خرید شال مثبت بودن تست اعتیاد ‌٣٩ درصد رانندگان

ماموران پلیس 10 هزار و 800 راننده را که مظنون به اعتیاد بودند مورد تست اعتیاد قرار دادند که 39 درصد این تست‌ها مثبت بوده است.

به گزارش شبکه ایران، “سردار اسماعیل احمدی‌مقدم” در اولین نشست خبری خود در سال جدید با اشاره به وقوع 22 هزار و 958 فقره تصادف در ایام نوروز، گفت: در نوروز امسال، 729 تن در صحنه تصادفات جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد کاهش داشته است.

وی تعداد مجروحان تصادفات نوروزی امسال را 17 هزار و 700 تن عنوان کرد و از کاهش 5/15 درصدی مجروحان نسبت به نوروز 87 خبر داد.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: 101 هزار خودرو در ایام نوروز توسط ماموران پلیس متوقف شد و 24 هزار و 800 گواهینامه ضبط و یا پانچ شد.

وی با بیان این که رانندگان مشکوک به اعتیاد در ایام نوروز از سوی ماموران مورد تست اعتیاد قرار گرفتند، گفت: ماموران پلیس 10 هزار و 800 راننده را که مظنون به اعتیاد بودند مورد تست اعتیاد قرار دادند که 39 درصد این تست‌ها مثبت بوده و از این میزان دو درصد مربوط به خودروهای سواری و 37 درصد مربوط به رانندگان خودروهای عمومی بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی مبارزه با مواد مخدر و جمع‌آوری معتادان پرخطر را از دیگر اولویت‌های پلیس در سال جدید عنوان کرد و گفت: در مرحله دوم جمع‌آوری معتادان پرخطر ماموران پلیس با هر گونه دریافت گزارش مردمی اقدام به جمع‌آوری معتادان خواهند کرد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با اشاره افزایش 11 درصدی وقوع قتل در سال گذشته نسبت به سال 86، بیشترین وقوع قتل را در استان‌های فارس، خوزستان، تهران و سیستان و بلوچستان عنوان کرد.

سردار احمدی‌مقدم، با اشاره به 528 فقره آدم‌ربایی که اکثر آن‌ها توسط قاچاقچیان مواد مخدر انجام شده بود، از کاهش هشت درصدی این موضوع در سال گذشته خبر داد.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در سال گذشته تهران بزرگ، استان تهران، فارس، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین نرخ جرایم را از نظر حجم و تعداد در کشور به خود اختصاص دادند که بیشترین میزان وقوع قتل در استان‌های فارس، خوزستان، شهر تهران و سیستان و بلوچستان بوده است.

سردار احمدی مقدم، در رابطه با چگونگی اجرای طرح امنیت اجتماعی و تغییرات احتمالی این طرح در سال جاری نیز، گفت: امسال طرح امنیت اجتماعی تغییر چندانی نخواهد داشت و تنها ابلاغ کرده‌ایم که ارشاد خانم‌ها در مقوله بدپوششی، صرفا توسط ماموران زن انجام شود.

سردار احمدی‌مقدم با اشاره به این که در اواخر سال 87 طی جلسه‌ای با اتحادیه پوشاک مصوب شد که فروشندگان مرد در قسمت پرو مغازه‌ها حضور نداشته باشند، گفت: طرح امنیت اجتماعی علیه زنان و دختران نیست و ماموران پلیس تنها با هنجارشکنی و یا انجام رفتارهای سازمان‌یافته برخورد خواهند کرد.

وی ادامه داد: گشت ارشاد و امنیت اخلاقی تنها مربوط به خانم‌ها نیست و در طرح امنیت اخلاقی با مزاحمان خیابانی و آقایان نیز برخورد خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: از میان افرادی که در سال گذشته توسط گشت ارشاد تذکر گرفته‌اند، تنها یک در هزار برایشان پرونده‌ای تشکیل شده است، به طوری‌که در حال حاضر تنها در مواقعی که افراد دارای جرایم دیگری هم باشند برایشان پرونده‌ تشکیل خواهد شد.

سردار احمدی‌مقدم، با اشاره به این که طرح ارتقای امنیت اجتماعی و انضباط اجتماعی یک هدف را دنبال می‌کند، گفت: انضباط اجتماعی موجب قانون‌گرایی و اصلاح بسترهای جرم‌زا در جامعه می‌شود، اما زمانی که بحرانی در جامعه به وجود آید و یا در صورت تراکم درخواست‌های مردمی، طرح‌های امنیت اجتماعی انجام خواهد شد.

وی درباره نتیجه کمیسیون بررسی چگونگی رسیدگی به پرونده‌ قتل‌های زنجیره‌ای آبادان نیز اظهار کرد: بر اساس نتیجه این کمیسیون، رییس پلیس آگاهی آبادان و همچنین دو مامور پلیس آگاهی که مسوول پرونده‌ مورد نظر بودند، برکنار شدند.

فرمانده نیروی انتظامی، دلیل برکناری این افراد را اعمال فشار به منظور گرفتن اعتراف متهمان پرونده‌ عنوان کرد و افزود: متاسفانه قاضی پرونده‌ نیز متهمان را محکوم اعلام کرده بود که در زمان به تاخیر افتادن حکم قصاص و تکرار قتل‌ها در آبادان به موضوع رسیدگی شد و فرمانده انتظامی آبادان نیز به دلیل بی‌توجهی مورد توبیخ قرار گرفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره تمدید مهلت آرم‌های طرح ترافیک سال گذشته توسط رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، گفت: راهنمایی و رانندگی ناجا نباید در این رابطه دخالتی می‌کرد، چون موضوع طرح ترافیک در حوزه پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ است.

وی افزود: با توجه به مشکل پیش آمده، پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی‌های لازم را انجام خواهد داد و اگر ناهماهنگی باشد، جریمه‌ها منتفی شده و اطلاع‌رسانی خواهد شد.