها درباره مسائل موجود میان خود هستیم.»