خرید شال حدادی فراتر از یک لژیونر میان ایران و آمریکا

در حالي كه اين فصل ليگ بسكتبال حرفه‌اي آمريكا به پايان خود نزديك مي‌شود يك يك قهرمان در تيم رده آخر كه شانسي براي حضور در مرحله حذفي ندارد در حال ظهور است.
به گزارش خبرنگار ورزشی ، وال استریت ژورنال با این مقدمه به استقبال گزارشی طولانی رفته که در آن به بررسی حضور اولین لژیونر ایرانی در NBA پرداخته و نتایج و دستاوردهای این حضور را فراتر از ورزش خوانده است. در ادامه این گزارش آمده است:
 
حامد حدادي سانترتيم ممفيس گريزليز با دو متر و 19 سانتيمتر بلنداي قامت و اولين بازيكن ايراني تاريخ NBA. آقاي حدادي تنها در 13 بازي تيمش حضور داشته كه به ندرت حضور وي در زمين هم بيش از چند ثانيه طول كشيده است و آن هم در دقايق پاياني بازيهايي كه ممفيس اميدي به پيروزي در آنها نداشته است اما با همين حضور هم وي به نمادي براي هزاران ايراني ـ آمريكايي تبديل شده كه ورزش را روزنه‌اي براي فرار از تنشهاي موجود بين دولتهاي ايران و آمريكا مي‌دانند.
10 ماه گذشته اوج توفان حضور حدادي در آمريكا بوده است. تابستان گذشته وي به همراه تيم ملي بسكتبال ايران موفق به صعود به رقابتهاي المپيك براي اولين بار در تاريخ اين كشور شد و در پي آن نيز وي به اولين بازيكن تاريخ NBA تبديل شد كه براي انعقاد قرارداد با يك تيم حرفه‌اي آمريكايي و با توجه به تحريماهايي كه آمريكا دهه هاست عليه ايران اعمال كرده نيازمند تأييد دفتر كنترل سرمايه گذاري خارجي وزارت خزانه داري آمريكا بود.
حامد حدادي اولين آشنايي خود با سبد را در جريان رقابتهاي پيش فصل و در بازي برابر واشنگتن ويزاردز در 8 اكتبر 2008 در ممفيس پيدا كرد.
وي كه بعد از آن مرتب بين گريزليز و تيم بيسمارك در دسته‌اي پاينتر در آمد و رفت بوده است حتي وقت زيادي را نيز نداشته تا نام هم تيمي هايش را ياد بگيرد چه برسد به اينكه بتواند آشنايي زيادي با زندگي در آمريكا پيدا كند. وي از ديدگاه مثبت هوادارني كه عضو گروههاي مهاجر به آمريكا هستند آگاه است افرادي كه همگي علاقمند هستند تا روزي قهرمانان عرصه ورزش آمريكا از آنها بپرسند”حدادي شما كيه؟”
جوان خجول ايراني از طريق يك مترجم فارسي مي‌گويد:”امسال من بيشتر تلاشم بر اين بود كه در بسكتبال پيشرفت كنم. شايد روزي فعاليتهايم فراتر از سطح يك لژيونر ميان دو كشور باشد.”
حضور حدادي در آمريكا باعث ترغيب ايرانيان خارج از اين كشور نيز شده است. هواداران عكسهاي حضور مختصر وي در ان بي اي را دانلود مي‌كنند. كاربران يوتيوب صحنه‌هاي از بازي وي در NBA را در اين سايت قرار مي‌دهند صحنه‌هايي مانند اولين حضور وي در بسكتبال حرفه‌اي آمريكا و اولين پراب منطقه‌اي موفق حدادي در بازي برابر نيويورك نيكس.
اسكندر چيتسازان يك دانش آموز دبيرستاني در پورتلند كه مي‌گويد هر روز سايت ياهو اسپورتس را براي ديدن مطلب يا عكسي در مورد حدادي زير و رو مي‌كند مي‌گويد:”پرتاب او ميانه ذوزنقه بسكتبال بود. او 18 دقيقه برابر دنور بازي كرد و دو بار به صورتي بسيار زيبا موفق به بلاك كردن پرتابهاي كارملو آنتوني شد.”
رامين تبريزي 12 ساله دانش آموز در اورگون از جمله افرادي است كه بعضي تا 120 دلار پرداخت كردند تا بتوانند بازي حدادي براي پورتلند را ببينند. وي دربازي ديگري همكلاسيهايش را به سالن مي‌آورد تا به آنها نشان دهد كه يك ايراني نيز مي‌تواند در چنين مسابقاتي حضور يابد. وي مي‌گويد:”آنها بايد بدانند كه هر كسي كه در ايران زندگي مي‌كند تروريست نيست.”
بر اساس آمار رسمي دولت آمريكا ايراني آمريكايي‌هايي كه جمعيت آنها در آمريكاي شمالي هم اكنون به حدود يك ميليون نفر مي‌رسد از قبل از انقلاب اسلامي ايران مهاجرت به آمريكا را آغاز كردند و اين عده در ميان تحصيلكرده ترين مهاجرين اين منطقه و از نظر درآمد در ميان ثروتمندترين گروه مهاجران در آمريكا قرار دارند.
اين گروه چهره‌هاي ورزشي هم داشته‌اند. در كاليفرنياي جنوبي كه آمار سال 2000 دولتي آمريكا نشان مي‌دهد كه حدود 150 هزار ايراني – آمريكايي در اين منطقه زندگي مي‌كنند و يك راديو فارسي نيز در اين منطقه برنامه‌هاي ورزشي را براي ساكنين دارد.
 
تاكنون آندره آقاسي ستاره تنيس سابق آمريكا و فرزند يك ايراني مهاجرت كرده به اين كشور مشهورترين و نزديك ترين فرد به يك ستاره ورزشي ايراني آمريكايي بوده است.
مايار ذكايي كه از مشاوران حدادي در اولين سال حضورش در آمريكا بوده است نيز مي‌گويد يك بازيكن فوتبال ايراني به نام هوشمندزاده هم وجود دارد كه بسيار با استعداد است اما توسط مادر آمريكاييش بزرگ شده و هيچ پيوند خاصي با فرهنگ ايراني ندارد.
به رغم موفقيت‏هاي ايرانيان در پزشكي، مهندسي و علوم اما همه آنها از روابط ميان كشورشان با آمريكا ناراحت هستند كه اين مسئله زندگي را براي فرزندان آنها سخت كرده است.
 

 سرانجام در آخرين سفر گريزليز به پورتلند هزينه‌هاي هموطنان حدادي ارزشمند شد و اين بازيكن بيش از 12 دقيقه را در نيمه دوم براي تيمش به ميدان رفت. حدادي در برابر تيمي با تجربه نمايش خوبي را در اين بازي داشت. وي در 2 دقيقه و 44 ثانيه به پايان كوارتر سوم يك پرتاب از دو پرتاب پنالتي خود را به ثمر رسانده و يك پاس گل را هم به رودي گي هم تيمي خود دارد. در حالي كه 23 ثانيه به پايان اين وقت زمان بود وي از روي دستهاي گرگ اودن ستاره آمريكايي موفق به ريباند توپ شد.
اگرچه ممفيس اين بازي را با نتيجه 86 بر 66 واگذار كرد اما اين بهترين بازي دوران NBA حامد تا به حال بود كه در آن موفق به كسب 7 امتياز شده و تا زمان سوت پايان بازي در زمين حضور داشت. وي هنگام خروج از زمين ضمن دست دادن با سرجيو روديگز بازيكن پورتلند لبخندي را به او زد كه معناي آن اين بود:”سال آينده مي‌بينمت.”
وي پس از رفتن به هتل و دوش گرفتن در اجتماعي در دانشگاه ايالتي پورتلند براي برگزاري جشن نوروز حاضر شد و با لبخندي به لب به هموطنانش امضا داده و عكس مي‌گرفت.
پدري ايراني در اين مراسم در حالي كه چشمانش پر از اشك بود به او گفت: ما همه به تو افتخار مي‌كنيم حامد جان.
 
حدادی نیز هنگام رفتن به هتل در ساعات پاياني شب و قبل از اينكه اين بازيكن به هم تيمي هايش ملحق شود گفت: “ايراني‏هاي مقيم اينجا بسيار خوب هستند؛ فقط آرزو مي‌كنم مي‌توانستم بيشتر براي آنها بازي كنم.”