خرید شال کره شمالی وارد فضا مي‌شود

سرويس بين‌الملل «» ـ «پیونگ یانگ» با پرتاب نخستين ماهواره خود به فضا در هفته آينده به معدود كشورهاي عضو باشگاه فضایی می‌پیوندد.
بنا به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، کره شمالی در فاصله پانزدهم تا نوزدهم فروردین ماه، ماهواره مخابراتی خود را در فضا قرار مي‌دهد. این کار کره شمالی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته و نگرانی‌هایی را در کشورهای گوناگون برانگيخته است. كشورهاي آمريكا، ژاپن و كره جنوبي، اين کار كره شمالي را بر خلاف قطعنامه سال 2006 شوراي امنيت سازمان ملل ارزيابي نموده و به اين كشور به طور جدي اخطار داده‌اند.
خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، کره شمالی با این اقدام، علاوه بر نصب ماهواره، توان موشکی خود را در پرتاب ماهواره به فضا نیز آزمايش  مي‌‌کند.
هنوز معلوم نیست که آیا متخصصان کره شمالی از تجربیات ايران در پرتاب موفق ماهواره امید توسط سفینه ماهواره‌بر سفیر کمک گرفته‌اند یا خود راساً این آزمایش را انجام می‌دهند.
در همین حال، تجهیزات ضد موشکی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی از روز جمعه گذشته در حال آماده باش هستند.
قرار است، دو ناو جنگی ژاپن که مجهز به موشک‌های رهگیر هستند، به همراهی کشتی‌های جنگی آمریکا و کره جنوبی امروز رهسپار دریای ژاپن شوند تا در صورت پرتاب موشک به فضا، واکنش لازم را انجام دهند.
از آنجا که گفته می‌شود، زاویه پرتاب موشک کره شمالی به سمت مجمع الجزایر ژاپن است، این کشور نیز موشک‌های زمین به هوای خود را در نواحی ساحلی کشور مستقر کرده و آمریکا نیز رادارهای یابنده، کشتی‌های مجهز به موشک‌های رهگیر و موشک‌های زمین به هوای خود را در حال آماده باش قرار داده است.