خرید شال انعقاد قرارداد S300 ميان ايران و روسيه

در بحبوحه تلاش برخی رسانه ها و سیاستمداران غربی برای منتفی شدن بحث فروش سامانه های موشکی دفاع هوایی اس300 به ایران از جانب روسیه یک مقام روسی امضای قرارداد فروش اس300 با ایران را تایید کرد.

خبرگزاری نووستی به نقل از یک مقام بلندپایه دفاعی این کشور تایید کرد که مسکو موافقت نامه ای با ایران به منظور فروش سامانه های موشکی دفاع هوایی اس 300 را امضا کرده است.
بنابراین گزارش، این مقام بلندپایه دفاعی در عین حال تصریح کرد: هیچ سامانه ای از این نوع موشک دفاعی هوایی هنوز به ایران تحویل داده نشده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، «روسلان پوخوف» مدیرمرکز تحلیل راهبردها و فن آوری ها در این زمینه در رادیو صدای مسکو گفت: روشن است که آمریکا با پیشنهاد به روسیه برای صرفنظر کردن از همکاری نظامی فنی با ایران یا محدود کردن آن در ازای صرفنظر کردن از طرح سپرموشکی خود در اروپا معامله ای در سر میپروراند. وی در عین حال افزود: این معامله عادلانه نیست زیرا آمریکا از سپرموشکی خود به علل مشکلات داخلی صرفنظر می کند ولی ماراوادار می کند از فروش سلاح به ایران دست برداریم بدون آنکه عملاً چیزی در ازای آن بدهد.

آمریکا و اسرائیل تاکنون بارها نگرانی خود را از فروش سامانه اس300 به ایران اعلام کرده و گفته اند که در اختیار گرفتن این سامانه امکان حمله به ایران را منتفی و در نتیجه قدرت چانه زنی ایران را به شدت افزایش خواهد داد. در مقابل روس ها همواره تاکید کرده اند آنچه به ایران عرضه می کنند «دفاعی» است و این منافاتی با تعهدات بین المللی آنها در زمینه فروش سلاح ندارد.