خرید شال مايلي‌كهن:من و دايي اگر گوشت هم را بخوريم استخوان‌ها را دور نمي‌ريزيم

محمد مايلي‌كهن پس از انتخاب به عنوان سرمربي تيم ملي فوتبال ايران به تشريح برنامه‌هايش پرداخت.

به گزارش ايسنا، سرمربي جديد تيم ملي فوتبال ايران اظهار كرد: همه‌ي ما در شكست تيم ملي سهيم هستيم ولي به اين نكته توجه داشته باشيد من و علي دايي اگر به اصطلاح گوشت يكديگر را بخوريم، استخوان‌ها هم را دور نمي‌اندازيم. من هرگز ازتوهين‌هايي كه در بازي با عربستان به علي دايي شد، خوشحال نشدم. ما ادعاي داشتن فرهنگي غني را داريم ولي در همه‌ جاي دنيا اگر يك مربي را نخواهند با نشان دادن دستمال سفيد يا سوت اعتراض خود را نشان مي‌دهند نه اينكه جلوي چشم ميليون‌ها نفر صراحتا به يك فرد توهين كنند و بايد از خود سوال كنيم چقدر در اين زمينه كار كرده‌ايم.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا تصور مي‌كرد پس از گذشت 11 سال و 6 ماه ازسرمربيگري‌اش در تيم بزرگسالان مجددا به اين سمت انتخاب شود، خاطرنشان كرد: در پاسخ به اين سوال بايد بگويم هم آري، هم خير. در واقع در طول زندگي‌ام هم اتفاقاتي را نديده‌ام و هم به نوعي ديده‌ام. به خاطر مي‌آورم سالي كه براي نخستين بار به عنوان سرمربي تيم ملي منصوب شدم، يكي، دو سال قبل از آن مطرح كرده‌ بودند كه تا ابد از كار مربيگري محروم شده‌ام، ولي سرمربي تيم ملي شدم. اعتراف مي‌كنم فكرش را نمي‌كردم زيرا خيلي‌ها جلوتر ازمن بودند. اينك نيز اين چرخ گردون بازي‌ها دارد و خيلي‌ كارها مي‌كند.

مايلي‌كهن درباره‌ي اينكه آيا با اقبال مردم مواجه خواهد شد و نظر مردم درباره‌ي وي به عنوان سرمربي تيم ملي چه خواهد شد؟ گفت: مساله اين است كه آيا نتايجي كه در زمان سرمربيگري‌ام كسب شد بد بود يا خوب و آيا در تاريخ فوتبال ايران نتايجي در اين حد بدست آمده است؟ من دو ماه در تيم پيكان مربيگري كردم ولي آيا من واقعا باعث سقوط پيكان شدم. هنگامي كه سرمربيگري اين تيم را برعهده گرفتم در شش مسابقه پيكان حتي يك گل هم نزده بود اما، در مقطعي كه مسووليت اين تيم را برعهده داشتم پس از شش هفته گل زد و در نخستين بازي با سايپا، صدرنشين ليگ برتر از بازيكن جوان 16، 17 ساله در تركيب تيم استفاده كردم. پس از من نيز پيكان بعد از 17، 18 مسابقه به رده‌ي پايين‌تر سقوط كرد.

وي درباره‌ي عملكردش در تيم ملي اميد و سوابقي كه ازآن مقطع در اذهان عمومي باقي مانده است، گفت: بايد بپذيريم در هر مقطع زماني بهترين تيم ملي اميد را در اختيار داشتيم اما، تيم اميد به سرمربيگري سيموئز چه نتايجي گرفت و پس ازآن مقايسه كنيم كه به سرمربيگري من چه نتايجي حاصل شد. آنچه كه اتفاق افتاد عملكرد فوق‌العاده ضعيف تيم اميد در دوره‌ي گذشته باعث ايجاد شرايطي خاص در مرحله‌ي مقدماتي براي ما شد، به نحوي كه بايد با انجام يك مسابقه تازه شرايط قرار گرفتن در مسابقات را بدست مي‌آورديم. در چنين اوضاعي بود كه در مسابقه برابر ازبكستان در مجموع رفت و برگشت سه گل در تاشكند به اين تيم زديم و با شش گل در تهران به برتري رسيديم. براي نخستين بار از آرش برهاني نيز در تركيب تيم ملي استفاده كردم كه وي دو گل به ثمر رساند. با اين نتيجه مقتدرانه راهي مرحله‌ي دوم شديم كه درآن مرحله كره‌ي جنوبي، چين ومالزي با ما همگروه بودند.

سرمربي تيم ملي بزرگسالان افزود: ظاهرا آن قدر خوش شانس بوده‌ام كه هميشه در زمان سرمربيگري من از هر گروه يك تيم به مرحله‌ي بعد صعود مي‌كرده است در حالي كه شرايط فعلي به گونه‌اي است كه دو تيم مستقيما صعود مي‌كند و فرصت براي تيم سوم نيز وجود دارد. ما مسابقه‌ي اول را در مالزي با نتيجه‌ي چهار بر يك پيروز شديم اما، در همان زمان اعلام كردم از نتيجه راضي هستم ولي از بازي خير. ضمن اينكه مشكلاتي درخصوص در اختيار داشتن بازيكناني مانند نصرتي و برهاني به عنوان بازيكنان پاس نيز داشتيم. پس ازآن اگر به خاطر آوريد به مصاف كره در تهران رفتيم كه دو روز مانده به مسابقه ساعت 9 شب به ما اطلاع دادند برادر جواد كاظميان فوت شده است. به هر حال مجموعا اين طور مي‌توانم بگويم در آن مقطع نسبت به ساير مربيان كارنامه‌ي بهتري داشتم.

سرمربي تيم فوتبال ايران با بيان اينكه در مقايسه با دو جام جهاني 2002 و 2006 طبق آمار بهترين نتايج تيم ملي در سال 98 به دست آمده است؟ خاطرنشان كرد: در آن مقطع اصلا امكانات امروز وجود نداشت به نحوي كه هشت نفر در يك اتاق خوابگاه نصرت مي‌خوابيديم و حتي زمين تمرين نداشتيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا با توجه به كارنامه‌ي مربيگري‌اش در تيم ملي متعجب نشده است كه مجددا انتخاب شده است، گفت: كانديدا شدن به اين معناست كه ثبت نام واظهار تمايل براي در اختيار داشتن مسووليتي داشته باشيد. در بحث گزينه‌هاي سرمربيگري تيم ملي من اين طور نبوده‌ام بلكه با من تماس گرفتند و چندين جلسه گفت‌وگوي تلفني ونشست حضوري انجام شد. به هر حال مجموع اين صحبت‌ها و ديدگاه مطرح شده را قبول ندارم زيرا چه بخواهيم و چه نخواهيم تيم ملي در زمان من بهترين نتايج را حداقل در دوران پس از انقلاب بدست آورده و حتي كنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام كرد رنسانس فوتبال ايران از سال 96 كه سرمربي تيم ملي بودم، رخ داد. هنوز هم مهدوي‌كيا به عنوان بازيكني كه در زمان من در تركيب تيم ملي قرار گرفت، نمونه‌ي بارز بازيكناني است كه به فوتبال ايران معرفي كردم و از همان سال بود كه انتقال بازيكنان ايران و نفراتي مانند يزداني، ميناوند، مجيدي، موسوي، نكيسا و… انجام شد. حتي خداداد عزيزي نيز نمونه‌ي بازيكناني است كه در زمان من به فوتبال ايران معرفي شد.

وي با تاكيد بر اينكه به جاي هرگونه اظهارنظر تخريبي و غير واقع درباره‌ي عملكردش بهتر است تيم ملي مقطع زماني وي با سال‌هاي 2002 و 2006 در معرض نظرسنجي عمومي گذاشته شود، يادآور شد: در زمان من تيم ملي در سجاده‌هاي مردم و سفره‌ها آمده بود. من ازآن دسته آدم‌هايي نيستم كه براي خودم بوقچي داشته باشم و تبليغ كنم. البته به اين افراد احترام مي‌گذارم. همچنين با تيم ملي فوتسال مقام چهارمي جهان را كسب كرده‌ام در حالي كه در همان مقطع زماني نيز بسياري مي‌گفتند كه فوتسال در خون ماست و همان بازي گل كوچك با توپ پلاستيكي است. ولي از سال 92 تاكنون و با توجه به امكانات فراواني كه فراهم شده است، چه جايگاهي در فوتسال جهان بدست آورده‌ايم؟

مايلي‌كهن در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا انتخاب وي، انتخابي ورزشي بوده است، گفت: اين را بايد از خود مسوولان فدراسيون بپرسيد. من مي‌توانم براي شما كاملا مسايلي را بشكافم كه مربيان تيم ملي در هر مقطعي نمي‌توانسته صرفا يك كار ورزشي باشد. پروين، برانكو يا مهاجراني هر كدام در شرايط خاصي انتخاب شده‌اند و فراموش نكنيم من پيش از انقلاب هم جزو بازيكنان سطح خوب تيم ملي بوده‌ام و در اردوها حضور داشته‌ام. من 14 سال در پرسپوليس بازي كرده‌ام. از سال 1354 عضو اين باشگاه شده‌ام و در بهمن 68 كفش‌هايم را آويختم. در بهمن 56 ليسانس تربيت بدني گرفتم و در بهمن 85 فوق ليسانس تربيت بدني. اكثر كلاس‌هاي مربيگري در سطح كشور را هم شركت كرده‌ام و حتي در دوره‌ي عالي بدنسازي حضور داشته‌ام. اسم من مايلي‌كهن است.

وي درباره‌ي دستيارانش در تيم ملي فوتبال و انتخاب نادر فريادشيران يار هميشگي خود اظهار كرد: هميشه افتخار داشته‌ام كه دركنار نادر فريادشيران بوده‌ام. اينك نيز بايد درباره‌ي گزينه‌هاي مربيگري فكر كنم. درباره‌ي ابراهيم‌زاده هم بايد بگويم از هنگام سرمربيگري تيم ملي اميد وي را به عنوان يكي از گزينه‌ها در نظر داشتم و بايد روي روته‌مولر فكر كنم.

وي با بيان اينكه درباره‌ي نحوه و زمان قراردادش بايد از فدراسيون فوتبال سوال كرد، خاطرنشان كرد: درخصوص شرايط به نوعي توافق حاصل شد.

سرمربي تيم ملي فوتبال درباره‌ي سوال ديگري مبني بر اينكه اگر تيم ملي به جام جهاني نرود، آيا باز هم در سمتش خواهد ماند؟ گفت: مشكل ما اين است كه افق دورتر را نمي‌بينيم. انگلستان در مسابقه‌ي اخير دوستانه‌اش برابر اسپانيا با دو گل برابر اين تيم شكست خورد. شما حتي اگر فابيو كاپلو را هم به ايران آوريد نمي‌تواند حركت مثبتي انجام دهد. روزي كه علي دايي سرمربي تيم ملي شد در نظر سنجي تلويزيوني انجام شده 73 درصد موافق وي بودند و در هنگام بركناري حدود 60 درصد موافق بركناري‌اش. آيا پس از جام جهاني، جام ملت ها هست يا خير؟ آيا جام جهاني ديگري در پيش نداريم؟

مايلي‌كهن كه در برنامه‌ي تلويزيوني 90 سخن مي‌گفت؛ درباره‌ي دعوت از بازيكنان سرشناس فوتبال ايران و استفاده مجدد ازآنها در تركيب تيم ملي اظهار كرد: همه‌ي بازيكنان ارزشمند را دوست دارم و زماني كه اين بازيكنان از آمادگي خوبي برخوردارند و مي توانند در خدمت تيم ملي باشند، چرا ازآنها استفاده نكنم. به خاطر مي‌آورم در مقطعي اعتقاد داشتم كريم باقري نمي‌تواند به تيم ملي كمك كند ولي در نيم فصل اول مسابقات ليگ برتر امسال باقري بسيار عالي بود و مي‌توانست كمك تيم ملي باشد. در ادامه براي نخستين بار بود و كمتر ديده‌ام كه بازيكني وقتي احساس مي‌كند آماده نيست خودش اعلام كند كه از وي در تيم ملي استفاده نشود. آمادگي يك بازيكن معيار حضور در تيم ملي است و شك نكنيد بازيكناني مانند كريمي اگر آماده باشند حتما در تركيب تيم ملي قرار خواهند گرفت.

وي همچنين درباره‌ي استفاده آناليزور در تيم ملي تصريح كرد: مطمئنا ديدگاه سرمربي تيم ملي و اينكه مستقيما خود وي يك مسابقه را تجزيه وتحليل كند،‌ با نفر ديگرمتفاوت خواهد بود. من در تيم سايپا هم هميشه سعي كرده‌ام بيشتر فيلم‌هاي مسابقات را خودم ببينم و ارزيابي كنم. مطمئن باشيد مايلي‌كهن حتي يك درصد هم به حال خودش فكر نمي‌كند.