خرید شال تاجران بازي بازار ميوه نوروز را بردند!؟

با وجود چهار ماه تبليغات درباره ذخيره‌سازي مناسب پرتقال و سيب اما گويا تاجران دست برنامه‌ريزان را به خوبي خوانده بودند و يا به هر دليل ديگري، توانستند محصولات خود را به موقع روانه بازار كنند و با قيمت دلخواهشان به فروش برسانند.

به گزارش ايسنا، ذخيره‌سازي ميوه كه به منظور تنظيم بازار انجام شده بود امسال نتوانست نيازهاي بازار را تامين كند؛ چرا كه هم تقاضا مانند هميشه بيشتر از عرضه‌هاي دولتي بود و هم كيفيت آنها به نسبت پايين تر بود.

با اينكه ميزان ذخيره‌سازي در تهران هيچ گاه از سوي مسئولان سازمان بازرگاني استان تهران اعلام نشد اما اين تاجران بودند كه توانستند با شناسايي فرصت مناسب و مشاهده صف‌هاي طويلي كه در ميادين ميوه و تره‌بار شهرداري و برخي واحدهاي صنفي عرضه‌كننده اين ميوه‌ها تشكيل مي‌شد، پيش‌بيني خود مبني بر كم بودن ذخيره‌سازي‌ها را درست تشخيص داده و درست دو روز مانده به پايان سال 87 و زماني كه توزيع ميوه‌هاي ذخيره‌سازي شده به اتمام رسيده بود و بسياري از مردم نتوانسته بودند مايحتاج خود را از اين ميوه‌ها تهيه كنند، محصولات خود را از انبار خارج كرده و با افزايش حتي صد درصدي، با قيمت‌هاي بالاي 1500 تومان به مردم فروختند؛ اين قيمت‌ها هنوز هم كاهش نيافته‌اند و بعضا اندكي هم بالاتر رفته‌اند.

در حالي كه قيمت هر كيلو انواع پرتقال با كيفيت تا اواسط اسفند زير هزار تومان بود و تا روزهاي 25 و 26 اسفند از 1100 تومان فراتر نمي‌رفت، طي ايام عيد فروشندگان به دلخواه خود قيمت ميوه را افزايش دادند و يك كيلو پرتقال باكيفيت1800 تا دو هزار تومان قيمت داشت و دارد. يك كيلو سيب باكيفيت هم با قيمت مشابهي عرضه مي‌شد.

در همين حال قيمت هر كيلو پرتقال‌ نامرغوب‌تر هم در ايام عيد و در حال حاضر بين 1200 تا 1800 تومان است.

در مورد كيفيت اين ميوه‌ها هم نظر متفاوتي وجود دارد. با اينكه مسئولان وزارت بازرگاني تاكيد دارند كه يك شركت مستقل مسئول نظارت بر كيفيت ميوه‌هاي ذخيره‌سازي شده بوده است، اما يك فعال صنفي از متفاوت بودن كيفيت ميوه‌ها خبر مي‌دهد و اينكه در بعضي از مناطق بخصوص پرتقال‌هايي با كيفيت پايين عرضه شده است همچنين كيفيت ميوه‌هاي عرضه‌شده در ميادين شهرداري پايين‌تر از كيفيت‌ ميوه‌هايي بوده است كه از سوي 300 واحد صنفي كه در توزيع ميوه‌هاي دولتي مشاركت داشته‌اند، عرضه شده است.

با اين حال حسين مهاجران ـ رييس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران ـ معتقد است كه اگر همين ذخيره‌سازي نبود قيمت‌ها بالاتر از حد كنوني مي‌رفت.

او ادامه مي‌دهد: 12 هزار واحد صنفي ميوه‌فروشي در سطح شهر تهران فعال هستند كه تنها 300 وا حد صنفي در زمينه توزيع ميوه‌هاي ذخيره‌سازي شده با قيمت‌هاي مصوب مشاركت داشتند و شايد 500 كيلو يا يك تن سهميه آن‌ها ظرف نيم ساعت تمام مي‌شد.

به گفته او قيمت‌هاي مصوب براي پرتقال، كيلويي 650 تومان و براي سيب كيلويي 750 تومان بوده است.

به نظر مي‌رسد كه انتظار خود وزارت بازرگاني، توزيع ميوه‌هاي ذخيره‌سازي شده بين همه مردم نيست؛ چون ميزان آن محدود است. اين ميوه‌ها اساسا به اين منظور در بازار توزيع مي‌شوند كه قيمت‌ها را بشكنند و عاملي در رقابت براي كاهش قيمت‌ها باشند، اما اين كاركرد امسال نه تنها برآورده نشده، بلكه تاثير آن كمتر از چند سال اخير هم بود.

در شب عيد و ايام نوروز كار بازرسي از واحدهاي صنفي در استان تهران به طور مشترك از سوي سازمان بازرگاني و واحد نظارت و بازرسي شوراي اصناف انجام مي‌شد، اما گويا توان اين دو مجموعه صرف نظارت بر توزيع ميو‌هاي ذخيره‌سازي‌شده ‌شد و واحدهاي صنفي ديگر به حال خود رها شدند تا به صورت سليقه‌يي اقدام به افزايش قيمت‌ها كنند!

به هر حال افزايش قيمت‌ ميوه و مركبات در روزهاي پاياني امسال به گفته مصرف‌كنندگان و فروشندگان، از سال‌هاي پيش شديدتر بود.

اما در اين زمينه رييس سازمان بازرگاني استان تهران مي‌گويد: بازرسي‌ها و كنترل قيمت در حد بضاعت و توان در حال انجام است. البته از سوي ديگر نمي‌توان بر بازار راكد فشار زيادي آورد و اين موضوع احتياط بيش‌تري را مي‌طلبد.

عباس قلي‌زاده اظهار مي‌كند: توزيع ميوه‌هاي ذخيره شده طبق برنامه‌ريزي انجام شد؛ به طوري كه پرتقال ذخيره شده به قيمت 850 تا 900 تومان عرضه مي‌شود، در حالي كه در سال گذشته قيمت همين ميوه 1200 تومان بوده است.

به گفته او توزيع ميوه‌هاي ذخيره شده توانسته است تا حدي قيمت‌هاي انواع ميوه را در بازار كنترل كند، اما در دو روز اول سال قيمت موز اندكي بالا كشيد و براساس گزارش‌هاي دريافتي به 1600 تومان هم رسيد.

قلي‌زاده با بيان اينكه مذاكراتي با واردكنندگان عمده‌ي موز انجام گرفته است، مي‌افزايد: در حال حاضر قيمت موز براي مصرف كننده به 1200 تومان رسيده است كه البته در برخي نقاط به قيمت 1400 تومان همه عرضه مي‌شود.

رييس سازمان بازرگاني استان تهران درباره‌ وضعيت بازار خشكبار هم مي‌گويد: كمبود خشكبار مورد نياز بويژه پسته به دليل كاهش توليد آن طبيعي به نظر مي‌رسد. البته در نمايشگاه‌هاي عرضه‌ مستقيم سال جاري خشكبار به ويژه پسته پرفروش‌ترين محصول بوده‌اند.

وي مي‌افزايد: در حال حاضر پسته‌ اعلا هر كيلو بيش از 18 هزار تومان عرضه مي‌شود در حالي كه در نمايشگاه عرضه‌ مستقيم ايام عيد به طور متوسط كيلويي 9 هزار تومان قيمت‌گذاري شده بود.

قلي‌زاده درباره‌ وضعيت بازرسي‌ها هم تصريح مي‌كند: در حال حاضر بخش عمده‌ توان بازرسي‌ها در حوزه‌ توزيع ميوه‌هاي ذخيره شده به كار برده مي‌شود و البته با توجه به اينكه نظارت بر سه هزار و 400 قلم كالا توان بالايي را مي‌طلبد قطعا نمي‌توان جلوي گراني را گرفت و به موفقيت صد درصد در كنترل گراني‌ها دست يافت اما بايد بگويم كه بيش از 50 درصد در بحث قيمت‌ها موفق بوده‌ايم.

وي خاطرنشان مي‌كند: بازرسان سازمان بازرگاني با كنترل برگ قيمت‌هاي خريد و سود بر اعمال نشدن سود غيرمعقول نظارت دقيقي انجام مي‌دهند.