خرید شال راه جدید انتقال گاز ایران به اروپا

وزیر نفت کشورمان از انتقال گاز ایران به اروپا از طریق خاک عراق، سوریه و دریای مدیترانه خبر داد.

به گزارش شبکه ایران، غلامحسین نوذری که به سوریه سفر کرده است، پس از دیدار با سوفیان علاو، همتای سوری خود به خبرنگاران گفت: ایران گاز خود را به یونان و ایتالیا از طریق عراق، سوریه و دریای مدیترانه صادر خواهد کرد.

نوذری که با هدف گفت و گو با مقامات سوری در خصوص احداث پالایشگاه نفت مشترک، انتقال گاز به سوریه و همکاری های دوجانبه به این کشور سفر کرده است، در ادامه اظهار داشت: اروپا به شدت به دنبال منابع تامین گاز برای رفع نیازهای خود است و ایران که در حال توسعه پروژه «خط لوله پرشین» است، از طریق آن گاز خود را به کشورهای اروپایی عرضه خواهد کرد.

ایران خط لوله یاد شده را برخوردار از توان لازم برای صادرات گاز به اروپا می داند. نوذری در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران اظهار امیدواری کرده است که این پروژه با مشارکت سوریه به اجرا در خواهد آمد.

غلامحسین نوذری شامگاه دوشنبه پس از ورود به فرودگاه بین المللی دمشق در گفت و گو با خبرنگاران، روابط دو کشور ایران و سوریه را دیرینه و استراتژیک خواند و بر همکاری دو جانبه در زمینه نفت و گاز تاکید کرد.

وی سوریه را یکی از بازارهای خوب محصولات پتروشیمی ایران برشمرد و گفت: گفت وگو با طرف سوری به منظور همکاری در این زمینه آغاز شده است.

وزیر نفت با بیان این که ایران دارای ذخایر عظیم گازی است و سوریه برای صنایع خود نیاز به آن دارد، اظهار داشت: ایران برای انتقال گاز به سوریه از مسیر ترکیه استفاده خواهد کرد.

نوذری درباره احداث پالایشگاه نفت مشترک با همکاری ایران، سوریه، ونزوئلا و مالزی نیز گفت: احداث این پالایشگاه روند مطلوبی دارد.

به گزارش شبکه ایران، به دنبال برنامه اروپا برای انتقال گاز منطقه آسیای میانه به کشورهای این قاره، خط لوله ناباکو، به عنوان یکی از کلیدی ترین خطوط انتقال گاز در این زمینه مطرح شده است. مشکل اصلی اروپا در این زمینه این است کشورهای آسیای میانه منابع کافی برای انتقال گاز از این خط لوله را ندارند. هرچند که آمریکا و برخی از متحدان اروپایی آن مخالف حضور ایران برای مشارکت در تامین گاز این خط لوله هستند اما کارشناسان اذعان دارند بدون ایران، اجرایی شدن این خط لوله صرفه اقتصادی ندارد.

ایران نیز با توجه به راه های پیش رو برای انتقال گاز به اروپا، تاکنون برنامه های مختلفی در این زمینه داشته است که یکی از آنها یک خط لوله ایرانی تا مرز ترکیه است.