خرید شال ويديچ: ما يك خانواده هستيم

خيلي‌ها نمانيا ويديچ را بهترين مدافع مياني حال حاضر جهان مي‌دانند. او اگرچه از كشورهاي صاحب‌نام فوتبال جهان سر برنياورده، اما به قدري مستحكم و بي‌نقص دفاع مي‌كند كه در شايستگي‌اش جاي هيچ‌گونه ترديدي باقي نمي‌ماند.

به نوشته جام جم و به نقل از وب سایت فیفا، او در سال 2005 به منچستر يونايتد ملحق شد و همه مي‌دانيم سرالكس فرگوسن بي‌جهت بازيكني را به خدمت نمي‌گيرد. ويديچ 27 ساله است و با 188 سانتي‌متر قد، در زمين و هوا يك مدافع كاملا مطمئن است كه گلزني هم مي‌كند.

او تا چند هفته ديگر به مرز 100 بازي با پيراهن منچستر يونايتد خواهد رسيد. ويديچ به جز افتخارات 3 سال اخير شياطين سرخ، در ركورد شگفت‌انگيز 1334 دقيقه گل نخوردن منچستر يونايتد در ليگ برتر كه اخيرا بر جا گذاشته شد، در كنار فاندرسار كليدي‌ترين بازيكن بود. او در گفتگو با سايت فيفا درخصوص روزهاي خوبش در اولدترافورد و نيز آرزويش براي بازي در جام جهاني 2010 سخن گفته است.

از وقتي فوتبال را با برادرت دوسان شروع كردي، آيا هميشه يك مدافع بودي؟

نه. من دوست داشتم در پست‌هاي متعددي بازي كنم. بيشتر علاقه‌مند به بازي در سمت راست بودم. تا 13 سالگي در نقش مهاجم بازي مي‌كردم، بعد به عنوان مدافع راست بازي كردم و كمي بعد از آن به مركز دفاع منتقل شدم.

حتما وقتي ستاره سرخ بلگراد خواهان عقد قرارداد با تو شد خيلي خوشحال شدي؟

بله، فوق‌العاده بود. خيلي خوشحال شدم. از كودكي هوادار ستاره سرخ بودم. در آن زمان ستاره سرخ قهرمان اروپا و جهان بود، بنابراين پوشيدن پيراهن اين تيم روياي خيلي از بچه‌هاي بلگراد بود.

مهمترين درسي كه آنجا ياد گرفتي چه بود؟

در آنجا روحيه تشنه پيروزي بودن را به دست آوردم. پيش از ستاره سرخ در باشگاه‌هاي كوچك‌تري بازي كرده بودم كه انتظارها زياد نبود. در ستاره سرخ همه چيز متفاوت بود. فشار روي ما براي پيروزي در هر مسابقه وجود داشت. من آن روحيه را پذيرفتم و هنوز هم آن را در وجودم احساس مي‌كنم. در منچستر يونايتد جزئيات بسيار مهم است.

در سال 2000 به طور قرضي به اسپارتاك سوبوتيكا رفتي. اين مدت در دوران بازيگري‌ات چقدر اهميت دارد؟

در اسپارتاك سوبوتيكا مبارزه جديدي را شروع كردم. بازي كردن براي باشگاه‌هاي كوچكتر به من فهماند كه خوب بازي كردن چقدر اهميت دارد. من از تك‌تك بازي‌هاي دوران ورزشي‌ام چيزهاي زيادي ياد گرفته‌ام كه باعث پيشرفت من به عنوان يك بازيكن و يك انسان شده است.

ترك صربستان و رفتن به مسكو برايت سخت نبود؟

واقعا نه. وقتي به آنجا رفتم چند بازيكن صربستاني در اسپارتاك بودند و آنها به من كمك كردند در گروه جا بيفتم. خاطرات بسيار خوبي از مسكو دارم كه برايم ارزشمند است.

فكر مي‌كني منچستر يونايتد در وجود تو چه مشخصه‌هايي ديد كه با تو قرارداد بست؟

من مدافع خوبي بودم. بازي‌هاي خوب زيادي براي اسپارتاك و تيم ملي صربستان انجام داده بودم. خصوصا وقتي در 10 مسابقه مرحله انتخابي جام جهاني فقط يك گل خورديم، بازي من بيشتر به چشم آمد. آنها پيشرفت مرا در يك دوره زماني طولاني به دقت زير نظر داشتند و حتما به قدر كافي خوب بازي كرده‌ام كه مرا به خدمت بگيرند. شما بايد از كادر فني آنها پرسيد كه چه كيفيتي در من ديده‌اند كه با من قرارداد بسته‌اند. من فقط بايد بگويم كه خيلي خوشحالم كه شانس بازي در چنين باشگاه بزرگي را پيدا كرده‌ام.

آيا وقتي به منچستر يونايتد پيوستي، دچار اضطراب شدي؟

بايد اعتراف كنم وقتي با من قرارداد بستند، ذوق زده شده بودم، خيلي خوشحال بودم. مي‌دانستم منچستر يونايتد چه باشگاه بزرگي است و چه بازيكنان بزرگي در آن توپ زده‌اند. فقط سرم را پايين انداختم و سخت كار كردم. مضطرب نبودم، اما خوب هر كسي بعضي مواقع دچار استرس مي‌شود.

بقيه بازيكنان براي اين كه تو سريع‌تر با زندگي در انگليس خو بگيري چقدر كمكت كردند؟

هم‌تيمي‌هاي من فوق‌العاده هستند. آنها واقعا خيلي به من كمك كردند. خو گرفتن با انگليس برايم سخت بود، اما همه اعضاي باشگاه به من دست دوستي دادند. از روز اول روي زبان انگليسي‌ام كار كردم. از همين جا از همه اعضاي باشگاه منچستر يونايتد تشكر مي‌كنم.

در زمين با ريوفرديناند رابطه خيلي خوبي داري. آيا بيرون زمين هم دوستان خوبي هستيد؟

بله ما خيلي از اوقاتمان را باهم مي‌گذرانيم. در زمان مسابقه‌ها، تمرينات، مسافرت‌ها، غذا خوردن و ساير امور كنار يكديگر هستيم.

به نظر مي‌رسد بازيكنان منچستريونايتد دوستان خوبي براي هم هستند. آيا اين موضوع در زمين به شما كمك مي‌كند؟
هر باشگاهي بايد محيط دوستانه‌اي داشته باشد. اما موضوع مهم اين است كه اين محيط دوستانه نبايد ساختگي بلكه حقيقي باشد

بدون داشتن يك محيط مناسب در تمرينات نمي‌توانيد نتايج خوبي به دست آوريد. اين يك حقيقت محض است. هر باشگاهي بايد محيط دوستانه‌اي داشته باشد. اما موضوع مهم اين است كه اين محيط دوستانه نبايد ساختگي باشد، بلكه بايد حقيقي باشد. ما روحيه تيمي فوق‌العاده‌اي داريم. از آن گذشته وقتي شما بازيكنان بزرگي نظير بازيكنان ما داشته باشيد، كسب نتايج خوب چيز عجيبي نيست.

پشت اين ركورد عجيب گل نخوردن چه حقيقتي نهفته است؟

ما رمز و راز خاصي نداريم. در اين چند هفته، چند بازيكني كه قبلا نمي‌توانستند بازي كنند به تيم بازگشته‌اند و باعث قدرت بيشتر تيم ما شده‌اند. ما كارمان را واقعا خوب انجام مي‌دهيم. مهم‌ترين موضوع اين است كه ما به عنوان يك تيم بهترين بازي‌هايمان را ارائه مي‌كنيم.

به عنوان يك مدافع، برد يك بر صفر را ترجيح مي‌دهيد يا 3 بر يك را؟

فرقي نمي‌كند، 3 امتياز، 3 امتياز است. البته گل نخوردن براي مدافعان و دروازه‌بان‌ها يك امتياز ويژه است.

عضوي از تيمي بودن كه قهرمان انگليسي، اروپا و جهان است، چه حسي دارد؟

احساس غرور مي‌كنم كه عضو چنين تيم بزرگي هستم. در حال حاضر، جوايز را مي‌بريم و يك خانواده بزرگ هستيم، اما زمان كافي براي جشن گرفتن نداريم. هميشه بعد از يك مسابقه به مسابقه بعد و هدف بعد فكر مي‌كنيم. هواداران از ما انتظار دارند هدف بعدي را نيز به چنگ بياوريم.

به صربستان برگرديم. وقتي اولين بازي ملي‌ات را با ايتاليا انجام دادي چه حسي داشتي؟

خاطرات زيادي دارم. آن بازي در آينده‌ام تاثير زيادي داشت. آن بازي شروع شناخته شدن من توسط تماشاگران بود. آنها مرا شناختند و فهميدند از كجا آمده‌ام. گل پردراگ مياتوويچ را به خاطر دارم كه باعث شد نتيجه عالي 1 1 را به دست آوريم.

اين كه نماينده كشورت هستي، چه معنايي براي تو دارد؟

من مسووليت سختي دارم كه برايم خيلي اهميت دارد. در سال‌‌هاي دور، تصور خوبي از يك ورزشكار در كشور ما ارائه نشده است و ما بايد آن را عوض كنيم. اكنون در خارج و داخل زمين كارهاي خيريه انجام مي‌دهيم تا بلكه بتوانيم آن برداشت قبلي را تغيير دهيم.

از حذف شدن در جام جهاني 2006 چقدر نااميد شدي؟ اين موضوع باعث نشد خود را براي جام جهاني 2010 در آفريقاي جنوبي آماده‌تر كنيد؟

در بازي آخر انتخابي جام جهاني آلمان مقابل بوسني و هرزگوين همه چيز بد پيش رفت. من اخراج شدم. بعد از آن آسيب ديدم و شانس حضور در جام جهاني را از دست دادم. در حال حاضر تيم بهتري داشته و شانس زيادي براي راهيابي به جام جهاني داريم. هر كاري مي‌كنم براي اين كه به آفريقاي جنوبي برويم. اين روياي من است.

در گروه سختي گرفتار شده‌ايد! فرانسه، اتريش و روماني. آيا از نتايج صربستان راضي هستي؟

ما تازه در شروع كاريم. بايد روحيه خود را به دست آوريم و همه بازي‌ها را كاملا جدي بگيريم. روز 28 مارس در كانستانتا يك بازي خيلي مهم با روماني داريم و بايد آن بازي را ببريم تا به صعود به جام جهاني اميدوار بمانيم. من خوشبين و مطمئن هستم صربستان به جام جهاني راه خواهد يافت.

مهم‌ترين نقطه قوت صربستان كجاست؟

جواني، بيشتر اين گروه بازيكنان، حداقل 5 سال ديگر كنار هم بازي خواهند كرد كه اين موضوع خيلي اهميت دارد. عميقا معتقدم ما انگيزه و موارد لازم ديگر براي موفقيت را در اختيار داريم. بايد به پيشرفت ادامه دهيم. اگر مي‌خواهيم صعود كنيم بايد بهتر بازي كنيم، اما من به موفقيت تيم ملي صربستان ايمان دارم.

آيا نقطه تشابهي بين صربستان و منچستريونايتد مي‌بيني؟

مقايسه كردن اين دو خيلي سخت است. من نمي‌توانم 2 تيم را با هم مقايسه كنم، چون كاري غيرممكن است. در صربستان ما داريم يك سبك خاص بازي را مي‌سازيم.

ما كيفيت لازم براي انجام بازي زيبا و تهاجمي را در اختيار داريم و اميدوارم همه تيمي را در آفريقاي جنوبي ببينند كه هجومي و تماشاگرپسند بازي مي‌كند.