خرید شال پاسخ جوانفكر به اوباما در روزنامه لس‌آنجلس تايمز

مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور كشورمان در مقاله‌اي در روزنامه لس‌آنجلس تايمز نوشت: دگرگوني، سرنوشت محتوم سياست‌هاي دولت آمريكا بود، همان گونه كه تاريخ نشان داده است، «يا تغيير مي‌كنيد و يا اينكه ناچار به تغيير خواهيد شد.»

به گزارش فارس، «علي‌اكبر جوانفكر» مشاور مطبوعاتي رئيس جمهور كشورمان طي مقاله‌اي در روزنامه لس‌آنجلس تايمز تحت عنوان «ايران به آمريكا: اكنون به كجا مي‌رويم» به پيام نوروزي باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا خطاب به مردم و رهبران جمهوري اسلامي ايران پاسخ داد كه مشروح آن را در زير مي‌خوانيد.
عملكرد آقاي جرج بوش رئيس جمهور پيشين آمريكا در دوران رياست جمهوري‌اش، باعث ايجاد نفرت و بي اعتمادي نسبت به آمريكا در جهان شد. اما اگر منصفانه قضاوت كنيم، جورج بوش يكي از رو راست‌ترين رؤساي جمهوري آمريكا بود كه كردار و گفتارش يكي بود. حزب دموكرات آمريكا از نظر تاريخي نسبت به حزب جمهوري‌خواه پيوسته كمتر رو راست بوده است. من اميدوارم آقاي اوباما اين تلقي را دگرگون كند و به عنوان رو راست‌ترين رئيس جمهور آمريكا ظاهر شود.
پيام ايشان به مناسبت نوروز 88، خطاب به ايرانيان، از برخي جنبه‌ها دلگرم كننده بود اما نكات منفي نيز در خود داشت.
رئيس جمهور آمريكا در پيام خود آمادگي خويش را براي گفتگوي باز با رهبران ايران اعلام كرد. اين اميدوار كننده است. جمهوري اسلامي ايران از اين گونه رفتارها كه حاكي از روح احترام متقابل و ادب و تواضع به ديگر ملل و فرهنگ‌ها مي‌باشد، استقبال مي‌كند.
ما از عدالت و كرامت انساني در روابط بين‌الملل حمايت مي‌كنيم. ضمن آنكه با ستمگري و تجاوز به حقوق ديگران نيز مخالف هستيم. دولت آمريكا داراي تاريخي طولاني از دخالت در امور داخلي ايران است. از سرنگوني دولت دكتر مصدق گرفته تا حمايت همه جانبه از رژيم پهلوي و نيز حمايت از صدام حسين در جنگ با ايران و نيز مصادره اموال و دارايي‌هاي ايران در آمريكا و اروپا، سرنگوني هواپيماي مسافربري ايراني و اعمال تحريم‌هاي شديد اقتصادي عليه ايران و تلاش براي براندازي حكومت در ايران كه براي مدت‌هاي مديدي جزء برنامه‌هاي سياست خارجي آمريكا بوده است.
به همين جهت شعارهاي آقاي اوباما رئيس جمهور آمريكا در خصوص مسئوليت پذيري بايد به بوته آزمايش سپرده شود. به هرحال ما شاهد تلاش اوباما براي بهبود چهره مخدوش شده آمريكا در عرصه جهاني هستيم. آقاي اوباما به طور كلي زبان تهديد و لحن تند (گفتمان دولت قبلي) را كنار گذاشته و از صلح و همكاري و احترام متقابل سخن مي‌گويد. اگر اين سخنان در مرحله اقدام و عمل نيز به منصه ظهور برسد، گام بلند و مهمي در راستاي بهبود وجهه آمريكا نزد جهانيان برداشته است.
آمريكا طي چندين سال گذشته اقدامات خشونت بار زيادي در عرصه جهاني انجام داده و به گسترش جنگ و خونريزي و تهاجم و چپاول پرداخته است چرا كه رهبران اين كشور پيوسته در سوداي گسترش سيطره خود در اقصي نقاط جهان بوده و بي مهابا از صهيونيست‌ها حمايت كرده و بعضا تحت نفوذ لابي قوي آنان قرار داشته‌اند.
آقاي اوباما همچنين از تعهد خود به برقراري روابط ديپلماتيك سازنده بين ايران و آمريكا سخن گفته است. وي قبل از هر كاري بايد به التيام زخم‌هاي عميقي كه آمريكا به پيكر ملت ايران وارد كرده بپردازد و سوء رفتارهاي پيشين دولت آمريكا در قبال ايران را تصحيح و جبران كند.
آقاي اوباما در پيام نوروزي خود از يك طرف ملت ايران را به خاطر داشتن فرهنگ، موسيقي، هنر و تمدن و آداب و رسوم جذاب خود مورد ستايش قرار داده است، اما از طرف ديگر آنان را متهم مي‌كند كه به سمت توليد سلاح‌هاي كشتار جمعي حركت مي‌كنند. اين رويكرد دوگانه نادرست است. آقاي اوباما بايد اين گفتمان اشتباه را درست كرده و با كنار گذاشتن راه و روش دولت پيشين، به طور واقعي از درب صلح و دوستي و همكاري با ملت ايران وارد شود.
ملت بزرگ ايران هيچگاه در طول تاريخ، چشمداشتي به خاك و سرزمين‌هاي همسايه نداشته و به هيچ كشوري حمله‌ور نشده است و صرفا هر جا لازم بوده از حريم سرزمين و ميهن خود دفاع كرده است. ما پيوسته خواهان آرامش و رفاه ديگر مردم جهان بوده‌ايم و خوشبختي و كاميابي را حتي براي دشمنان خود نيز خواستاريم و براي آنان دعا مي‌كنيم. ما با جنگ و قتل و خونريزي مخالف هستيم و كاميابي و سعادت و زندگي بهتر را براي آحاد ابناي بشر خواستاريم. فرهنگ، تمدن، اعتقادات، باورها و آداب و رسوم ملت بزرگ ايران هيچ سنخيتي با ترور خشونت ورزي، قتل و خونريزي نداشته و ندارد.
آقاي اوباما بايد بداند كه دوره‌اي كه رسيدن به تفوق و برتري با ترور و خشونت و توسل به زور و اسلحه ميسر بوده، به سر آمده است و اكنون موقع آن فرارسيده است كه جهان به سمت ارزش‌هاي الهي، منطق و اخلاق و احترام متقابل و فرهنگ و تمدن حركت كنند.
آقاي اوباما در پيام خود ابراز اميدواري كرده كه ملت و كشور ايران جايگاه شايسته و سزاوار خود را در عرصه بين‌المللي احراز كند، اين طرز تفكر جديد آمريكا در خور ستايش است اما بايد يادآوري كنيم كه ملت ايران خود پيش از اين به جايگاه بزرگي در جامعه بين‌المللي رسيده است. آقاي احمدي‌نژاد رئيس جمهور ايران از محبوبيت بالايي در عرصه جهاني برخوردار است و ملت‌هاي دوستدار آزادي در سراسر جهان به ملت ايران عشق مي‌ورزند.
سياست‌هاي دولت پيشين آمريكا منجر به ايجاد تنفر و خشم نسبت به آمريكا در عرصه گيتي شده بود و تنها خود آمريكا و اشغالگران صهيونيستي از آن حمايت مي‌كردند. اما اكنون آقاي اوباما از «تغيير» سخن گفته است و آحاد مردم آمريكا نيز از اين شعار او استقبال كرده و به وي و شعار وي راي مثبت داده‌اند. لذا آمريكا براي بهبود چهره خود در عرصه جهاني، لازم است اين شعار دگرگوني را به منصه ظهور رسانده و به جهانيان معرفي كند.

دگرگوني، سرنوشت محتوم سياست‌هاي دولت آمريكا بود، همان گونه كه تاريخ نشان داده است، «يا تغيير مي‌كنيد و يا اينكه ناچار به تغيير خواهيد شد.»