خرید شال نكونام بازيکن کليدي اوساسونا است

شايد براي نخستين بار شاهد ورود يك بازيكن اسپانيايي در چنين سطحي به بسكتبال ايران باشيم اما، به هر حال “اسكار يبرا” بازيكن سابق تيم‌هاي گيخون؛ ليون و … بازي در يك كشور آسيايي را با تيم مهرام ايران تجربه كرده است. او خاطرات خوبي از ليگ ايران و حواشي آن دارد و طي يك فصل حضورش توانسته از ليگ ايران تاثير بگيرد و قطعا تاثير هم بگذارد.

به گزارش ايسنا؛ اظهارات مفصل او درمورد ليگ بسكتبال ايران و نظرات مختصرش درمورد فوتبال در ذيل مي‌آيد:

* به عنوان نخستين سوال، آيا دچار آسيب ديدگي شده‌ايد؟

نه، من به هيچ وجه آسيب ديده نيستم. سه‌شنبه به تشخيص سرمربي تيم به من استراحت داده شد و همانطور که مشاهده مي کنيد، هيچ مشکلي ندارم.

* نظر شما درباره بسکتبال ايران چيست؟

من علاقه زيادي به بسکتبال ايران پيدا کرده‌ام. بسکتبال ايران رشد بسيار خوبي طي سال هاي گذشته داشته است و به نظر من در آسيا جزو بهترين ها به شمار مي رود.

* در مورد ليگ بسکتبال ايران چه نظري داريد؟

به نظر من ليگ بسکتبال ايران روز به روز بهتر مي شود. سال گذشته هيچ شناختي نسبت به اين ليگ نداشتم اما امسال با حضورم در تيم مهرام شناخت بسيار خوبي از ليگ بسکتبال ايران بدست آورده‌ام. فکر مي‌کنم با حضور تيم هايي همچون صبا، پتروشيمي بندر امام و مهرام ليگ ايران از بهترين هاي آسيا باشد. هشت تيم نخست حاضر در ليگ از نظر سطح بازي فاصله فاحشي با يکديگر ندارند و خيلي به هم نزديک هستند. آخرين بازي ما خود گوياي اين مساله بود. در مورد تيم ذوب آهن بايد بگويم که اين تيم با بازي هاي خودش مرا به شدت شگفت زده کرد.

* در مورد بازي برابر لوله a.s چه نظري داريد؟

a.s هم تيم خوبي در اختيار دارد که چندان هم تيم پيچيده اي نيست. آنها در ابتدا، کار را خوب آغاز کردند اما ديديد که ما توانستيم بازي را در اختيار بگيريم.

* حالا تيم شما بايد به مصاف پتروشيمي بندرامام برود. چه نظري درباره اين تيم داريد؟

پتروشيمي تيم فوق العاده اي است. آنها بازيکنان فوق العاده اي را در اختيار دارند که چند نفر از آنها به تنهايي مي توانند سرنوشت بازي را رقم بزنند. فکر مي کنم اگر بتوانيم وينسنت جونز و توني مديسون را مهار کنيم موفق به شکست اين تيم خواهيم شد.

* به عنوان هم تيمي چه نظري در مورد نيکخواه بهرامي و کامراني که دو تن از بازيکنان ملي پوش ايران هستند، داريد؟

اين دو بازيکن از بهترين ها هستند. به نظرم، بدون نيکخواه بهرامي و کامراني تيم ما وضعيت کاملاً متفاوتي خواهد داشت. آنها بازيکنان کليدي تيم ما محسوب مي شوند. اين دو همچنين انسانهاي خوش برخوردي هستند.

* نظر شما درمورد امکانات بسکتبال ايران چيست؟

بايد بگويم امکانات بسکتبال ايران در سطح بسيار پاييني بوده و مايه تاسف است. بسکتبال ايران روز به روز بهتر مي شود و پيشرفت مي کند اما نشانه اي از پيشرفت در امکانات آن به چشم نمي‌خورد. اين دو با سرعت يکساني جلو نمي‌روند. بسکتبال ايران هر روز بهتر مي شود و امکانات آن سرجاي خود باقي مانده است.

* نظر شما درباره داوران ايراني چيست؟

بسکتبال ايران داوران بسيار خوبي در اختيار دارد و مي توانم بگويم بهترين داوران قاره آسيا در ايران هستند. من وضعيت داوري ساير کشورهاي آسيايي را هم ديده ام و به نظرم ايراني ها در اين زمينه در آسيا بهترين هستند.

* درباره حضور حامد حدادي در NBA و اين رقابت ها چه نظري داريد؟

من اطلاعات زيادي درباره حدادي ندارم و تنها نامش را شنيده‌ام. در مجموع، از زماني که مايکل جردن با دنياي بسکتبال خداحافظي کرد، ديگر به هيچ وجه رقابت هاي NBA را دنبال نمي‌کنم.

در پايان اين گفت وگو از يبرا که خود يک اسپانيايي است در مورد حضور دو بازيکن ايراني حاضر در لاليگا و تيم اوساسونا سوال پرسيده شد. او پاسخ داد: «به نظرم مسعود شجاعي هنوز به تجربه اندوزي نياز دارد، اما جواد نکونام يک بازيکن باتجربه است و به بازيکن کليدي اوساسونا مبدل شده است.»

* در فوتبال لاليگا شما هوادار كدام تيم هستيد؟

من از علاقه‌مندان رئال مادريد هستم و رائول بازيكن محبوب من و تمام اسپانيا است.

* اگر قرار باشد فصل آينده هم در بسكتبال ايران حضور داشته باشيد، علاقه‌مند به بازي در كدام تيم هستيد؟

مساله علاقه براي من مطرح نيست بلكه مساله مهم تجارت و مسائل مالي است.

* گزيده اي از کارنامه حرفه اي “يبرا” پيش از حضور در مهرام:
سال 1990 تا 1993: تيم جوونتود
سال 1993 تا 1998: تيم ليون
سال 1998 تا 1999: ليموجز
سال 1999 تا 2001: گيخون
سال 2001 تا 2004: وايادوليد
سال 2004 تا 2006: والنسيا
سال 2006 تا 2008: وايادوليد