خرید شال انصراف بزرگترين خريدار تاریخ بورس كشور

بزرگترین معامله‌گر تاریخ بورس و خصوصی‌سازی كشور از خرید بلوك 5/30 درصدی سهام فولاد خوزستان به ارزش 1364‌‌میلیارد تومان اعلام انصراف كرد و خواهان فسخ این معامله بزرگ شد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، آخرین فعل و انفعالات مربوط به تعیین و تكلیف بزرگترین معامله تاریخ 41 ساله بورس و خصوصی‌سازی كشور حكایت از آن دارند كه خریدار بلوك 5/30 درصدی سهام فولاد خوزستان (كه در 9 تیرماه سال گذشته بیش از 688‌‌میلیون سهم این شركت مشمول اصل 44 را به قیمت 1364‌‌میلیارد تومان خریداری كرده بود) از تصمیم خود منصرف شده و خواهان فسخ بزرگترین خصوصی‌سازی شركت‌‌های دولتی شده است. محمد جابریان در 21مردادماه سال گذشته با پرداخت 172‌‌میلیارد تومان و با در نظر گرفتن سود سالیانه 44‌‌میلیارد تومانی فولاد خوزستان و طلب 46‌‌میلیارد تومانی خود از زیرمجموعه‌های وزارت صنایع و معادن، قطعیت این معامله را محرز كرده بود، اما به دلایلی چون ممانعت از حضور در تركیب هیات مدیره فولاد خوزستان، عدم پرداخت سود سالیانه 44‌‌میلیارد تومانی، طولانی شدن فرآیند تعیین و تكلیف این معامله، عدم موافقت سازمان خصوصی‌سازی و هیات واگذاری با پیشنهادهای وی مبنی بر استمهال 10 ساله پرداخت اقساط و لحاظ نشدن طلب 46‌‌میلیارد تومانی و غیره بعد از گذشت 8 ماه از زمان قطعیت این معامله به تازگی اعلام انصراف كرد.

سازمان خصوصی‌سازی: معامله قطعی است
در این رابطه مهدی عقدایی، معاون سازمان خصوصی‌‌سازی با تائید این تصمیم جابریان گفت: هیات واگذاری با هدف حمایت از خریدار بلوك 5/30 درصدی فولاد خوزستان پیشنهادهایی را در مورد زمان پرداخت اقساط به وی داد كه بر این اساس، پشنهاد شده بود سه قسط اول سال گذشته در پایان سال 88 پرداخت شود (هر قسط 110‌‌میلیارد تومان) و از سوی دیگر فولاد خوزستان سود سالیانه 44‌‌میلیارد تومانی را به حساب خزانه واریز كند تا از باقی‌مانده وجه نقد 20 درصدی معامله كسر شود.
وی ادامه داد: این پیشنهاد سال گذشته به جابریان ابلاغ شد، اما وی خواهان پرداخت اقساط در 10 سال شده بود كه با توجه به مفاد قانون چنین امكانی وجود ندارد و به مصوبه هیات وزیران نیاز است.
عقدایی خاطرنشان كرد: با این شرایط خریدار بلوك 5/30 درصدی با ارسال نامه‌ای به سازمان خصوصی‌‌سازی از این معامله اعلام انصراف كرده است.

وی در برابر این سوال كه با این اوصاف تكلیف وی و این بلوك مدیریتی فولاد خوزستان و بزرگترین معامله بورس و خصوصی‌سازی چه می‌شود، تصریح كرد: از نظر سازمان خصوصی‌سازی این معامله قطعی است و چنانچه خریدار بلوك فولاد خوزستان خواهان فسخ این معامله باشد باید به مراجع قضایی مراجعه كند و رای دادگاه را دریافت كند.

جابریان : خسته شده ام
با این شرایط و با توجه به گفته‌های این مقام مسوول سازمان خصوصی‌‌سازی، معلوم نیست چه آینده‌ای در پیش روی محمد جابریان و خصوصی‌سازی بزرگ كشور ترسیم خواهد شد اما جابریان از طولانی شدن این موضوع خسته شده است.
وی در اولین گفت و گوی خود با فارس اظهار داشت: پیشنهادهای هیات واگذاری با خواسته‌های من همراه نبود بنابراین به دلیل طولانی شدن تعیین تكلیف این معامله، با ارسال نامه‌ای به سازمان خصوصی‌سازی از خرید بلوك مدیریتی فولاد خوزستان انصراف داده‌ام.

وی در خصوص مبلغ پرداخت خود گفت: از 272‌‌میلیارد تومان وجه نقد و 20 درصدی معامله، 172‌‌میلیارد تومان را قبل از مهلت قانونی پرداخت كردم و قرار بود 44‌‌میلیارد تومان سود سالیانه فولاد خوزستان دریافت كنم و 46‌‌میلیارد تومان طلب از زیر مجموعه‌های ایمیدرو شامل فولاد خوزستان و نورد لوله اهواز تسویه شود، اما تاكنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

جابریان با اینكه حریف دریافت این طلب‌ها و حضور در هیات مدیره شركت فولاد خوزستان نشده، اظهار داشت: با اعلام انصراف از معامله 1364‌‌میلیارد تومانی فولاد خوزستان پیگیر دیگر مراحل خواهم شد.
وی همچنین در گفت‌و‌گو با مهر از ارائه شكایت خود به هیات داوری اصل 44 قانون اساسی خبر داده است.
گام‌‌های معلق خریدار فولاد خوزستان و تبعات آن

اظهارات بزرگترین معامله‌گر بورس در حالی بیان شد كه برگزاری مجمع فوق‌العاده برای انتخاب هیات مدیره جدید فولاد خوزستان منوط به نهایی شدن قرارداد معامله و ارسال به ایمیدرو بود اما برخلاف انتظار و بعداز گذشت 230 روز از زمان قطعیت معامله هیچ نتیجه‌ای به دست نیامد تا اینكه در اواخر سال گذشته با معرفی اعضای هیات مدیره جدید فولاد خوزستان، مدیر عامل جدید آن نیز (عبدالمجید شریفی) معرفی شد تا كرسی مدیریت این شركت مشمول اصل 44 همچنان در اختیار ایمیدرو باشد.

حال با اعلام انصراف جابریان از معامله بلوك مدیریتی فولاد خوزستان معلوم نیست چه سرنوشتی بر سر اولین خصوصی‌سازی واقعی شركت‌های مشمول اصل 44 خواهد آمد؟ آیا جابریان خواهد توانست از هزار توی پیچیده این معامله بزرگ بیرون آید؟ آیا می‌تواند مبلغ واریزی 172‌‌میلیارد تومان را از خزانه پس بگیرد؟ آیا سازمان خصوصی‌سازی زمینه فسخ قرارداد را فراهم خواهد آورد و آیا دولت حاضر به باز پس گیری شركتی خواهد شد كه هر سهم آن را به بیش از 2 هزار تومان فروخته و نرخ سهام آن هم اكنون به كمتر از 500 تومان رسیده؟ آیا مدیریت فولاد خوزستان همچنان دولتی و بلاتكلیف خواهد ماند یا اینكه ایمیدرو چاره‌ایی خواهد اندیشید؟ و اینكه واكنش‌ها و بازتاب این تصمیم جابریان چه خواهد بود؟

این سوالات و نكات ابهام و دیگر مسائل پیدا و پنهان در معامله 1364‌‌میلیارد تومانی فولاد خوزستان در شرایطی در اذهان عمومی به وجود خواهد آمد كه احتمالا ظرف چند ماه آینده بلوك 51 درصدی سهام مخابرات و شاید بلوك 20 درصدی بانك ملت عرضه شود كه جا دارد مسوولان سازمان خصوصی‌سازی، بورس، ایمیدرو، هیات واگذاری و وزیر اقتصاد در خصوص رفع موانع موجود در خصوصی‌سازی واقعی فولاد خوزستان تمهید و راهكار عملی و عاجلی را اتخاذ كنند تا موتور نیمه روشن خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 به حركت در آید.