خرید شال گزيده سرمقاله‌ روزنامه‌هاي صبح امروز

روزنامه‌هاي صبح امروز ايران در سرمقاله‌هاي خود به مهمترين مسائل روز كشور و جهان پرداخته‌اند كه برخي از آنها در زير مي‌آيد.

جمهوري اسلامي
«ناتو دستخوش بحران هويت» عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:
اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در استراسبورگ فرانسه در ميان تدابير شديد امنيتي برپا شد. اين اجلاس با حضور سران 28 كشور عضو به مناسبت شصتمين سالگرد تأسيس اين پيمان تشكيل شد و يكبار ديگر «‌بحران هويت‌» درون اين سازمان عظيم نظامي را به نمايش گذاشت.

از آنجا كه «‌ناتو‌» به عنوان پاسخ عملي دنياي غرب در برابر «‌پيمان ورشو‌» موجوديت يافت طبعا از سال 1370 با انحلال پيمان ورشو «‌فلسفه وجودي‌» خود را از دست داده است. در طول دوران 47 ساله پس از شروع «‌جنگ سرد‌» ناتو همواره به عنوان نوك پيكان نظامي غرب در برابر شرق كمونيست عمل مي كرد لكن پس از فروپاشي اتحاد شوروي و انحلال پيمان ورشو ديگر دليل موجهي براي ادامه حيات پيمان ناتو وجود ندارد. دقيقا به همين دليل است كه آمريكا اصرار مي كند شرح وظايف تازه اي براي «‌ناتو‌» تدوين شود و با جنگ افروزي و دامن زدن منطقه اي فرصتي جديد براي نقش آفريني ناتو پديد آيد….

كيهان
«اسرائيل و گدايى امنيت» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان به قلم سعدالله زارعي است كه در آن مي خوانيد:
روي کار آمدن دولت ائتلافي بنيامين نتانياهو در تل آويو و بخصوص اظهارات وزير جديد امور خارجه آن مبني بر پايبند نبودن اسرائيل به تشکيل دولت فلسطين سبب بروز مباحثات زيادي شد اما در عين حال براي آن دسته از تحليلگراني که طي دو دهه گذشته روند مذاکرات عربي- اسرائيلي را پيگيري مي کردند اين مواضع تعجب آور و غيرطبيعي نبود. در عين حال در اين خصوص گفتني‌هايي وجود دارد:

1- از دو دهه قبل- از زمان آغاز مذاکرات مادريد- دو نظريه در رژيم صهيونيستي در مورد برون رفت از بحران عربي- اسرائيلي وجود داشت….

رسالت
«مفهوم صرفه‌جويي»عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمد كاظم انبارلويي است كه در آن مي‌خوانيد:
مقام معظم رهبري در تبيين «اصلاح الگوي مصرف» در جمع زایران حرم رضوي فرمودند: «صرفه‌جويي به معناي درست مصرف كردن ، بجا مصرف كردن، ضايع نكردن مال، مصرف را كارآمد و ثمر بخش كردن است» (1)
موضوع درآمدهاي نفتي و صرف آن در راه توسعه و پيشرفت كشور يكي از مباحث چالش برانگيز به هنگام تدوين برنامه‌هاي پنج ساله و نيز بودجه‌هاي ساليانه بوده است. قانون اساسي تكليف اين درآمدها را در اصل 45 مشخص كرده و به برنامه‌ريزان و مسئولان بودجه‌بندي توصيه كرده است آن را در سرفصل انفال طبقه‌بندي كنند….

مردم سالاري
«ايران – آمريکا مقابله مذاکراتي» عنوان يادداشت روز روزنامه مردم سالاري به قلم امير مدني است كه در آن مي‌خوانيد:
پيام «بي سابقه» نوروزي رئيس‌جمهور آمريکا که با تشجيع و تشويق صلح دوستان جامعه بشري آماده شده بود، و در ميان ناخشنودي افراطيون و برخي از دول عرب به مثابه «گام نخست»، به «مردم و ليدران» ايران ارسال شد. اين پيام اگرچه به تکرار برخي اتهامات مي پردازد اما مبتني بر زبان و احترام و اراده اي نوين است.

پاسخ تفضيلي مقامات عالي نظام به پيام اجمالي رئيس‌جمهور آمريکا، نشانگر آنست که عليرغم خواست احتمالا موجود عادي سازي روابط و ايجاد تغيير در وضعيت سي ساله مبتني بر بي اعتمادي، منافع و بينش‌ها اغلب متفاوت و گاه متضاد باقي مي مانند. اگر در افغانستان و عراق سياست‌هاي دو کشور داراي نزديکي با اهدافي متفاوت و در مساله اتمي و تروريسم مواضع متضاد است….

آفتاب يزد
«يك نمايش انتخاباتي؛ اپيزود سوم!‌» عنوان سرمقاله روزنامه آفتاب يزد است كه در آن مي‌خوانيد:
هنوز فصل اول از سال 87 به پايان نرسيده بود كه فعاليت‌هاي سياسي براي انتخابات دهم رياست جمهوري كليد خورد. دولت و حاميان آن، بر حجم تبليغات خود افزودند تا ثابت كنند آنچه در كمتر از سه سال مسئوليت دولت نهم در كشور اتفاق افتاده به هيچ‌وجه با تمام سال‌هاي پس از انقلاب قابل مقايسه نيست. تلفيق اين ادعا با آنـچـه تـوسط رئيس دولت سازندگي گفته مي‌شد نشان مي‌داد كه از دوره مادها تا سال 87، هيچ دولتي به اندازه دولت نهم، موجب عزت، آرامش و رفاه براي مردم ايران نشده است. در برابر اين ادعاها، طرف مقابل هم بيكار ننشسته بود. البته اين بار اصلاح‌طلبان با راحتي بيشتري به رجزخواني‌ مي‌پرداختند. زيرا كافي بود همان ايرادهايي كه از دولت اصلاحات گرفته مي‌شد بار ديگر تكرار شود تا بسياري از مردم بدون كمترين زحمت، به قضاوت بنشينند و در دل، حسرت دوره اصلاحات را بخورند… .

دنياي اقتصاد
«حاکميت منطق بازار راه اصلاح الگوي مصرف» عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد به قلم حميد زمان‌زاده است كه در آن مي‌خوانيد:
يکم: مقام معظم رهبري با توجه به اهميت «حياتي و اساسيِ مصرف مدبرانه و عاقلانه منابع كشور»، سال جديد را سال «اصلاح الگوي مصرف» معرفي نمودند.
با نگاهي گذرا به عملکرد اقتصاد کشور در زمينه‌هاي توليد، توزيع و مصرف، احتمالا کسي در صحت اين امر که روند موجود بايد اصلاح گردد، ترديدي نخواهد داشت. لکن آنچه اهميتي مضاعف دارد، ريشه‌یابي علل بنيادين روند نامطلوب کنوني و تعيين راهبرد صحيح اصلاح اين روند است… .