خرید شال دولت به مردم گزارش دهد 270 ميليارد دلار پول نفت كجا و چگونه هزينه شده

مير حسين موسوي، كانديداي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در جمع مسئولان ستادهاي انتخاباتي استاني خود به بيان صريح مواضع و انتقاداتش نسبت به روند موجود و عملكرد دولت نهم پرداخت.
به گزارش خبرنگار «»، مير حسين در سخنراني تند خود، نخست به وجود خطراتي براي كشور با روند موجود اشاره نمود و گفت: روندها، روندهای مناسبی برای پیشرفت کشور نیست و خطراتی متوجه کشور است و برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، شایسته خواسته‌های بحق مردم نیست و اضافه کرد، حرکت‌ها متناسب با عظمت انقلاب و اهدافی که انقلاب اعلام و ظرفیت‌هایی که انقلاب ایجاد کرده، نیست و چه بسا انحرافاتی هم در این زمینه باشد.
سپس موسوی با طرح این پرسش که آیا اسلامی که معرفی می‌کنیم در برخی برنامه‌هایمان، با آنچه اول انقلاب می‌گفتیم، سازگاری دارد یا نه، تأکید کرد: اضافه‌ بر آن، مشکلاتی هم در سطح کشور داریم که به ویژه اگر برخی از آنها ادامه یابد، خطرزاست.
مير حسين ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم این مشکلات عمدی است یا بنا بر سوءنیت رخ می‌افتد، اما به هر دلیلی، آثارش برای کشور ما خطرزاست. به همین دلیل، باید به آنها توجه کنیم، از جمله این موارد بی‌اعتنایی به قانون است که مهمترین مشکل کنونی به شمار می‌رود.
موسوی توضیح داد: اگر ما در کشور عادت و رویه‌ای ایجاد کنیم که ارکان نظام و آنچه طراحی کردیم، نفی شود و عادت کنیم قوانین و مقرراتی برای ما مصوب شود و ما آنها را دور بزنیم و چون با سلیقه ما سازگار نیست، رعایت نکنیم و این کار پنج یا ده سال ادامه پیدا کند، معلوم نیست که در این مدت چه چیزی برای نظام باقی می‌ماند. در شرایطی که قانون، مجلس و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام بی‌اعتبار می‌شود و این رویه و عادت ‌شود، همه چیز برای چنین کشوری امکان‌پذیر است و هر نوع اتفاقی را می‌توان پیش‌بینی کرد.
نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس افزود: در ارایه بودجه، درباره پاسخگویی به گزارش‌های دیوان محاسبات، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و در رابطه با نوع برخورد ما با اسناد فرا دستی مثل سند چشم‌انداز بیست ساله یا برنامه چهار ساله و… مواردی را می‌یابیم که در آنها به طور روشن از الزامات این نوع اسناد و قوانین سرباز زدیم.
موسوی ادامه داد: دیوان محاسبات به عنوان مهمترین دستگاه ناظر به بودجه کشور گزارش می‌دهد و بحث چند هزار تخلف که در بخشی از آنها فراتر رفتن از قوانین و عدم واریزی یک میلیارد و 150 میلیون دلار به خزانه کشور وجود دارد، مطرح می‌شود. اگر دقت کنیم می‌بینیم که مهمترین وظایف مجلس تصویب بودجه و نظارت بر نحوه اجراست. مجلس از طریق بودجه، دولت را کنترل و سیاست‌هایش را اعمال می‌کند. برای درست اجرا شدن این بودجه، دستگاه عریض و طویلی مطابق قانون داریم که در مجلس عمل می‌کند که شاید مهمترین دستگاه نظارتی کشور باشد. گزارشی می‌دهد که رسمی هم هست، در این موارد، اگر ما موضوع را هم قبول نداشته باشیم، باید دلایل و اسناد و مدارک روشنی ارایه دهیم که به طور مشخص در کدام مورد دیوان محاسبات اشتباه کرده است، ولی می‌بینیم دوباره ادعا می‌شود چنین چیزی نبوده و دیوان محاسبات کشور آشکارا در سطح عموم مطرح می‌کند که دولت این میزان تخلف را داشته است و حتی حاضریم در صدا و سیما هم مناظره کنیم.
موسوی گفت: بالاخره تخلفی در این جا رخ داده است. خود این مسأله در سطح عموم مطرح می‌شود و غیر از مضمون این مسأله که اشاره کردم، ظاهر قضیه این است که بالاخره مجلس الزامی کرده است که اجرا نمی‌شود و پاسخ درست داده نمی‌شود. فرض کنید این مسأله ده، بیست، سی بار تکرار و تخلف از قانون یک رویه شود. فکر نمی‌کنید در آن شرایط همه چیز امکان‌پذیر است که رخ دهد؟
مهمترين بخش سخنان موسوي اشاره به موضوع درآمدهاي نجومي چند ساله اخير دولت بود.
وي گفت: مردم مي‌پرسند در این سه، چهار سال اخیر ما به اندازه یک‌سوم کل درآمد نفتی کشور در عرض سی سال درآمد داشتیم و این پرسش هنوز برای ما باقی مانده که این پول کجا خرج شده است؟ نمی‌خواهم وارد این بحث شوم که پول خوب یا بد خرج شده است. تنها می‌خواهیم لیست و سندی به مجلس و ملت داده شود که ما حدود 270 میلیارد دلار پول نفت را کجا هزینه و صرف چه کردیم؟
وی ادامه داد: از مشکلاتمان این است که بر خلاف عهدی که با مردم داشتیم که همه چیزمان در برابر مردم شفاف و روشن باشد، همواره به سمت پنهانکاری بیشتر در مقابل مردم پیش می‌رویم؛ نمونه‌اش هم همین مسائل است که عرض کردم. آنها که فرنگ نشسته‌اند و محاسبات دقیقی دارند، یقینا می‌توانند محاسبه کنند که ما چقدر ذخیره ارزی داریم یا نداریم، ولی کارشناسان مسئول و دلسوز کشور و نمایندگان کشور و مردم ما، به دلیل این‌که اطلاعات پنهانی و سری است، اطلاعی از آن ندارند.
فقط صرف گفتن این که «برای چند دوره دولت‌های بعدی هم ذخیره ارزی داریم» که نمی‌تواند قانع‌کننده باشد، زیرا بر پایه آگاهی و واقع‌بینی، ملت می‌تواند راه خود را برگزیند. به فرض که ما اشتباه کرده و ذخایر ارزی را جای خوبی هم صرف نکرده باشیم و ریخت و پاش هم کرده باشیم و از بین رفته باشد، حق مردم این است که از آن آگاهی داشته باشند. باید بدانیم مردم با حکومت و نظام دشمن نیستند، ولی طالب صداقت و شفافیت هستند. وی یکی از دلایل فساد در کشور را نبود شفافیت خواند و بیان کرد: شفافیت‌سازی، نکته‌ای است که ما باید در سطح ملی دایم خواستار آن شویم تا هر دولتی را که در آینده می‌آید، شاید برای این قضیه متعهد کند. ما باید به سمت شفافیت کامل پیش برویم و مردم را محرم بدانیم. اطلاعات مربوط به بودجه، ارز، معاملات نفتی و پیمان‌هایی که داده می‌شود، باید در اختیار مردم قرار گیرد، اما امروز حتی گاهی این اطلاعات در اختیار متخصصان هم قرار نمی‌گیرد. ما از مافیای نفتی بحث کردیم، اما امروز که این جا نشسته‌ایم به هیچ وجه دست ما به اطلاعات مربوط به نفت و قراردادهای نفتی نمی‌رسد و حتی مجلس هم از بسیاری از این قراردادها آگاهی ندارد. اینها باید برای مردم بازگو و گفته شود، این به سود مردم است.
وی با بیان این که متأسفانه پنهان کردن اطلاعات تبدیل به یک تکنیک شده است، گفت: نظام اجرایی و اقتصادی ما واقعا به راه درست نمی‌رود، مگر این که ما دست از این کارها برداریم. اگر کسری داشته باشیم و آن کسری آشکارا مطرح شود، کمی دردآور هم هست، اما اگر در مجلس گفته شود و مقداری دولت و مجلس خود را جمع کنند و راهکاری برای آن جسته شود، بهتر از این است که کسری‌ها را تحت عناوین گوناگون و تکنیک‌های گوناگون پنهان کنیم. نمی‌خواهم بگویم این تکنیک یا شیوه تازه ایجاد شده است، اما در سال‌های اخیر غلظت عجیبی پیدا کرده است. خود این مسأله باعث می‌شود که نتوان داوری درستی هم در سطح مردم داشت و هم دولت و مجلس را دچار مشکل می‌کند و بحران‌های اقتصادی را ادامه‌دار می‌کند.
مهندس موسوی با ذكر اينكه رهبر گرامی انقلاب اعلام کردند که امسال سال اصلاح الگوی مصرف است، گفت: در این رابطه بحث و گفت‌وگوهای زیادی صورت خواهد گرفت و یکی از مهمترین شعارهایی است که در سال‌های اخیر داده شده و واقعا دقت در آن می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند. یکی از مواردی که در آن الگوی مصرف باید بازبینی شود، نحوه مصرف منابعی است که در دست دولت است. دولت دارای بزرگترین منابع است و خود بزرگترین مصرف‌کننده است. دولت باید الگوی مصرفی برای منابع کشور داشته باشد، مصرف منابع کمیاب برای مقاصد کوتاه مدت و اغراض سیاسی فاجعه ایجاد می‌کند.
وی افزود: وقتی از منزلت‌های سیاسی موقعیت‌های خودمان بجا استفاده نمی‌کنیم و برای مقاصد کوتاه مدت و منافع کوتاه مدت استفاده می‌کنیم، باز هم اتلاف منابع داریم.
موسوی آنگاه به موضوع بهره‌برداري غلط سياسي از ورزش و و آسيب‌هاي آن اشاره نمود و گفت: وقتی ما استفاده سیاسی از ورزش می‌کنیم، این رفتار، وجهه زیبای ورزش و مسابقات ورزشی را تبدیل به مسأله سیاسی می‌کند. مثل مسابقات اخیر ما با جمهوری اذربایجان یا عربستان. چرا باید به گونه‌ای رفتار کنیم که باخت یا برد ما از جنبه عادی خارج شود و باخت ما به عنوان باخت نظام در مقابل این یا آن کشور تلقی ‌شود؟ این‌که تلاش می‌شود در جهان تا اندازه ممکن، ورزش از سیاست به دور نگه داشته شود، به دلیل این نوع مسائل است. اینها نوعی اسراف در استفاده از این منابع کمیاب و از این منزلت‌ها و مسئولیت‌هاست که باید این مسأله را در رابطه با هنرمندان، دانشگاهیان و دانشمندان و استادان مورد دقت قرار دهیم.
وی با تأکید بر اینکه مسأله فقط ورزش و ورزشکاران نیستند، افزود: همه گروه‌های مرجع از جمله دانشمندان و دانشگاه‌ها و دست‌اندرکاران تکنولوژی‌های برتر ما در معرض چنین آسیب‌هایی هستند.
موسوي ادامه داد: نظام باید از همه گروه‌های مرجع و همه قهرمان‌هایش تقدیر کرد، بزرگداشت برای همه دانشمندانش داشته باشد تا در جوانان، نیرومندی و توانمندی را رواج دهد و در دانشمندان و استادان دانشگاه برای پژوهش‌ها، نوآوری‌های بیشتری فعال شود، اما وقتی که همه اینها را برای اهداف سیاسی کوتاه مدت به کار می‌گیریم، به شدت به اهداف اصلی کشور در این رابطه‌ها لطمه وارد می‌کنیم.
موسوی در پاسخ به پرسشی درباره پایبندی‌های حکومت در نظام اسلامی گفت: حکومتی که از عنصر مذهب استفاده می‌کند، بار سنگین‌تری بر عهده دارد. صداقت و صمیمیت در این رابطه و استفاده بهینه و درست و مشروع از همین مشروعیت مذهبی یکی از مهمترین مسائل است. استفاده ابزاری از دین و ایمان مردم به مشروعیت نظام آسیب می‌رساند. ما نباید ضعف‌های خودمان را با استفاده از احساسات مذهبی مردم جبران کنیم.
میرحسین موسوی درباره رأی‌های خاموش در جامعه تأکید کرد: این آرا، ترکیبی است. بخشی از این آرا، متعلق به قشرهای پایین دستی است که از همه چیز مأیوس شده است. مشکل درمان، مسکن، ازدواج، اعتیاد و بیکاری در این قشر وجود دارد؛ افرادی هستند که دو شیفت و سه شیفت کار می‌کنند یا زن و شوهرهایی هستند که هر دو با وجود کار و فعالیت مشکلات مالی دارند یا خانواده‌ای هست که فرزندانش به سن کار رسیده‌اند و مشکلات بیکاری، مسکن و ازدواج دارند. این افراد رقم بالایی را در جامعه تشکیل می‌دهند. خدمت به مردم رسیدگی به این قشرهاست.
موسوی تصریح کرد: باید کاری کنیم که امیدی در این قشر ایجاد شود. امروز به مسأله اعتیاد توجهی نمی‌شود. کافی است چشم باز کنیم و ببینیم که این مسأله چگونه بیداد می‌کند.
وی با بیان اینکه احساس خطر کرده‌ام و به صحنه آمده‌ام و با همه نیروهای حزب‌اللهی و طرفدار انقلاب دوست بوده و هستم اظهار کرد: درست این است کسانی که اسلام، ایران و انقلاب را قبول دارند، در کنار هم باشند. ارتباط ما با همه نیروها اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا برقرار است. ما باید سطح دشمنی‌ها را از جامعه کاهش دهیم و صفوف خودمان را برای پیشرفت فشرده‌تر بسازیم.
متن كامل سخنراني و پرسش و پاسخ از ميرحسين موسوي را در جديدترين اخبار بخوانيد.