خرید شال دایی: به من نگویید اسطوره

نوشتن از علی دایی در حالی که او حالا متهم ناکامی تیم ملی لقب گرفته ریسکی بزرگ است.
با این وجود سرمربی ساعاتی قبل تیم ملی ، سال ها اعتبار بین المللی فوتبال ایران بوده و هست. او اگرچه با تصمیمات اشتباهش کار صعود به جام جهانی را برای ایران ، سخت دشوار کرد ولی همچنان علی دایی است.

او ساعاتی قبل از برکناری دقایقی را با خبرآنلاین همکلام شد. حرفهایی که به راحتی می شد در آن جدایی قریب الوقوعش را احساس کرد:

مدام از پیروزی حرف می زدید اما تیم ملی در تهران به حریفش باخت؟
فوتبال همین است. نمی شود که همیشه برنده بود. ما باید بازی را می بردیم و بچه ها خوب هم بازی کردند اما متاسفانه در دقایقی که نیاز به تجربه داشتیم ، نتوانستیم بازی را نگه داریم
شاید در آن دقایق بود که نیاز به سرمربی حس می شد.

مثلا در گلهایی که خوردیم یا ریتم ترسو بازی بعد از گل شجاعی؟
چه کاری باید می کردم. ما برای دقیقه به دقیقه بازی برنامه داشتیم بارها این حرکات را کار کرده بودیم. مثلا روی کرنر ، هزار بار گفته بودم هر بازیکنی باید یار مستقیمش را بگیرد اما در یک لحظه حساس توپی در عمق می آید و بازیکن ما جا می ماند یا در صحنه کرنر یک بازیکن یادش می رود چه کسی را باید می گرفته. این که دیگر تقصیر سرمربی نیست. چه کار می کردم؟ خودم می رفتم به زمین؟ خودم که نمی توانستم بازی کنم.

مردم اما شما را مقصر می دانند؟
به هر حال تیم من شکست خورده و من باید پاسخگو باشم.

جو وحشتناکی در ورزشگاه حاکم بود . شاید بخشی از اعتراضات به این دلیل بود که شما در این مدت به خواسته های عمومی توجه نکردید . مثلا ماجرای علی کریمی؟
این ماجرا را که کامل در کنفرانس شرح دادم. نمی توانم بازیکنی که هنوز از نظر بدنی آماده نیست را دعوت کنم. درباره برخورد جمعیت هم ناراحت نیستم. به هرحال مردم ما احساسی هستند. بعد از گل همه نام مرا صدا می زدند اما تا عقب افتادیم ، نظرشان عوض شد. این اتفاقات برایم عادی شده و خیلی ناراحت نمی شوم.

به هر حال باید تغییراتی در همه ما صورت بگیرد. حتی پس از این همه سال ، هنوز رابطه خبرنگاران با دایی شکلی مناسب ندارد؟
هیچ وقت هم تغییری نمی کند. شما منتطر شکست من بودید و حالا آن لحظه رسیده است.

این حرف منطقی نیست . مگر می شود کسی آرزوی باخت تیم ملی اش را داشته باشد؟
دیدید که این طور بود. متاسفانه بعضی از خبرنگاران خیلی بی معرفت هستند.

به هر حال این یک رابطه دوطرفه است. خود شما هم تلاشی برای تغییر شرایط نمی کنید. آن هم در شرایطی که تیم ملی نیاز به آرامش دارد…
اصلا معلوم نیست که فردا چه اتفاقی می افتد.

ولی حتی اگر در تیم ملی نباشید علی دایی که هستیبد؟
ببین بهترین راه این است که شما کار خودتان را بکنید و من هم به شیوه خودم ادامه بدهم.
اما علی دایی اسطوره فوتبال ایران است
کدام اسطوره . تو را خدا به من نگو اسطوره. با اسطوره که به این شکل برخورد نمی کنند. شما همه چیز به من می گویید و تا اعتراض می کنم می گویید اسطوره…