خرید شال احمد خاتمي: كانديداها از امام(ره) و رهبري هزينه نكنند

خطيب جمعه تهران تاكيد كرد: كانديداهاي رياست‌جمهوري و هواداران آن‌ها بايد اخلاق منصفانه داشته باشند و در نقدهايشان خدا را در نظر بگيرند.

به گزارش ايلنا، سيد احمد خاتمي در خطبه‌هاي امروز نماز جمعه تهران با اشاره به فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري درباره انتخابات رياست‌جمهوري دهم اظهار داشت: بايد جايگاه اين انتخابات‌ها را بدانيم زيرا به جد نعمت بزرگي است و ملتي كه صدها سال صاحبخانه بود به بركت انقلاب اسلامي همه‌كاره شد.
وي افزود: شكرگزاري اين نعمت براي هر كس به يك نحو است مسئولان، مجريان و ناظران بايد از اول تا آخر انتخابات به صورت قانوني عمل كنند و يك قدم خلاف قانون برندارند و طوري رفتار كنند كه فرداي قيامت جواب داشته باشند.

خاتمي گفت: مقام معظم رهبري فرمودند كه كانديداها از خود هزينه كنند. كانديداها نبايد از امام هزينه كنند زيرا امام سرمايه همه ملت است نبايد از رهبر معظم انقلاب هم هزينه كنند و مردم عزيز هم حضوري پرشكوه در انتخابات خواهند داشت و اصلح را انتخاب مي‌كنند.

خطيب جمعه تهران با اشاره به بخشي از فرمايش‌هاي مقام معظم رهبري مبني بر پيام تبريك آمريكا به مناسبت سال نو گفت: آمريكا در طول 51 سال (از كودتاي 28 مرداد سال 1322 تاكنون) آني دست از توطئه برنداشت و حكومت شاه را آمريكا بر ملت ما مسلط كرد و از پيروزي انقلاب تاكنون هيچ توطئه‌اي نيست كه دست آمريكا را در آن نبينيم. از بلوكه كردن اموال ايران، جنگ تحميلي تلاش براي براندازي نرم و …

وي ادامه داد: رفتار سي ساله مردم ما رفتار استكبارستيزانه در برابر رفتار مستكبرانه آمريكا بود و مردم ما در برابر رفتار فرعون‌منشانه آمريكا شعار مرگ بر آمريكا از زبانشان نيفتاد.
خاتمي گفت: در چند ماهي كه دولت جديد آمريكا بر سر كار آمده است چيزي از اوباما در پرونده‌اش نديديم و منتظر رفتار هستيم و آن‌چه در ماه‌هاي گذشته رخ داد جز الفاظ و مانور ديپلماتيك نبوده است. بوش درشت‌گويي مي‌كرد و اوباما درشت‌گويي‌ها را كمتر كرد اما در عمل شاهد تغيير نيستيم.

وي با اشاره به اينكه در همان پيام تبريك هم ملت ايران را متهم به تروريسم و ساختن بمب اتم كرده‌اند اظهار داشت: حرف ما و مقام معظم رهبري اين است كه اگر تغيير واقعي ديديم همراه با مقام معظم رهبري و آموزه‌هاي ديني‌مان كه مي‌گويد اگر آشتي كنند تمايل به آشتي نشان دهيد، عمل مي‌كنيم. اما اگر تنها ژست فريبكارانه نشان دهند ملت ايران فرياد مرگ بر آمريكا را پرطنين‌تر از گذشته ادامه مي‌دهد.

خاتمي به نشست سران عرب اشاره كرد و گفت: خروجي اين نشست تنها تكرار ادعاهاي كهنه و تكراري مبني بر مالكيت امارات بر جزاير سه‌گانه است كه جاي شرم دارد. مساله اصلي جهان اسلام، فلسطين و بازسازي غزه است كه شما نمي‌گذاريد صورت گيرد و خودتان مي‌دانيد جزاير سه‌گانه متعلق به ايران بوده، هست و ايراني خواهد ماند.

وي گفت: در اين اجلاس يكي از سران عرب از واژه الخليج العربي استفاده كرد صدها سال است خليج منطقه، خليج فارس است و تا ابد الخليج الفارسي خواهد ماند.
خطيب جمعه تهران با اشاره به بارندگي‌هاي اخير در كشور ضمن شكر نعمت خدا گفت: اين بارش‌ها در برخي مناطق سبب سيل و آسيب‌هايي به هموطنان شد كه اميدواريم كه مسئولان و مردم همكاري و همياري كنند تا آسيب‌ها جبران گردد.

وي پيام نوروزي مقام معظم رهبري را داراي حساسيت، عمق و لطافت خاصي دانست و افزود: نامگذاري سال‌ها از ابتكارات مقام معظم رهبري است كه هم اولويت سال را مشخص مي‌كند و هم جهت‌گيري مسئولان نظام در طول سال را تعيين مي‌نمايد. اين نامگذاري را به فال نيك مي‌گيريم و آن‌را از موهبت‌هاي الهي مي‌دانيم. هم نعمت رهبري ديروز و هم رهبري امروز را كه با تدبير و متانت سكاندار اين كشتي در دنيايي است كه در پي ضربه زدن به نظام اسلامي هستند اما با مردم خوب و رهبر بصير نمي‌توانند.

خاتمي با اشاره به اينكه سال 88 از سوي مقام معظم رهبري سال اصلاح الگوي مصرف نامگذاري شده است گفت: اصلاح الگوي مصرف در روايات ما هم آمده است و مورد عنايت خداست اگر فرد يا جامعه‌اي الگوي مصرف خود را اصلاح نكند دعايش مستجاب نمي‌شود.
وي تاكيد كرد: اصلاح الگوي مصرف به معناي مصرف نكردن نيست بلكه به معناي درست مصرف كردن است و اصراف از محرمات قطعي دين ماست به نحوي كه امام سجاد(ع) اسراف را خطر ذكر كرده‌اند. عقل هم مي‌گويد از بين بردن سرمايه‌ها و اصراف كار عقلايي نيست. كسي كه پايبند به دين است نمي‌تواند اهل اصراف باشد و سيره معصومين گوياي آن است.

خاتمي مخاطب اصلاح الگوي مصرف را مسئولان و مردم دانست و خطاب به مسئولان نظام از آن‌ها خواست موانع بر سر راه تحقق اصلاح الگوي مصرف را رفع كنند.
وي تاكيد كرد: دولتمردان بايد الگويي براي اصلاح الگوي مصرف شوند تا مردم از آن‌ها تبعيت كنند به عنوان مثال در مورد بيت‌المال بد است كه مدير كلي در ابتدا به فكر مبلمان و ماشين مدل بالا باشد. چه دليلي دارد اين هزينه‌ها از جيب ملت خرج شود بايد با كمترين هزينه بيشترين خدمت را كرد. صداوسيما نيز بايد با گفتار و رفتارش اصلاح الگوي مصرف را به نمايش بگذارد.

خاتمي معتقد است دشمنان به فشارهاي اقتصادي دلخوش هستند و مي‌خواهند از اين طريق آسيب برسانند اما اصلاح الگوي مصرف توطئه آن‌ها را خنثي مي‌كند و ديگر نه كاهش قيمت نفت، نه بحران اقتصادي جهان و نه تحريم‌ها تاثيري خواهد داشت.
خطيب جمعه تهران تصريح كرد: همه جريانات فكري در اصلاح الگوي مصرف متحدند و مورد قبول همه جريانان‌ها است.