خرید شال کم آبی برخی استان ها برطرف شد

وزیر نیرو اعلام کرد: بارش هاى اخیر مشکل کم آبى را در برخى استان ها برطرف کرده است و بیشترین بارش در جنوب کشور به ثبت رسید که پیش تر بیشترین مشکل کمبود آب را داشت.

به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ پرویز فتاح افزود: اگرچه در برخى استان ها از جمله استان سیستان و بلوچستان این مشکل برطرف شده است،اما در شمال کشور و استان تهران همچنان با مشکل کمبود منابع آب مواجه هستیم.

فتاح ، بارش ها را در استان هاى مختلف متفاوت توصیف کرد و گفت : در برخى جاها به طور متوسط 10 میلى متر و در برخى مناطق نیز بیش از 100 میلى متر بارندگى ثبت شده است.

وزیر نیرو ، میانگین بارش یک هفته اخیر را 30 میلى متر و از آغاز تا 10 فروردین امسال را 125 میلى متر اعلام کرد و گفت : این میزان تا امروز در مجموع 155 میلى متر است که به طور میانگین 30 میلى متر افزایش نشان مى دهد.

وى با اشاره به اینکه پارسال کم آب ترین سال در چهل سال اخیر بود گفت:مجموع بارش کشور تا آخر شهریور 138 میلى متر بود،بنابر این میزان 155 میلى متر بارش تا 16 فروردین امسال نسبت به متوسط سال 87 وضع بهترى را نشان مى دهد.

وزیر نیرو ، بیشترین مشکل را مربوط به استان خوزستان دانست و افزود: با وجود رودهاى فراوان در این استان خشکسالى ها بر روى رودخانه هاى اصلى از جمله کارون و کرخه اثر گذاشته و منابع آبى آنها به شدت کاهش یافته است.

پرویز فتاح خرمشهر، آبادان، شادگان، هندیجان و ماهشهر را همچنان داراى مشکل کم ابى خواند و گفت : برخى از این مشکلات ناشى از خشکسالى منطقه اى و کمبود ورودى رودهاى دجله و فرات و نیز آبگیرهاى بالادست این رودهاست.