خرید شال نرخ‌هاي جديد مترو، اتوبوس و تاكسي از فردا

شهرداري و شوراي شهر تهران در اواخر سال گذشته همچون هرسال نرخ كرايه‌هاي تاكسي، اتوبوس و مترو را در سال 88 تعيين كردند اما در مجموع اين افزايش بسيار محدود و در موارد تغيير بسيار اندك بود.

به گزارش ايسنا، بر اين اساس نرخ كرايه تاكسي‌ها در سال جاري كه قرار است از روز شنبه 15 فروردين ماه اعمال شود در مجموع 5/12 درصد افزايش دارد و به صورت جزئي‌تر نرخ كرايه‌ تاكسي‌هاي خطوط 15 درصد، تاكسي‌هاي گردشي 11 درصد، تاكسي‌هاي فرودگاه 12 درصد، تاكسي‌هاي تلفني و ون 12 درصد و تاكسي‌هاي راه‌آهن و ترمينال نيز 13 درصد افزايش خواهند داشت.

شوراي شهر تهران در مصوبه خود تاكيد كرده است كه مبناي تورم در طول سال تعيين مي‌شود و اگر قرار باشد نرخ جديد تاكسي‌ها را بر اساس تورم اعمال كنيم، مبلغ كرايه‌ها بسيار بيشتر مي‌شد، در عين حال تصميم‌گيري در اين حوزه‌ بسيار حساس است، چرا كه در يك سو رانندگان و در سوي ديگر مردم قرار دارند.

شوراي شهر تهران در عين حال ضمن تاكيد بر نظارت دقيق و بيش از پيش تاكسيراني در مورد اعمال نرخ‌هاي جديد يادآور شده است كه ميزان رسيدگي به تخلفات در سال 87 ، 15 برابر و ميزان پروانه‌هاي كه از رانندگان تاكسي باطل مي‌شود، چندين برابر افزايش يافته است.

حسين تيموري با اعلام اين خبر كه برچسب نرخ‌هاي جديد از 15 فروردين ماه روي شيشه تاكسي‌ها نصب مي‌شود، اظهار كرد: پيشنهاد ما براي حذف پول خرد از مبلغ كرايه تاكسي و رفع اختلاف مسافر و راننده در شوراي شهر تهران مورد تصويب قرار نگرفت و كماكان كرايه‌ها همراه با پول خرد هستند.

تيموري با تاكيد بر اين كه ضرورت رعايت نظافت و پاكيزه‌گي در داخل تاكسي از سوي رانندگان همچنان از سوي تاكسيراني در سال جديد پيگيري مي‌شود افزود:استفاده از روكش سفيد و پاكيزه‌ نگهداشتن آن توسط رانندگان و مسافران در سال 87 تا حدود زيادي رعايت شد.

وي با بيان اين كه در سال 87 هيچ تاكسي نوسازي نشده است، اظهار كرد: در حال حاضر 30 هزار تاكسي در نوبت نوسازي قرار دارند كه اميدواريم دولت هرچه زودتر همكاري لازم را در اين رابطه داشته باشد.

تيموري ادامه داد: تاكنون ستاد مديريت حمل و‌نقل‌و سوخت در مورد نوسازي اين تاكسي‌ها اطلاعيه‌اي نداشته است.

نرخ اتوبوس‌هاي بليتي تغييري نكرد

به گزارش ايسنا، شوراي شهر تهران همچنين نرخ کرايه خطوط اتوبوسراني بخش خصوصي و ميني‌بوسراني تحت نظارت شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه در سال 1388 را بدون تغيير تصويب كرد كه به اين ترتيب نرخ اين خطوط همان100 و 125 تومان خواهد بود و نسبت به سال قبل تغيير نمي‌کند اما كرايه خطوطي که نرخ آن‌ها 175 تومان بود به 200 تومان در سال جديد تغيير مي‌کند.

بر اين اساس نرخ اتوبوس‌هاي بليتي نيز كماكان تغييري نخواهد داشت.

نرخ بليت‌هاي اعتباري مدت‌دار مترو براي تشويق مردم بدون تغيير ماند

نرخ بليت‌هاي مبلغ‌دار مترو 20 درصد گرانتر شد

به گزارش ايسنا، نرخ بليت مترو در سال جاري نيز پس از بحث و بررسي بسيار تعيين شد و بر اين اساس شوراي براي تشويق مردم در استفاده از بليت‌هاي مدت‌دار، نرخ اين بليت‌ها را بدون تغيير در سال جديد گذاشت و در عوض نرخ بليت‌هاي مبلغ‌دار را با 20 درصد رشد قيمت تصويب كرد.

گفتني است قيمت تمام شده بليت مترو در سال 88، 398 تومان است و به اين ترتيب قيمت بليت تك سفره بدون محدوديت طول سفر و زمان 150 تومان، رفت و برگشت (دو سفره) 275 تومان و 10 سفره 1100 تومان تعيين شده است.